Քաղաքական 18:43 22/10/2018 Հայաստան
ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը համարում է, որ հարազատ կուսակցության խմբակցությունն ԱԺ-ում սաբոտաժ չէ անում։
«Ազգային ժողովը մերժեց ընտրական օրենսգրի չհիմնավորված փոփոխությունները: Կա տեսակետ, որ Հանարպետականը իբրև սաբոտաժ է անում՝ չքվեարկելով օրենսգրքի փոփոխությունների համար: Իրականում դա այդպես չէ»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀԿ-ն առաջին օրից մասնակցել է ԸՕ բարեփոխման գործընթացին՝ հավատալով, որ կառավարության ծրագրում նախատեսված մեկ տարվա ընթացքում անցկացվելիք արտահերթ ընտրությունները բավարար պայմաններ կապահովեն բոլոր մասնակիցների համար:
«Կյանքը ցույց տվեց, որ օր առաջ ընտրության վազող իշխանություններն ընդհանրապես չեն կարևորում և լուրջ չեն վերաբերվում ընտրական օրեսդրության բարելավմանը: Իսկ ձևացնել թե ամեն բան նորմալ է ընթանում՝ անիմաստ է: Խորհրդարանական երկրում, խորհրդարան ձևավորող ընտրական մեխանիզմը չի կարող կոնսենսուս չունենալ, ընդունվել հենց այնպես, հարևանցի և համարվել, որ վաղն ավելի արդյունավետ խորհրդարան ենք ունենալու»,-նշել է Արտակ Զաքարյանը։

Политика 20:35 22/10/2018 Армения
Представитель Совета Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян считает, что фракция РПА в Национальном Собрании не устраивает саботажа.
«Национальное Собрание отклонило необоснованные поправки в Избирательный кодекс РА. Есть точка зрения, будто РПА устроила саботаж, не проголосовав за проект поправок в Избирательный кодекс. В действительности это не так», – написал он на своей странице в социальной сети Facebook.
«РПА с первого дня участвовала в процессе реформирования Избирательного кодекса, веря в то, что предусмотренные в программе правительства в течение года внеочередные парламентские выборы обеспечат достаточные условия для всех участников», – указал Артак Закарян.
Жизнь показала, что рвущиеся как можно скорее к выборам власти вообще не придают важности и не относятся серьезно к улучшению избирательного законодательства.
А делать вид, будто все протекает  нормально – бессмысленно. В парламентской стране формирующий парламент избирательный механизм не может приниматься в условиях отсутствия консенсуса, просто так, мимоходом, и при этом считать, что завтра у нас будет более эффективный парламент».