Նոր բնապահպանության նախարար
Կոկորդիլոսաբուծարանի ծրագրի բիզնես-տերը (Khachatur John Sargsyan)  մեղադրում է, թե՝ «օրենքի տառին համապատասխան» գործում ենք, հին իշխանությունները թույլ են տվել, որ կոկորդիլոսաբուծարան լինի Արարատի մարզում, իսկ մենք համաձայն չենք կոկորդիլոսաբուծության:
Էդ էլ չլինի «հերվանը», երբ Սյունիքի մարզպետը որոշել էր Իրանին  հողեր հատկացնել՝ ոչխարներ արածեցնելու համար: Իրանցիները ափսոսում էին իրենց հողերը կոռոզիայի ենթարկեն, նման պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել: Panorama.am-ը այդ օրերին քրքրում էր իրանական մամուլը, տեսնում ենք պայմանագրի մասին, թարգմանում նյութը, հարցումներ ուղարկում նախարարություններին ու մարզպետին…: Ու գնաց թեման:
Գնաց այնքան, որ կանգնեց: Ճիշտ է՝ որոշ  սիրառատ «դիվանագետներ» ասում էին . «Սյունիքի մարզի հողը առանց այն էլ վատն է, թող արածեցնեն, էլի»…  հարցերն ու զարմանքը մնում էր՝ դե որ արածեցնել հնարավոր էր, ինչու մենք մեր ոչխարները չունենանք, արածեցնենք:
Հիմա Արարատի մարզպետի մոտեցումն է:  Ինչով է ոգևորված մարզպետը,  երբ  լրիվ ուրիշ, կոկորդիլոսային բնավորությանը անհարիր Հայաստանի կլիմայում՝ շոգ ամառ-ցուրտ ձմեռ,  ու Արարատի քիչ թե շատ մշակովի հողերում ուզում է «վաու» ծրագիր իրականացնել՝ այն է՝ աֆրիկյան կոկորդիլոսներ բուծել:
Սևանը ճահճացավ, Երևանը անապատացավ, ձուն ներմուծում ենք, հող մշակող չկա, մշակվող հող չկա,…  մեզ կոկորդիլոսնե՞րն էին պակաս: Մի քանի տարի առաջ գյուղնախարարը  ինքնաբավ տնտեսությամբ Հայաստան էր խոստանում: Մի ասեք՝ նա ուրիշ նախարար էր, սա՝ ուրիշ: Հայաստանը նու՞յնը չի, ծրագրերը շարունակակա՞ն չեն:
Եթե ծրագրերը շարունակական չեն, ինչո՞ւ հենց կոկորդիլոսի ծրագիրը նոր կառավարությունը ժառանգեց հնից:
«Բադասխանի» ենք սպասում:
Նոր կառավարությունը հորդորում է կով պահել, գործարարը՝ կոկորդիլոս:  Մենք կովի կողմից ենք. Ի վերջո՝  նախկին վարչապետերից մեկը սովորեցրել է կովը ինչպես պիտի ճիշտ կթել…

Новоназначенный министр охраны природы,
Бизнес-владелец программы фермы по разведению крокодилов (Хачатур Саркисян – Khachatur John Sargsyan) обвиняет, что они работают в «соответствии с буквой закона», а мы не согласны с разведением крокодилов, прежние власти дали разрешение, чтобы в Араратской области Армении была создана ферма по разведению крокодилов.
Это как «в запрошлом лете», когда губернатор Сюникской области РА принял решение сдать в аренду Ирану земли под пастбища для овец. Иранцы пожалели подвергнуть свои земли коррозии, посему и были достигнуты подобные договоренности. Panorama.am в эти дни копалась в иранской прессе, увидела о подобном соглашении, переводила материал, отправляла запросы в министерства и областные администрации… И тема набрала обороты.
Набрала такие обороты, что была приостановлена. Правда, некоторые «любвеобильные» дипломаты говорили, мол: «Земли Сюникской области и так плохие, пускай они используют их в качестве пастбищ…», вопросы и удивление оставались: раз уж возможно было использовать их под пастбища, так почему нам бы самим не пасти собственных овец.
Так теперь это подход губернатора Араратской области. Чем же так воодушевлен губернатор, когда в совершенно другом, несоответствующем характеру крокодилов климате Армении – при жарком лете и холодной зиме, и на более или менее обрабатываемых землях Араратской области, он хочет реализовать «wow-программу», а именно – разводить африканских крокодилов.
Севан заболачивается, Ереван – превратился в пустыню, яйца мы импортируем, земледельцев нет, пахотных земель тоже нет…нам не хватало только крокодилов? Несколько лет назад министр сельского хозяйства обещал Армении самодостаточную экономику. Не нужно говорить только, что то был другой министр, а этот другой. Армения ведь осталась прежней? Ведь программы же продолжаются?
Если программы не носят продолжительный характер, так почему же новое правительство от старого унаследовало именно программу с крокодилами?
Мы ждем «ответа».
Новое правительство призывает держать коров, бизнесмены – крокодилов. Мы на стороне коров: в конце концов, один из бывших премьер-министров Армении научил, как правильно доить коров