Քաղաքական 16:05 17/11/2018 Հայաստան
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի նոտա է հղել Փարիզին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի Ֆրանսիա այցի հետ։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան:
«Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանությունը բողոքի նոտա է հղել այդ երկրի  արտաքին գործերի նախարարությունը»,- ասել է նա։
Լ. Աբդուլլաևայի խոսքով, «Ադրբեջանը կարծում է, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ և ՄԽ համանախագահող Ֆրանսիան պայմաններ է ստեղծում օկուպացիոն ռեժիմի ներկայացուցչի այցի համար, և դրա շրջանակում որոշակի հանդիպումների անցկացումը, որպես օկուպացիոն ռեժիմի յուրատեսակ աջակցություն»։
«Մենք  կարծում ենք, որ Ֆրանսիայի այդ քայլը  կասկածի տակ է դնում  իր օբյեկտիվությունը և անաչառությունը (ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում)»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 14-ին աշխատանքային այցով ժամանել էր Փարիզ քաղաք, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի մի խումբ անդամների, ՀՅԴ Ֆրանսիայի տեղական կառույցի ղեկավարների, Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի հետ,  Ֆրանսահայ միությունների համակարգող խորհրդի համանախագահության հետ: Արցախի նախագահը նոյեմբերի 15-ին Փարիզում այցելել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Ֆրանսիայում կազմակերպված հեռախոսամարաթոնի կենտրոն, հանդիպել հիմնադրամի տեղական կառույցի պատասխանատուների հետ՝ Պետրոս Թերզյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև գործընթացում ընդգրկված կամավորների հետ:

Politics 17:13 17/11/2018 Armenia
The Embassy of Azerbaijan in Paris has sent a note of protest to the country’s Foreign Ministry over the visit of Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Bako Sahakyan to France, the acting spokesperson for the Azerbaijani Foreign Ministry, Leyla Abdullayeva, told reporters on Saturday.
“Azerbaijan regards the fact that France, as a permanent member of the UN Security Council and a co-chair of the OSCE Minsk Group, authorized a representative the separatist regime to visit the country, and created an opportunity for him to hold meetings as part of this visit, as a step aimed at promoting the occupation regime,” Azerbaijani media quoted Abdullayeva as saying.
“We believe that this step of France undermines its objectivity and impartiality [in the Karabakh settlement process],” she added.
As reported earlier, a delegation led by Artsakh Republic President Bako Sahakyan arrived in France on a working visit on 14 November.
During his visit, Sahakyan held several meetings. On 15 November, he attended the Phonethon Center organized in Paris by the Hayastan All-Armenian Fund to meet with the leadership of the fund's local body at the head of Petros Terzian and volunteers involved in the fundraising.