Հասարակություն 15:44 19/10/2018 Հայաստան
Ոստիկանության ծառայողների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է գիշերօթիկ հաստատության բակում հայտնաբերված երեխաների մոր ինքնությունը: Նա Արարատի մարզի 18-ամյա բնակչուհի է, որը բերվել է ոստիկանության Մուշի բաժին:
Արարքի դրդապատճառները պարզվում են:
Հիշեցնենք, որ  Հոկտեմբերի 17-ին, ժամը 20.00-ին, Գյումրու Շիրակացի թիվ 10 հասցեում գտնվող Ֆ.Նանսենի անվան գիշերօթիկ հաստատությունից ոստիկանության Մուշի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ հաստատության բակում հայտնաբերել են երկու բարուրված նորածին տղա երեխաներ: Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ նույն հաստատության աշխատակիցները ժամը 19.40-ին հաստատության բակում, գետնին դրված պոլիէթիլենային տոպրակի մեջ բարուրված վիճակում հայտնաբերել են երկու նորածին տղա երեխաների:
Երեխաները հանձնվել են Գյումրի համայնքի «Խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովի» ներկայացուցչին՝ նրանց հետագա խնամքը կազմակերպելու և համապատասխան հաստատությունում տեղավորելու համար:
Շիրակի փոխմարզպետ Սոֆիա Հովսեփյանը Panorama.am-ին տեղեկացրել էր, որ «երեխաների տաքուկ անկյունի հարցը լուծված է, ապահով միջավայրում են, մնացած հարցերը թե ինչպես կլինեն, կտեղափոխվե՞ն, թե՞ կմնան այդ մանկատանը դեռ հստակ չէ»:
Հովսեփյանի խոսքով, երեխաները ենթարկվել են բժշկական հետազոտության։ Արդյունքում պարզվել է, որ առողջական խնդիրներ չունեն, նրանց մարմինների վրա բռնության հետքեր չկան։

Общество 15:59 19/10/2018 Армения
В результате предпринятых служащими Полиции Армении оперативно-розыскных мероприятий установлена личность матери новорожденных близнецов, подброшенных к Гюмрийскому дому-интернату №2 по уходу и защите детей имени Фритьофа Нансена. Об этом сообщает пресс-служба Полиции.
«Матерью является 18-летняя жительница Араратской области, которая была доставлена в Мушский отдел полиции. Причины поступка выясняются. Ведется следствие», – отмечается в сообщении.
Как писал сайт Panorama.am ранее, вечером 17 октября у здания Гюмрийского дома-интерната №2 по уходу и защите детей имени Фритьофа Нансена сторож обнаружил двоих новорожденных малышей, завернутых в полиэтиленовый пакет.
Заместитель губернатора Ширакской области Армении София Овсепян сообщила Panorama.am, что дети были размещены в детском доме «Дом ребенка» Гюмри. «Малыши в безопасной среде, остальные вопросы – останутся в этом детском доме или нет – пока не ясны», – сказала она. По словам Овсепян, дети прошли медобследование. В результате выяснилось, что у них нет проблем со здоровьем, на их телах отсутствуют следы насилия.