Քաղաքական 17:13 23/10/2018 Հայաստան
Հոկտեմբերի 23-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ ՄՆացականյանն ընդունել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրին:
ԱԳՆ լրատվության  և հանրային դիվանագիտության վարչության փոխանցմամբ, զրուցակիցները բարձր են գնահատել  ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի և ՀՀ համապատասխան պետական մարմինների միջև հաստատված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, երկրում խոսքի և մամուլի ազատության ապահովման ուղղությամբ կառավարության կողմից ձեռնարկվող ջանքերը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ այս այցը լավ առիթ է առաջին ձեռքից ծանոթանալու Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխություններին և ուրվագծելու ԵԱՀԿ ներկայացուցչի գրասենյակի մանդատի շրջանակներում փոխգործակցության ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Մանրամասն անդրադառնալով վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը շարունակելու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումները:
Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիմքում ընկած են հստակ հարցեր. կոռուպցիայի դեմ պայքար, օրենքի գերակայության և արդարադատության ամրապնդում, սոցիալական և տնտեսական ոլորտում հավասար պայմանների ապահովում: Այս ճանապարհին երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի և միջազգային կառույցների միջև համագործակցությունը:

Политика 19:07 23/10/2018 Армения
И.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сегодня, 23 октября, принял Представителя ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Арлема Дезира. Подробности сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно информации, собеседники высоко оценили тесное и эффективное сотрудничество между офисом представителя ОБСЕ по вопросам свободы средств массовой информации и соответствующими государственными органами Армении, усилия правительства по обеспечению свободы слова и печати в стране.
Собеседники также подчеркнули, что этот визит является хорошей возможностью ознакомиться с произошедшими в Армении последними изменениями, и определить шаги, которые необходимо предпринять для обеспечения максимальной эффективности сотрудничества в рамках мандата офиса представителя ОБСЕ.
Подробно обратившись к последним внутриполитическим событиям в стране, З. Мнацаканян подтвердил приверженность правительства Армении продолжить реформы, нацеленные на укрепление демократии в стране.
И.о. главы МИД Армении отметил, что в основе предоставленного народом широкого мандата лежат четкие принципы: борьба с коррупцией, верховенство закона и укрепление правосудия, обеспечение равных условий в социальной и экономической сферах. В данном контексте стороны подчеркнули важность сотрудничества между Арменией и международными структурами.