Իրավունք 17:29 04/12/2018 Հայաստան
Զինված ուժերի ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի կործանման  դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ 10-րդ կայազորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 378-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները՝ վթարի պատճառները պարզելու ուղղությամբ, դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է սև արկղը։
Քր. Օր-ի այդ հոդվածը սահմանում է. «Ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման այլ կանոնները խախտելը, որոնք  անզգուշությամբ առաջացրել են երկու կամ ավելի մարդու մահ՝ պատժվում են ազատազրկմամբ՝ չորսից տասը տարի ժամկետով»։
Նախնական տվյալներով՝ մարտական պատրաստության պլանով նախատեսված ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 10.20-ի սահմաններում՝ Շիրակի մարզի Մարալիկի տարածաշրջանի Քարաբերդ բնակավայրի հարևանությամբ։ Ավիապատահարի հետևանքով զոհվել են 1-ին կարգի օդաչու, փոխգնդապետ Արմեն Սլավիկի Բաբայանը և 3-րդ կարգի օդաչու, մայոր Մովսես Գևորգի Մանուկյանը:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արտակ Կրկյաշարյանի գլխավորությամբ։

Право 18:21 04/12/2018 Армения
В десятом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело в связи с крушением самолета Су-25 ВС РА. Уголовное дело возбуждено по ч.2 ст.378 УК Армении.
Как сообщают из СК Армении, проведение предварительного расследования поручено Главному военному следственному управлению СК Армении. Предпринимаются все необходимые и процессуальные действия для выяснения причин авиакатастрофы, вследствие осмотра места крушения обнаружен «черный ящик».
Статья 378 УК РА устанавливает: «Нарушение правил полетов, подготовки к ним или иных правил эксплуатации боевых летательных аппаратов, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, наказывается лишением свободы на срок от 4 до 10 лет».
По предварительным данным, авиакатастрофа произошла около 10:20 часов 4 декабря в районе населенного пункта Караберд около Маралика в Ширакской области РА. Вследствие крушения самолета погибли оба пилота: летчик первого класса подполковник Армен Бабаян и летчик третьего класса, майор Мовсес Манукян.