Օրվա մամուլ 09:34 16/10/2018 Հայաստան
«Ժամանակ». Նոր իշխանությունները կարո՞ղ են պնդել, որ ՀՀ-ում հովանավորչությունը, քավոր-սանիկությունը վերացել են
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար նշանակված Գարեգին Բաղրամյանը ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի բաջանաղն է, այսպես կոչված՝ քենակալը: Հենց այս հանգամանքն է վճռորոշ եղել նրա՝ սկզբում փոխնախարար, ապա և նախարար նշանակվելու հարցում: Բաղրամյանը ոչ մի կապ չունի էներգետիկայի հետ, նա վերջին 15 տարիներին աշխատել է ՀԾԿՀ-ում և ըստ որոշ տեղեկությունների՝ եղել է հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի նալոգ հավաքողը: Դրանով է բացատրվում նաև այն հանգամանքը, որ նախարար Բաղրամյանը կտրուկ դեմ է արտահայտվում գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների նվազեցման հնարավորությանը. չի կարող, չէ՞, մարդը հակադրվել իր շեֆին, թեկուզ նախկին, ում հավատարմորեն ծառայել է 15 տարի:
Հավելենք, որ նոր կառավարությունում Վանեցյանը երկու հովանավորյալ ունի. արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանն էլ Վանեցյանի քավորն է, և իր նշանակման համար պարտական է հենց այդ կապին:
Չնայած նոր իշխանությունները կարող են պնդել, որ Հայաստանում կոռուպցիան, հովանավորչությունը, բաջանաղությունն ու քավոր-սանիկությունը վերացել են: Սրանք զուտ պատահական համընկնումներ են»:

Пресса дня 11:55 16/10/2018 Армения
«Жаманак»: Могут ли новые власти утверждать, что в Армении ликвидированы коррупция, протекционизм, отношения крестный-крестник
Газета «Жаманак» пишет, что назначенный министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян – свояк Артура Ванецяна, так называемый муж свояченицы. Именно это обстоятельство сыграло решительную роль в вопросе его назначения сначала замминистра, а затем – министром. Баграмян не имеет никакого отношения к энергетике и последние 15 лет работал в Специальной следственной службе. По некоторым сведениям, он был сборщиком налогов для председателя КРОУ Роберта Назаряна. Этим также объясняется то обстоятельство, что министр Баграмян категорически против возможности снижения тарифов на электроэнергию и газ, ведь не может человек противостоять своему шефу, которому преданно служил 15 лет, даже если он бывший.
«Добавим, что в новом правительстве у Ванецяна есть два протеже: министр по чрезвычайным ситуациям – Феликс Цолакян – крестный Артура Ванецяна и своим назначением обязан ему.
Несмотря на это, новые власти могут утверждать, что в Армении ликвидированы коррупция, протекционизм, родственные связи и отношения крестный-крестник. Это – просто случайные совпадения», - пишет газета.