Քաղաքական 16:28 18/10/2018 Հայաստան
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին: Նրան ուղեկցում էր Հայր Եղիա վարդապետ Քիլաղբջյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
Ողջունելով Սրբազանին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է. «Մեր բարեկամությունը երկար տարիների, մի քանի տասնամյակների պատմություն ունի: Մեր առաջին և հետագա բոլոր հանդիպումներն իմ հիշողության մեջ առանձնահատուկ օրեր են, իսկ վերջին հանդիպմանը՝ Վիեննայում, մեծ հաճույք էր Ձեզ հետ միասին լինել Մխիթարյան միաբանության պատմական շենքում, այցելել թանգարան»:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանի բեղուն գործունեությունը՝ ուղղված հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային ժառանգությունն աշխարհին ճանաչելի դարձնելուն, հայապահպանությանն ու սերունդների կրթությանը: «Ձեր այցելությունը կարևոր է ոչ միայն հոգևոր և կրոնական, այլ նաև՝ մշակութային առումով»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը և հավելել. «Ինձ համար Դուք նախ և առաջ պրոֆեսոր եք, հայագետ, իսկական ուսուցիչ, իսկ հոգևոր առաջնորդը նախ և առաջ պետք է ուսուցիչ լինի: Կարծում եմ՝ կամուրջ եք ոչ միայն Հայաստանի և արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների միջև, ոչ միայն հայ առաքելական և կաթոլիկ եկեղեցիների միջև, այլև շատ կարևոր է Ձեր դերը հայ մշակույթի և գրականության, հայոց լեզվի պահպանման ու տարածման գործում»:
Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ջերմ և քաջալերող խոսքերի համար՝ ընդգծելով. «Ինձ համար,անշուշտ, մեծ ուրախություն էր նախագահի պաշտոնում Ձեր ընտրությունը: Շատ ուրախացա նախ բարեկամության պատճառով, բայց նաև Ձեր անձի համար՝ այս շատ բարձր և պատասխանատու պաշտոնին: Ի սրտե, նաև բոլոր միաբանների անունից մաղթում եմ, որ Աստծո օրհնությունն ու լույսն անպակաս լինեն Ձեր անձից, Ձեր ընտանիքից և Ձեր միջոցով նաև բովանդակ երկրից, որպեսզի դժվարությունները հեշտորեն հաղթահարվեն»:
Նախագահը և Սրբազանն անդրադարձել են Մխիթարյան միաբանության գործունեությանը, ընդգծել այն անփոխարինելի և հսկայական դերակատարությունը, որ հիմնադրվելուց ի վեր ունեցել է Մխիթարյան միաբանությունը՝ աշխարհին հայտնի դառնալով որպես հոգևոր, ուսումնակրթական, գրական, գիտամշակութային կենտրոն:

Общество 17:36 18/10/2018 Армения
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял Патриарха Венецианской Конгрегации Мхитаристов, Предстоятеля Армянской католической церкви Турции Светлейшего архиепископа Отца Левона Зекияна. Его сопровождал Отец Егия Килахбджян. Подробности сообщает пресс-служба президента РА.
Приветствуя священнослужителя в резиденции Президента Республики Армения, Армен Саркисян сказал: «Наша дружба имеет историю долгих лет, нескольких десятилетий. Наша первая и все дальнейшие встречи в моей памяти сохранились как особые дни, а последняя встреча - было большой радостью быть вместе с Вами в Вене в здании Конгрегации Мхитаристов, посетить музей».
Согласно информации, президент РА высоко оценил плодотворную деятельность Светлейшего архиепископа Отца Левона Зекияна, направленную на то, чтобы ознакомить мир с духовным, культурным наследием армянского народа, на сохранение армянства и образование поколений. «Ваш визит важен не только в духовном и религиозном, но и в культурном плане», - отметил Президент Саркисян и добавил: «Для меня Вы, прежде всего профессор, арменовед, настоящий учитель, а духовный лидер, прежде всего, должен быть учителем. Думаю, Вы являетесь мостом не только между Арменией и проживающими за рубежом нашими соотечественниками, не только между армянской апостольской и католической церквами, но также важна Ваша роль в деле сохранения и распространения армянской культуры и литературы, армянского языка».
Светлейший архиепископ Отец Левон Зекиян выразил благодарность Президенту Республики за тёплые и воодушевляющие слова, подчеркнув: «Для меня, несомненно, было большой радостью Ваше избрание на пост Президента. Я был очень обрадован, прежде всего, по причине дружбы, но также из-за Вашей личности на этом очень высоком и ответственном посту. От всего сердца, также от имени всех членов Конгрегации, желаю, чтобы не было недостатка в Божьем благословении и свете лично Вам, Вашей семье и через Ваше посредничество также стране, чтобы трудности легко преодолевались».
Президент Саркисян и Светлейший говорили о деятельности Конгрегации Мхитаристов. Они подчеркнули ту незаменимую и громадную роль, которую играет Конгрегация Мхитаристов с момента своего основания, став известной миру как духовный, учебно-образовательный, научный, научно-культурный центр.