Քաղաքական 18:50 12/10/2018 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քիչ առաջ ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերով հայտարարել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովն ավարտվել է։ Նա մասնավորապես ասել է.
«Սիրելի հայրենակիցներ, հենց նոր ավարտվեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը։ Պետք է արձանագրել, որ գագաթաժողովի արդյունքները մեր երկրի համար դրական են, և միանշանակ կարող ենք ասել, որ այս իրադարձության արդյունքում, որը մեր անկախությունից ի վեր ամենախոշոր միջազգային իրադարձությունն էր մեր երկրում, միանշանակ ծառայեց մեր երկրի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ամրապնդմանը և հեղինակության բարձրացմանը։
Իրականում  ես սրա համար չեմ եթեր մտել։ Ես ուղղակի ցանկացա արձանագրել, որ գագաթաժողովն անցավ շատ բարձր մակարդակով։ Եվ ուղղակի ուզում եմ շնորհակալություն  հայտնել այն մարդկանց, ովքեր ներգրաված են եղել կազմակերպչական աշխատանքներում՝ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին, շնորհակալությունս հայտնեմ արտաքին գործերի նախարար Զոհրապ Մնացականյանին, ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Վահագն Մելիքյանին, ինչպես նաև պետական արարողակարգի ծառայության ղեկավար Լևոն Մինասյանին և նրա ամբողջ թիմին, արտաքին  գործերի նախարարի խորհրդական Վահագն Աթաբեկյանին, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում մեր երկրի դեսպան, ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանին»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով, Ֆրանկոֆոնիան Հայաստանում կազմակերպելու մասին որոշումը կայացվել էր դեռ 2016-ին՝ Մադագասկարի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած գագաթաժողովի ընթացքում։
«Գագաթաժողովը Հայաստանում անցկացնելու գործում շատ մեծ է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի դերակատարությունը։  Ես ուզում եմ պարոն Նալբանդյանին հատուկ շնորհակալություն հայտնել այդ ջանքերի համար», – ասել է Ն.Փաշինյանը:

Политика 20:09 12/10/2018 Армения
Н. Пашинян выразил особую благодарность экс-главе МИД Э. Налбандяну за организацию Саммита Франкофонии в Ереване
Нужно констатировать, что итоги завершившегося сегодня в Ереване 17-го Саммита Международной организации Франкофонии являются позитивными для Армении. Об этом, подводя итоги состоявшегося 11-12 октября Саммита через Facebook Live, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Однозначно можем сказать, что данное мероприятие, ставшее самым крупным международным событием в нашей стране после обретения независимости, послужило повышению международного авторитета Армении», – сказал в частности Никол Пашинян.
«Саммит прошел на очень высоком уровне. И я просто хочу поблагодарить людей, которые участвовали в организационных работах – вице-премьера Тиграна Авиняна, министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна, генсека МИД Ваагна Меликяна, руководителя протокольной службы правительства Левона Минасяна и всю его команду, постпреда Армении в МОФ, посла Кристиана Тер-Степаняна», – указал он.
Глава правительства подчеркнул, что решение о проведении 17-го Саммита Франкофонии в Армении было принято еще в 2016 году в столице Мадагаскара Антананариву.
«В принятии данного решения и проведении Саммита в Армении очень велика роль бывшего министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна. И я хочу выразить особую благодарность Эдварду Налбандяну за эти усилия», – сказал премьер.