Հասարակություն 15:00 18/10/2018 Տարածաշրջան
Իրանի գլխավոր դատախազը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝  նշելով, որ երկրում կանայք չեն այցելելու ֆուտբոլային հանդիպումների։
Գազետա.ռու կայքը գրում է, որ նա նման հայտարարություն արել է Իրան-Բոլիվիա խաղից հետ, երբ շուրջ 100 կին այցելել էին ընկերական հանդիպմանը։ 1979 թվականից հետո առաջին անգամ էր։
«Ես դեմ էի, որ երեկ կանայք ներկա լինեին «Ազադի» մարզադաշտում։ Մենք մահմեդական պետություն ենք, մենք մահմեդականներ ենք։ Երբ կինը գնում է մարզադաշտ և տեսնում է կիսամերկ տղամարդկանց՝ մարզական հագուստով, դա հանգեցնում է մեղքի։ Եթե նորից կրկնվի, ես կհանձնարարեմ Թեհրանի դատախազությանը միջոցներ ձեռնարկել»,- ասել է Իրանի գլխավոր դատախազը։

Право 15:55 18/10/2018 Регион
Генеральный прокурор Ирана Мохаммад Джафар Монтазери выступил с заявлением, что женщины не будут посещать футбольные матчи в стране, сообщает «Советский спорт».
Подобное высказывание чиновник сделал на следующий день после того, как около ста женщин посетили товарищеский матч между национальными командами Ирана и Боливией (2:1) в Тегеране. Это произошло впервые с 1979 года.
«Я был против присутствия женщин на стадионе «Азади» вчера. Мы – мусульманское государство, мы мусульмане. Мы разберемся с любым чиновником, который хочет разрешить женщинам присутствовать на стадионах под любым предлогом. Когда женщина идет на стадион и видит полуголых мужчин в спортивной форме, это приводит к греху. Если это повторится, я прикажу Тегеранскому прокурору принять меры», – приводит слова Монтазери AFP.