Քաղաքական 15:34 12/11/2018 Հայաստան
«Դեկտեմբերի 9-ին ժողովուրդն ում ինչքան քվե կտա, այդ ժամանակ էլ պարզ կլինի»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբացության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Եթե քաղաքական ռեալ պոլիտիկան առաջնորդվեր և ձևավորվեր հայտարարություններով և ցանկություններով, հավատացնում եմ, որ բացարձակապես այլ իրականություն կունենայինք։ Ես ընդհանրապես չեմ սիրում քաղաքականության մեջ առաջնորդվել կոֆեի բաժակի մրուրով, թե կոֆեի բաժակի հետագիծն ինչ ցույց կտա, կամ ով ինչ ունի իր մտքում պահած։ Տարբեր եզրույթներով համեմատում են, բայց կարծում եմ, որ քաղաքականությունն ինձ համար առաջին հերթին  ազնվությունն է։ Քաղաքական գործիչը պետք է ասի այն, ինչ մտածում է, ոչ թե մտածի մեկ բան, ասի մեկ այլ բան»,- ասաց պատգամավորը։
Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով, ԲՀԿ-ն գնում է արդար մրցապայքարի։
«Մեր զրուցակիցը լինելու է ՀՀ քաղաքացին։ Մենք գնում ենք՝ նրան ներկայացնելու մեր բավականին ուժեղ նախընտրական ծրագիրը։ Քաղաքացին տեսնելու է, որ այս ծրագրի իրականացումը բերելու է լուրջ տնտեսական փոփոխությունների։ Մենք չենք գնում որևէ մեկին վիրավորելու, մենք չենք գնում ուրիշ քաղաքական ուժերի հաշվին դիվիդենտներ շահելու։ Մենք կոռեկտության կոչ ենք անում բոլորին, ով այդ կոռեկտությունը կխախտի, համարժեք պատասխան կստանա»,- շեշտեց խորհրդարանականը։
Դիտարկամանը, որ իրեն «աքսորել են», քանի որ առաջադրվելու է Վայոց  ձորի և Սյունիք մարզերն ընդգրկող թիվ 12 ընտրատարածքից, Նաիրա Զոհրաբյանը չհամաձայնեց՝ նշելով, որ այդ տեսակետը սխալ է։
«Կարծում եմ՝ կայացած քաղաքական գործիչը պետք է վստահության քվե ունենա ոչ միայն այն բակում, որտեղ ծնվել-մեծացել է, այլև հանրապետության ցանկացած բնակավայրում, որտեղ կորոշի իր կուսակացությունը։ Բացի այդ, իմ արմատները Սյունքից են, իմ արմատներն ինձ համար շատ թանկ և սիրելի են։ Թող անհամեստ չհնչի, կարծում եմ, որ որպես քաղաքական գործիչ՝ այս տարիների ընթացքում ես վաստակել եմ այն իրավունքը, որ կարող եմ վսահության քվեա ակնկալել ՀՀ յուրաքանչյուր բնակավայրում»,- ասաց պատգամավորը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ առաջիկա օրերին տեղափոխվելու է Սյունիքի մարզ և փորձելու է լինել բոլոր հնարավոր բնակավայրերում, օգտագրծել քարոզչության բոլոր հնարավոր մեթոդները։
«Փորձելու եմ սյունեցուն, վայոցձորցուն հասցնել այն կարևոր մեսիջը, որ իրենց համար լինելու եմ հասանելի պատգամավոր, և իրենց բոլոր օբյեկտիվ խնդիրները բարձրացնելու եմ։ Ես չեմ լինելու «գաստրոլյոր» պատգամավոր, ինչպես տարիներ շարունակ ունեցել են այդ մարզերը»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Պատգամավորը շեշտեց՝ ունենք եզակի հնարավորություն՝ առաջին անգամ գնալու իսկապես արդար ընտրությունների, որի օրակարգը կլինի բացառապես սեփական ծրագրերի ներկայացումը, ոչ թե վարչական ռեսուրսի կիրառումը։
Վերջում պատգամավորը չբացառեց, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ քաղաքական ուժերը միմյանց վրա ցեխ շպրտեն, կեղտոտ տեխնոլոգիաներ գործադրեն։

Политика 16:58 12/11/2018 Армения
«Кто есть кто – будет ясно после выборов 9 декабря, по итогам голосования народа», – заявила сегодня в парламенте в беседе с журналистами депутат от фракции «Царукян» Наира Зограбян.
«Если бы реальная политика руководствовалась и формировалась заявлениями и пожеланиями, уверяю, у нас была бы совершенно другая реальность. Я не люблю руководствоваться в политике гаданием на кофейной гуще», – сказала она, добавив: «Для меня политика, в первую очередь, – это честность. Политический деятель должен говорить то, что думает, а не говорить одно, а думать другое».
Н.Зограбян отметила, что партия «Процветающая Армения» (ППА) идет на выборы, рассчитывая на справедливую конкуренцию, и говорить будут с гражданами Армении.
«Мы представим избирателю весьма сильную предвыборную программу. Гражданин увидит, что реализация представленной программы приведет к серьезным экономическим изменениям. Мы не идем на выборы, чтобы кого-то оскорблять, получать политические дивиденды за счет какой-то силы. Мы призываем всех к корректности. А нарушившие политкорректность получат соразмерный ответ», – подчеркнула Наира Зограбян.
На замечание, что ее «сослали», поскольку будет баллотироваться с избирательного округа №12, охватывающего Вайоцдзорскую и Сюникскую области, Наира Зограбян сказала: это точка зрения неверна.
«Я считаю, что состоявшийся политик должен иметь вотум доверия не только во дворе, где он родился и вырос, но и в любом населенном пункте страны, где решит его партия. Кроме того, мои корни – из Сюника, мои корни мне очень дороги. Пусть это не прозвучит нескромно, но я считаю, что как политический деятель за эти годы я заслужила право ожидать вотума доверия в любом населенном пункте РА», – сказала депутат.
Она также сообщила, что в ближайшие дни отправится в Сюникскую область и постарается побывать во всех населенных пунктах, чтобы использовать все возможные методы агитации.
«Я постараюсь донести жителям Сюника, Вайоц дзора месседж о том, что для них я буду досягаемым депутатом, буду поднимать все волнующие их объективные проблемы. Я не буду "гастролирующим" депутатом, как это было в течение многих лет в этих 2 областях», – указала Наира Зограбян.
Депутат подчеркнула, что предоставлена уникальная возможность – впервые провести действительно справедливые выборы, повестка дня которых будет заключаться исключительно в представлении собственных программ, а не в использовании административных ресурсов.
Депутат при этом не исключила, что во время предвыборной кампании политические силы могут использовать «грязные» технологии.