Քաղաքական 15:17 30/11/2018 Աշխարհում
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նոյեմբերի 30-ին, ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ մեկնաբանել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի այցը Մոսկվա:  Ճեպազրույցը հեռարձակել է RT-ն։
«Այդ այցը մասնավորից բացի, այլ կերպ չի կարող դիտարկվել: Այցի կարգավիճակն ակնհայտ է: Եվ դա չի հակասում ռուսաստանյան օրենսդրությանը, հենց այդ՝ մասնավոր կարգավիճակում, որը կապ չունի միջազգային պայմանավորվածությունների և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության հետ»,- ասել է Զախարովան՝ պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին:
«Ռուսական կողմին ուղղված բողոքները, որ արտահայտված էին ադրբեջանական կողմի հայտարարության մեջ, մեր տեսանկյունից, անհիմն են»,- ընդգծել է Զախարովան:
Նշենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 24-ին աշխատանքային այցով Մոսկվայում էր։

Политика 14:50 30/11/2018 В мире
Официальный представитель МИД России Мария Захарова 30 ноября на традиционном брифинге прокомментировала визит президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакяна в Москву. Брифинг транслировал RT.
Отметим, президент Республики Арцах Бако Саакян 24 ноября посетил с рабочим визитом в Москву.
«Эта поездка не может рассматриваться иначе как частная. Ее статус очевиден. И она не противоречит ни российскому законодательству, именно в этом качестве – в качестве частной поездки, ни имеющимся международным договоренностям, ни посреднической миссии России в нагорно-карабахском урегулировании», – сказала М.Захарова в ответ на вопрос азербайджанского журналиста.
«Претензии к российской стороне, которые были выражены в недавнем заявлении азербайджанской стороны, являются с нашей точки зрения безосновательными», – подчеркнула она.