Քաղաքական 09:27 09/12/2018 Հայաստան
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընտրողների ընդհանուր թիվն է 2, 592 486: Այսօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում այս մասին հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը՝ ներկայացնելով ընտրությունների ընթացքի մասին տեղեկություններ։
«Թվով 465 քաղաքացիներ էլեկտրոնային եղանակով քվեարկության միջոցով նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում արդեն իսկ կատարել են իրենց քաղաքացիական պարտքը։ Էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքները կամփոփվեն այսօր՝ ՀՀ տարածքում քվեարկության ավարտից հետո»,- ասաց նա։
Մուկուչյանը հիշեցրեց, որ ընտրություններին մասնակցում են 9 կուսակցություն և երկու կուսակցությունների դաշինք՝ միասին 1444 թեկնածուով, որոնց մեջ էլ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները 12 են. «Կազմավորվել է 2010 ընտրատեղամաս, որոնցից 12-ը ՔԿՀ-ներում, որոնք համաձայն օրենսգրքի պահանջներին կբացվեն այսօր, սակայն ավելի ուշ»։
Ինչ վերաբերում է տեխնիկական սարքավորումներին՝ Մուկուչյանն ասաց, որ տեղամասային հանձնաժողովներին հատկացվել է 4000 տեխնիկական սարքավորում։
«Ժամը 8-ի դրությամբ գործարկվել են բոլոր տեխնիկական սարքավորումները, սպասարկող բոլոր մասնագետները ներկայացել են տեղամասային հանձնաժողովներ։ Այս պահի դրությամբ հավաքագրվում են սարքավորումների աշխատանքի մասին տեղեկատվությունը։ Հինգ տեխնիկական սարքավորման պարագայում առաջացել է խնդիրներ՝ կապված զրոյական տեղեկանք տպելու հետ»։
ԿԸՀ նախագահը հավելեց, որ այս պահին ընտրությունն ընթանում է բնականոն հունով։
Հիշեցնենք, որ քվեարկությունը մեկնարկել է ժամը 8:00-ին, կշարունակվի մինչև 20:00-ն: Նշենք նաև, որ երեք ժամը մեկ պարբերականությամբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների թվի վերաբերյալ տեղեկատվություն է հաղորդելու:

Политика 09:47 09/12/2018 Армения
На сегодняшний день общее число избирателей на внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении составляет 2, 592 486 человек. Подобные данные представил сегодня в Центральной избирательной комиссии Армении (ЦИК РА) председатель ЦИК Тигран Мукучян, представляя основные сведения о ходе внеочередных выборов.
«465 граждан посредством электронного голосования в период с 30 ноября по 2 декабря уже выполнили свой гражданский долг. Результаты электронного голосования будут подытожены сегодня после завершения голосования (оно завершится в 20:00 по ереванскому времени – Прим. Ред.)», – отметил он.
Т. Мукучян напомнил, что в выборах участвуют 11 политических сил – 2 блока и 9 партий: общее число кандидатов – 1444, 12 из которых являются представителями национальных меньшинств.
«Сформировано 2010 избирательных участка, 12 из которых в УИУ, которые согласно требованиям закона откроются сегодня, однако чуть позже», – отметил он.
Что касается технического оснащения, Т. Мукучян отметил, что участковым избирательным комиссиям было предоставлено 4000 технических средства.
«По состоянию на 8:00 по местному времени были задействованы все технические средства, все специалисты явились в избирательные комиссии. На данный момент осуществляется сбор информации касательно работы устройств. В случае с 5 техническими средствами возникли проблемы», – отметил он.
Председатель ЦИК РА добавил, что на данный момент голосование проходят в обычном режиме.
Отметим, что голосование к внеочередным выборам в Национальное Собрание Армении стартовали сегодня в 08:00 и завершатся в 20:00 по местному времения.