Քաղաքական 19:02 30/10/2018 Աշխարհում
Էմին Երիցյան․ Համայնքներում պետական վերահսկողական ծառայությունը դուրս է եկել իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակից
Panorama.am-ի հարցազրույցը Եվրոպայի խորհրդի Կոնգրեսում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների կոնֆերանսի համանախագահ (CORLEAP),  «Հայաստանի Համայնքների միություն» ՀԿ նախագահ Էմին Երիցյանի հետ։
-Պարոն Երիցյան որքանո՞վ է հստակ սահմանված տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործառույթները օրենսդրական  ակտերով ու որքանով է ՏԻՄ-երի գործունեությունը համահունչ դրանց։
-ՏԻՄ-երի լիազորությունների հստակ սահմանումներ դեռևս չունենք մի քանի պատճառներով։ Առաջինը, մեր օրենսդրությունը տարիների ընթացքում ավելի խրթին է դարձել, քանի որ եթե տեղական ինքնակառավարման օրենքով ինչ-որ լիազորություններ նկարագրվում են, ապա այլ օրենքներով էլ ժամանակի ընթացքում սահմանվել են տարբեր լիազորություններ համայնքների համար ու արդյունքնում մենք կարող ենք տեսնել նաև հակասություններ օրենքների միջև։ Երկրորդը, տեղական ինքնակառավարման ոլորտի վերաբերյալ նախկին և ներկա օրենքներում շատ են դեռևս լոզունգային լիազորությունները։ Այսինքն լիազորություն, որոնք ընդհանուր գրված են, բայց դրա կիրարկումը նկարագրող իրավական ակտերը չկան ու այն նույնիսկ չափելի էլ չի, քանի որ պարտադիր լիազորությունների կարգը պետք է հստակ սահմանվի, որ հասկացվի, թե դրանք ինչ արժեն ու ինչպես պետք է իրականացվեն։ Կան նաև բավական շատ պատվիրակված լիազորություններ՝ պետական խնդիրներ, որոնք պետությունը փոխանցել է համայնքներին։
-Արդյո՞ք համայնքներն իրականացնում այդ լիազորությունները
-Նախ մեր սահմանադրությամբ, տեղական ինքնակառավարման սկզբունքներով դրանք ենթական են առանձին ֆինանսավորման։ ՏԻՄ օրենքով սահմանված է 33 պատվիրակված լիազորություն, որոնցից միայն 3-ն է ֆինանսավորվում։ Նախկինում օրենսդրության մեջ ունեինք սահմանում, որ եթե պատվիրակված լիազորությունը չի ֆինանսավորվում, ապա համայնքը դա կարող է անել կամավոր սկզբունքով։ Այժմ արդեն ունենք սահմանադրական նորմ, որ պատվիրակված լիազորությունը պետք է ֆինանսավորվի պետական բյուջեից՝ առանձին տողով։ Այս իմաստով՝ լիազորությունների ծավալի ու նկարագրության առումով անելիք շատ-շատ կա։
-Որքանո՞վ են ՏԻՄ-երն իսկապես ինքնուրույն ու անկախ։
-Թվում է, թե քաղաքական առումով պետք է լինեին ինքնուրույն, քանի որ ամեն համայնք ուղիղ ընտրություններով ընտրում է համայնքի ղեկավար, ավագանու անդամներ, բացի Երևան, Վանաձոր ու Գյումրի քաղաքներից, որտեղ համամասնական ընտրակարգով են ընտրությունները։ Բայց քանի որ նրանք ունեն շատ սահմանափակ լիազորություններ՝ սահմանափակ ֆինանսական ռեսուրսներով, սա առաջացնում է էական կախվածություն պետական մարմիններից։ Ֆինանսական թուլությունն ազդում է քաղաքական ինքնուրույնության վրա։ Այս բոլոր խնդիրները պետության կողմից ճանաչվում են։ Նաև Եվրոպայի խորհրդի կողմից, երբ մոնիտորինգային զեկույցներ են պատրաստում, այս ամեն ինչը նկարագրված է։ Նաև մի քանի տարի առաջ ՀՀ կառավարությունն ու ԵԽ-ն ստորագրեցին ճանապարհային քարտեզ այս խնդիրների լուծման համար, բայց առաջընթաց մենք դեռ շատ չունենք։
-Անդրադառնանք մարզպետների հարցին, որը կարծեք թե ներկայումս խնդրահարույց է, քանի որ չկա նրանց կարգավիճակը կարգավորող իրավական ակտ, ի՞նչ կասեք այս մասին։
-Մի քիչ հեռվից սկսենք․ տարածքային կառավարման մարմինների ձևավորման սկզբից՝ 1995թ․-ից, երբ ստեղծվեց այս ինստիտուտը բոլորը համարում էին, որ դա ժամանակավոր է և այն ժամանակ մարզպետներն իրենց գորունեությունը կազմակերպում էին առաջին նախագահի հրամանագրերով մինչև վերջերս՝ այս տարվա ապրիլ ամիսը։ Դրանք բավական հնացած փաստաթղթեր էին, քանի որ հակասության մեջ էին շատ օրենքների հետ։ Երկրորդը, որ տարածքային կառավարման գործառույթները Հայաստանում այդպես էլ չեն հստակեցվել։ Մարզպետարանների դերը, ըստ էության, համայնքների հետ կապը ապահովելն էր, նաև հսկողությունը, ինչը շատ դեպքերում պետական ուղղաձիգ կառավարման էր վերածվում։ Տեղական համայնքների ինքնուրույնության կորուստը հենց այդ ուղղաձիգ կառավարման պատճառով էր։ Ռեֆորմների ընդհանուր տեսլական, իհարկե, ձևավորվեց։ Դժվարությամբ, բայց այդ ոլորտում էլ քայլեր արվում էին, և սահմանադրական փոփոխությունները, որ տեղի ունեցան վերջին անգամ, միտված էին դրան․ այն է, որ մարզպետների լիազորության սահմանների շատ հստակ շրջագծվեց՝ այն միայն տարածքային կառավարումն է։ Այս իմաստով, լիազորություններ մի մեծ ծավալ, որ նրանք այսօր իրականացնում են, տարածքային կառավարման ոլորտին չեն վերաբերում, օրինակ, համայնքների նկատմամբ հսկողության իրականացումը։ Այսինքն դա սահմանադրության նկարագրած շրջանակներից դուրս լիազորություն է։
-Այսինքն մարզպետարանն իրավունք  չունի՞ հսկողություն իրականացնել համայքներում։
-Այո, սահամանդրությամբ։ Այս տարի, ՀՀ նոր Նախագահի երդմնակալության պահից, նախկին նախագահի բոլոր հրամանագրերը իրավական ուժ չունեն։ Ըստ էության դրանով ստեղծվեց իրավական վակուում տարածքային կառավարման ոլորտում, ինչի մասին մենք ահազանգում ու հիշեցնում էինք։ Սահմանադրական փոփոխությունից հետո օրենքները պետք է համապատասխանեցվեն։ Ըստ էության այսօր մարզպետները գործում են նախկին ակտերի, կամ այլ օրենքներով տրված լիազորությունների հիման վրա, օրինակ նույն ՏԻՄ օրենքով ֆիքսված է, որ մարզպետներն են իրավական մասնագիտական հսկողություն անում, ինչը հակասահմանադրական է։ Ներկայումս օրենքի նախագիծ է շրջանառվում, որում վիճարկելի դրույթներ նաև կան։
-Շարունակելով հսկողության թեմանո, վերջերս  պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանն ուսումնասիրություններ էր անում համայքներում։  Որքանո՞վ է այն իրավաչափ։
-Համայնքների նկատմամբ սահմանված չէ «անսահմանափակ» վերահսկողություն։ ՀՀ Սահմանադրությամբ համայնքը հանրային իրավունքի իրավաբանական անձ է, որն ունի իր բյուջեն, որը համայնքի ղեկավարի ներկայացմամբ ընդունվում է համայնքի ավագանու կողմից: Համայնքն ունի հողի, ինչպես նաև այլ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունք, որը տնօրինվում է համայնքի ավագանու կողմից:
Ոչ ՀՀ Սահմանադրությամբ, ոչ օրենքներով ՀՀ վարչապետն օժտված չէ տեղական ինքնակառավարման մարմինների բյուջեների, դրանց ձևավորման, հավաքագրման կամ կատարման նկատմամբ վերահսկողական լիազորությամբ։ Հետևաբար Ծառայությունն իրավասու չէ ապահովել վարչապետի վերահսկողական լիազորությունների իրականացումը, եթե նման վերահսկողական լիազորություն ՀՀ վարչապետին վերապահված չէ ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով: Ծառայությունն ակնհայտորեն դուրս է եկել պետական միջոցների տրամադրման համար հիմք հանդիսացող տեղեկատվության արժանահավատության գնահատման նպատակով իրականացվելիք ուսումնասիրության շրջանակներից:
Ծառայությունն իրավասու է ուսումնասիրել համայնքապետարանի միայն այն փաստաթղթերը, և պահանջել միայն այնպիսի տեղեկատվություն, որն ուղղակիորեն առնչվում է պետական միջոցների հետ: Այնինչ Ծառայությունը համայնքապետարաններից պահանջել է տրամադրել համայնքի գործունեությանն առնչվող գրեթե բոլոր փաստաթղթերը։ Ուստի Ծառայությունը դուրս է եկել Օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակից, ակնհայտորեն չի պահպանել համաչափության սկզբունքը, քանի որ պահանջել է այնպիսի տեղեկատվություն և փաստաթղթեր, որոնք անհրաժեշտ և չափավոր չեն:
- Համայնքների խոշորացման մասին խոսենք։ Նշվում է, որ համայքների խոշորացումը բերում է առավել արդյունավետ կառավարման, համաձայն ե՞ք։
-Իհարկե, ոչ։ Նույն ռեսուրսների շրջանակներում  կառավարիչն է դառնում մեկը։ Եթե առաջ, ենթադրենք, խոշարացված 5 համայնք ամեն մեկն իր ռեսուրսն էր կառավարում, ապա այս դեպքում մեկն ունի այդ ռեսուրսը։ Շատ դժվար է ասել, դա բերում է արդյունավետության, թե ոչ, որովհետև նախկին համայնքի կամ բնակավայրի բնակիչները իրենց ընտրովի մարմինների միջոցով էին տնօրինում դա։ Երկրորդը, միշտ արգումենտ էր բերվում, որ մասշտաբի գործակցի պարագայում ռեսուրսների խնայողություն է տեղի ունենում, բայց կյանքը ցույց տվեց, որ ընդհակառակը, մասշտաբի գործակիցը բերում է ծախսերի ավելացման։ Օրինակ, խոշորացված Դիլիջան համայնքը Տավուշի մարզի 25 տոկոսն է տարածքով։ Նախկին միջհամայնքային ճանապարհներն ավտոմատ դարձել են ներհամայնքային, այսինքն եթե նախկինում պետության հոգածության ներքո էին, ապա այժմ համայնքային։ Այս լրացուցիչ բեռը ստանալով, համայնքը լրացուցիչ ֆինանսավորում չի ստացել։ Ստացվում է, որ հոգսերն ավելացան։ Խոշորացման արդյունքում փոքր  բնակավայրեր կան, որոնք այլևս ներկայացուցիչ էլ չունեն ավագանու կազմում։
-Անդրադառնանք վերջին ՏԻՄ ընտրություններին, որի ժամանակ հաղթանակ տարան ներկայիս իշխանության թեկնածուները, անկուսակցական դարձած նախկին հանրապետականները։ Ինչպիսին է միտումը կանդամագրվեն վերջիններս իշխանական կուսակցությանը, թե կշարունակեն մնալ անկուսակցականներ։
-Սովորաբար, համայանքների ղեկավարների մեծ մասը ոչ մի կուսակցության չեն ձգտում, քանի որ ՏԻՄ համակարգը մեծամասնական ընտրակարգով է գործում ու շատ դեպքերում ընտրվելու համար հարմար է անկուսակցական դիրքերից հանդես գալ ու աջակցություն  ստանալ բնակչության տարբեր խմբերից։
- Արդյո՞ք թեկնածուները չեն ցանկանա ունենալ  իշխանական կուսակցության աջակցությունը։
- Դա աջակցության մի ձև է, բայց բոլոր համայնքներում չէ, որ այն կարևոր է։ Այսօրվա հետհեղափոխական, հատկապես քաղաքային միջավայրում, որտեղ հասարակական տրամադրությունները ավելի հեղափախական են, սա բավական լուրջ գործոն է։ Ասենք, դուք կարող եք նախկինում որևէ փորձառություն չունենաք, բայց կուսակցությունը երաշխավորի ձեզ ու հասարակությունը, աջակցելով կուսակցությանը, ձայն տա, ինչպես տեսանք մի քանի քաղաքներում։ Գյուղական համայնքներում ընտրությունը շատ ավելի անձնավորված է․ մարդիկ իրենց դիրքորոշումը իրացնում են մարդուն ծանոթ լինելով, անձնային կապերի հանգամանքները հաշվի առնելով։
- Այս կոնտեքստում Կապանի ընտրությունները ու դրա արձագանքները ինչի՞ մասին են խոսում։
- Իրականում 41 համայնքնում էր ընտրություն, բայց հասարակության ուշադրությունը 4 համայնքներին ուղղվեց։ Ուշադիր լինելու դեպքում գյուղական համայնքնեում էլ հետաքրքիր իրադարձություններ տեղի ունեցան։ Նույն ՔՊ-ի ներկայացուցիչները ոչ միայն քաղաքներում էին, այլ նաև գյուղերում։ Ընդհանուր առմամբ, 128 համայնքի ղեկավարի թեկնածուներից 15-ը ՔՊ-ն էր առաջադրել։ Օրինակ Արմավիրում 5 համայնքներից միայն մեկում ՔՊ-ն անցավ։ Սա ցույց է տալիս, որ համայնքներում ընտրողի տրամաբանությունն այլ է, քան Երևանում։ Այնտեղ չի գործում հեղափոխականին քվե տալու մոտիվացիան։ Կապանում այս երկու մոտեցումների ականատեսը եղանք․ ընտրողների մի մասը քվեարկեց համայնքային ընտրությունների, մյուս մասը քվե տալու տրամաբանությամբ ու պարզ դարձավ, որ Կապանի դեպքում համայնքային տրամաբանությունը գերակշռող էր։

Политика 15:42 31/10/2018 Армения
Интервью корреспондента Panorama.am с главой делегации Армении в Конгрессе местных и региональных властей Совета Европы, сопредседателем Конференции местных и региональных властей Восточного партнерства (CORLEAP), председателем Союза общин РА Эмином Ерицяном.
– Г-н Ерицян, насколько четко функции органов местного самоуправления определяются законодательными актами и в какой степени деятельность органов местного самоуправления соответствует им?
- Пока не существует четких определений полномочий органов местного самоуправления по нескольким причинам. Во-первых, за последние годы наше законодательство стало более замысловатым, поскольку, если по закону о местном самоуправлении описываются какие-то полномочия, то по другим законам же в течение времени установлены различные полномочия для общин. В результате мы можем наблюдать также разногласия между законами. Во-вторых, в прежних и действующих сейчас законах касательно сферы самоуправления налицо множество лозунговых полномочий. Иными словами, полномочия, которые описаны в общем, однако отсутствуют описывающие их реализацию правовые акты, и это даже неизмеримо, поскольку порядок обязательных полномочий должен быть четко установлен, чтобы понять, сколько они стоят и как должны быть реализованы. Существует также немало делегированных полномочий, государственные вопросы, которые государство передало общинам.
- На самом ли деле общины реализуют данные полномочия?
- Прежде всего, согласно нашему законодательству, полномочия по принципам местного самоуправления подлежат отдельному финансированию. По закону о местном самоуправлении установлено 33 делегированных полномочия, однако финансируются только 3 из них. В прошлом в законодательстве имелось определение, что, если делегированные полномочия не финансируются, то община может делать это на добровольной основе. Сейчас же имеется конституционная норма, согласно которой делегированные полномочия должны финансироваться из государственного бюджета – по отдельной статье. В этом смысле, по части объема полномочий и описания предстоит еще много работы.
- Насколько органы местного самоуправления на самом деле самостоятельны и независимы?
- Казалось бы, что в политическом смысле они должны быть самостоятельными, поскольку каждая община путем прямых выборов избирает руководителя общины, членов совета старейшин, кроме Еревана, Ванадзора и Гюмри, где выборы проходят по пропорциональной избирательной системе. Но, поскольку у них имеются очень ограниченные полномочия: с ограниченными финансовыми ресурсами, это вызывает существенную зависимость от государственных органов. Финансовая слабость влияет на политическую самостоятельность. Все эти проблемы признаются государством. Также Советом Европы, когда подготавливаются мониторинговые доклады, все это там описывается. Годами ранее правительство РА и СЕ подписали дорожную карту для решения данных проблем, однако пока нет прогресса в этом смысле.
- Обратимся к вопросу губернаторов, который на данный момент считается проблематичным, поскольку нет правового акта, регулирующего их статус. Как вы прокомментируете это?
- Начнем немного издалека: с начала формирования органов территориального управления – с 1995 года, когда был создан данный институт все считали, что это носит временный характер и работающие в то время губернаторы организовывали свою деятельность по указам первого президента до недавних времен – до апреля с.г. Это устаревшие документы, поскольку находились в противоречии со многими законами. Во-вторых, функции территориального управления в Армении так и не были уточнены. Роль областных администраций, по сути, заключалась в обеспечении связи с общинами, а также осуществление контроля, что во многих случаях преобразовывалось в вертикальную систему государственного управления.   Потеря самостоятельности местных общин была следствием именно этой вертикальной системы. Конечно, было сформировано общее видение реформ. Со сложностями, но в данной сфере также предпринимались шаги, и конституционные изменения, которые произошли недавно, были нацелены на это. А именно на то, чтобы полномочия губернаторов были четко очерчены – это исключительно территориальное управление. В этом смысле огромный объем полномочий, проводимых ими сегодня, не относится сферы управления. К примеру, осуществление контроля в отношении общин. То есть, это полномочия, находящиеся за рамками, установленными конституцией.
- Иными словами, областная администрация не вправе осуществлять контроль в общинах?
- Да, по Конституции не имеет. В этом году, с момента инаугурации нового президента РА, все указы предыдущего президента не имеют юридической силы. По сути, таким образом, образовался правовой вакуум в сфере территориального управления, о чем мы заявляли и напоминали. После конституционных изменений законы должны быть приведены в соответствие. По сути, сегодня губернаторы действуют по прежним актам, или на основании предоставленных по закону полномочий. К примеру, по закону об органах местного самоуправления зафиксировано, что губернаторы осуществляют профессиональный правовой контроль, что является антиконституционным. В данный момент в обращение вводится проект закона, в котором налицо также спорные положения.
– Продолжая тему контроля: недавно глава Государственной контрольной службы Давид Санасарян проводил исследования в общинах. В какой степени это правомерно?
– В отношении общин не установлено «неограниченного» контроля. Согласно Конституции РА, община – это юридическое лицо публичного права, она имеет свой бюджет, который по представлению главы общины принимает Совет старейшин общины. Община имеет право собственности на землю, а также на иное имущество. Совет старейшин общины распоряжается собственностью общины в порядке, установленном законом.
Ни Конституцией РА, ни законами Республики Армения премьер-министр не обладает полномочиями контроля в отношении бюджетов органов местного самоуправления, их формирования, сбора или исполнения. Следовательно, Служба не уполномочена обеспечивать осуществление надзорных полномочий премьер-министра, если такого надзорного полномочия не предусмотрено для главы правительства Конституцией и законами РА. Очевидно, что Служба вышла за рамки исследований по оценке достоверности информации, которая служит основой для предоставления государственных средств. Служба уполномочена изучать только те документы муниципалитета и запрашивать только ту информацию, которые напрямую связаны с государственными средствами.  Между тем, Служба потребовала от муниципалитетов предоставить практически всю документацию, связанную с деятельностью общин. Посему Служба вышла за рамки полномочий, закрепленных за ней Законом, явно не придерживалась принципа пропорциональности, поскольку она запросила информацию и документы, которые не являются необходимыми и умеренными.
– Коснемся укрупнения общин. Отмечается, что укрупнение общин приводит к более эффективному управлению. Вы согласны?
– Конечно, нет. В рамках тех же ресурсов остается один управляющий. Если раньше, предположим, каждая из пяти общин, которые были укрупнены, управляла своими ресурсами, то в данном случае эти ресурсы управляются одним центром. Очень сложно сказать, приводит ли это к повышению эффективности, потому что прежде жители общины или населенного пункта распоряжались этим через свои избранные органы. Во-вторых, всегда в качестве аргумента приводилось то, что в случае коэффициента масштабности происходит экономия ресурсов, но жизнь показала, что, наоборот, коэффициент этот приводит к увеличению затрат.
Например, укрупненная община Дилижан занимает 25 процентов территории Тавушской области. Бывшие межобщинные дороги стали автоматически внутриобщинными, т. е. если ранее за их состояние отвечало государство, то теперь – община. При этом, получив это дополнительное бремя, община не получила дополнительного финансирования. Получается, забот прибавилось. Есть небольшие общины, которые в результате укрупнения больше не имеют представителей в Совете старейшин.
– Обратимся к последним выборам в органы местного самоуправления, на которых победу одержали кандидаты нынешних властей, ставшие беспартийными бывшие представители Республиканской партии Армении (РПА). Какова тенденция, вступят последнее в правящую партию или продолжат  оставаться беспартийными?
– Как правило, большая часть руководителей общин не стремятся к какой-либо партии, потому что система органов местного самоуправления действует по мажоритарной системе и часто для избрания удобнее выступать с беспартийных позиций и получать  поддержку различных групп населения.
– Разве кандидаты не захотят заручиться поддержкой правящей партии?
– Это форма поддержки, но не во всех общинах это важно. В сегодняшней постреволюционной, особенно городской среде, где общественные настроения более революционны, это довольно серьезный фактор. Скажем, вы можете не иметь опыта в прошлом, но партия станет гарантом для вас, и общество, поддерживая партию, проголосует за вас, как мы увидели это в нескольких городах. В сельских общинах выбор гораздо более персонализирован. Люди реализуют свою позицию, учитывая знакомство с кандидатом, обстоятельства личных связей.
– В данном контексте о чем говорят выборы в Капане и последующие реакции?
Фактически, муниципальные выборы проходили в 41 общине, но внимание общественности было сконцентрировано на 4 общинах.Но при внимательном подходе увидим интересные события и в сельских общинах. Те же представители Гражданского договора были не только в городах, но и в селах. В общей сложности 15 из 128 кандидатов в руководители общин были выдвинуты партией «Гражданский договор». Например, в Армавире только в одной из 5 общин прошел кандидат от ГД. Это показывает, что в общинах логика избирателя иная, чем в Ереване. Там не действует мотивации голосовать за революционера. Мы стали свидетелями этих двух подходов в Капане:  часть избирателей проголосовала на выборах по той же логике, что в общинах, а другая часть – поддержала партию, и стало ясно, что в случае с Капаном доминирующей является общинная логика.