Քաղաքական 15:17 30/11/2018 Աշխարհում
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նոյեմբերի 30-ին, ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ մեկնաբանել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի այցը Մոսկվա:  Ճեպազրույցը հեռարձակել է RT-ն։
«Այդ այցը մասնավորից բացի, այլ կերպ չի կարող դիտարկվել: Այցի կարգավիճակն ակնհայտ է: Եվ դա չի հակասում ռուսաստանյան օրենսդրությանը, հենց այդ՝ մասնավոր կարգավիճակում, որը կապ չունի միջազգային պայմանավորվածությունների և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության հետ»,- ասել է Զախարովան՝ պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին:
«Ռուսական կողմին ուղղված բողոքները, որ արտահայտված էին ադրբեջանական կողմի հայտարարության մեջ, մեր տեսանկյունից, անհիմն են»,- ընդգծել է Զախարովան:
Նշենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 24-ին աշխատանքային այցով Մոսկվայում էր։

Politics 16:29 30/11/2018 NKR
Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has commented on the recent visit of Artsakh Republic President Bako Sahakyan to Moscow during a weekly briefing broadcast by RT.
She stressed that Sahakyan’s visit does not constitute a violation of the Russian law.
“That visit cannot be viewed other than a private one. The status of the visit is obvious. And it doesn’t contradict the Russian legislation in the very context of a private visit which has nothing to do with the international agreements or the Russian mediation mission in the Nagorno-Karabakh conflict settlement,” the top official said, commenting on an Azerbaijani reporter’s observation.
“The Azerbaijani side’s complaints addressed to Russia are groundless,” she said.
President Sahakyan visited Moscow on 24 November.
The Azerbaijan Foreign Ministry released a statement on 25 November claiming that issuing an entry permit to Russia for Bako Sahakyan ‘is undermining the Karabakh conflict settlement efforts and Russia’s mediation mission.’