Դնել Հայաստանից փոխկախվածության մեջ
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները ուշագրավ են հատկապես նրանով, որ հարևան երկիրը մեծ ծավալներով գազ է գնում մեր ռազմավարական դաշնակցից։ Բացի այդ՝ ժամանակ առ ժամանակ շոշափվում է ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցության թեման։ Ռուս-ադրբեջանական միջխորհրդարանական համագործակցության խմբի ղեկավար Ալի Հուսեյնովը, մասնավորապես, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «աշխարհագրական այս նոր պայմաններում կարելի է դիտարկել ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի մասնակցության հարցը»։
Թե ինչ է փոխվել ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում և արդյոք վերոնշյալ հանգամանքները ՌԴ  բիզնես շահի դրսևորում են,  թե ՀՀ արտաքին քաղաքականության արդյունք, թեմայի շուրջ Panorama.am-ի թղթակիցը խոսեց վերլուծաբան Թևան Պողոսյանի հետ։
Վերջինս նկատեց, որ հայկական կողմ, անշուշտ, բացթողումներ ունի և միջազգային հարթակներում պետք է առավել համակարգված աշխատանքներ իրականացնի։
«Պետք է հասկանալ՝ արդյոք Հայաստանը բավարար ջանքեր գործադրե՞լ է, որպեսզի որևէ երկիր չմտածի, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերույթուններն ավելի կարևոր են, քան Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Մեր մեղքն այն բանի մեջ է, որ Հայաստանն այսօր աշխարհի հզոր երկրներից չէ։ Սա ամբողջովին մեր մեղքն է, մեր՝ ոչ բավարար ջանքերի, շատ ժամանակ՝ ոչ ճիշտ ջանքերի հետևանք։ Պետք է հասկանալ՝ ի՞նչ անել, որպեսզի Հայաստանը և Ռուսաստանն ավելի ջերմորեն համագործակցեն, հարաբերություններն այնքան բարալավեն, որ դրանից հետո Ռուսաստանն այլ երկրի հետ հարաբերություններ ձևավորելիս միշտ մտահոգվի՝ արդյոք դա դուր կգա Հայաստանին։
Այսօր Ադրբեջանին ամեն կերպ հայտարարում է, որ հայերն իր թշնամիներն են, և ինքը պատերազմի մեջ է գտնվում։ Այդ երկիրն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի նաև դիվանագիտական հարթանակաում հաղթանակ տանի։ Դրա համար նա անելու է ամեն ինչ՝ խորհրդարանական վեհաժողովներում, միջազգային կազմակերպություններում, անգամ սպորտի և մշակույթի բնագավառներում»,- համոզմունք հայտնեց Թևան Պողոսյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանն իր հերթին պետք է անի ամեն ինչ՝ պաշտպանելու սեփական շահերը, թույլ չտալու, որ ՌԴ-ն Ադրբեջանի հետ հարաբերություններ զարգացնի իր հաշվին։
Մյուս կողմից, ըստ վերլուծաբանի, անթույլատրելի է, որ երրորդ կողմը խառնվի  երկու երկրների հարաբերություններին, այնպես ինչպես չի կարելի խառնվել, ասենք ամերիկաիսրայելական հարաբերութուններին։
«Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները պայմանավորված են երկու երկրների ղեկավարների՝ իրենց շահերը տեսնելու հանգամանքով։ Նրանք ծրագրեր են կյանքի կոչում»,- ասաց Թևան Պողոսյանը։
Ամփոփելով՝ վերլուծաբանը կրկին շեշտեց՝ պետք է հասնել նրան, որ բոլոր երկրներն այն աստիճանի փոխկախվածության մեջ հայտնվեն Հայաստանից, որ երրորդ երկրի հետ քայլ անելիս մտածեն՝ արդյոք դրանով չե՞ն վնասում Հայաստանին։

Politics 17:14 10/11/2018 Armenia
Recently, the relations between Russia and Azerbaijan are remarkable because the neighboring country is buying large quantities of gas from our strategic ally. Besides, from time to time, the topic of possible accession of Azerbaijan to CSTO is discussed. Ali-Husseinov, the head of the Russian-Azerbaijani Interparliamentary Cooperation Group, specifically stated earlier that "under these new geographical conditions, Azerbaijan's participation in the CSTO can be considered."
Panorama.am correspondent talked to analyst Tevan Poghosyan about what might have possibly changed in Russian-Azerbaijani relations and whether the above-mentioned circumstances are a manifestation of Russia's business interest or a mere outcome of Armenia's foreign policy.
The latter noticed that the Armenian side, of course, has had failures and should carry out more coordinated work on the international platforms.
"We need to understand whether Armenia has made enough efforts so that no country thinks that relations with Azerbaijan are more important than relations with Armenia. Our guilt lies in the fact that Armenia is not one of the world's most powerful countries today. This is entirely our fault, the result of our inadequate effort, most often, a consequence of our not correctly made efforts. It is necessary to understand what we should do for Armenia and Russia to cooperate more closely, so that the relations improve even more, so that when establishing relations with another country Russia always takes into account whether Armenia will like it or not.
Today Azerbaijan announces that Armenians are their enemies and that it is at war with Armenia. That country will do its best to win on the diplomatic platform as well. That's why it will do all it possibly can in parliamentary assemblies, international organizations, even in the spheres of sports and culture, " Tevan Poghosyan said, adding that Armenia should do its best to protect its own interests, not allowing Russia to develop relations with Azerbaijan at its expense.
On the other hand, according to the analyst, it is unacceptable for a third party to interfere with the relations between the two countries, in the same way as one cannot interfere with the American-Israeli relations, for example.
"Relations between Russia and Azerbaijan are conditioned by the interests of the leaders of the two countries. They implement projects, " said Tevan Poghosyan.