Մշակույթ 15:05 21/12/2018 Հայաստան
Կառավարության կառուցվածքային փոփոխություններն այսօր ոտքի էին հանել մշակույթի նախարարության աշխատակիցներին, ովքեր դեմ են, որ  կառույցը վերացվի, տարբեր  նախարարությունների  վարչությունների վերածվի։ Արվեստագետները նույնպես չեն ողջունում այդ որոշումը, նշում են, որ մշակույթը երկրի կարևորագույն ոլորտներից է, կառույցը պետք է փոխեին խորքից, այլ ոչ թե վերացնեին։
Panorama.am-ը դիմեց Մշակույթի նախարարության «Մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիլիթ Սարգսյանին մի քանի հարցով.
Առհասարակ՝ ի՞նչ է նա մտածում մշակույթի նախարարությունն ուրիշ նախարարություններին միացնելու մասին,
Այնպիսին, ինչպիսին հիմա է նախարարությունը՝ ընդհանրապես պետք չէ, բայց մի՞թե չպիտի լիներ կառույց, որ կմշակեր երկրի մշակույթի զարգացման, պահպանման քաղաքականությունը։
«Ես առայժմ չեմ կողմնորոշվում այդ օպտիմիզացիայի իրոք օպտիմալ լինելու հարցում։ Չեմ կարողանում հասկանալ դրա պլյուսներն ու մինուսները։ Իհարկե, շատ մտահոգիչ է, շատ-շատ։ Գտնում եմ, իրոք,  մշակույթի նախարարությունն առանձնահատուկ կառույց է, շատ կարևոր է այն պահելն ու զարգացնելը, ավելի արդյունավետ դարձնելը նրա աշխատանքը, բայց երբեք ոչ լուծարելը, վերածելը երկու վարչության մեկ այլ նախարարության կազմում»,- ասաց նա։
Լ. Սարգսյանը նշեց, որ  մշակույթի նախարարության վերաբերյալ շատ առանձնահատուկ կարծիք ունի. «Այն ձևով, ինչպեսին որ կա մշակույթի նախարարությունը, կարծում էի, որ հեղափոխությունից հետո հիմնովին, արմատապես կվերափոխվի, իր գործունեության տեսակը կփոխվի։ Այն պետք է աշխատի որպես բարեգործական հիմնադրամ, ոչ թե որպես կառավարիչ, որը պետք է ծրագրեր հղանա, օգտագործի իշխանական, վարչական ռեսուրսն իր պռոեկտներն իրականացնելու համար, թեպետ ինչ պռոեկտներ արել են, շատ լավն է։ Դա տեղի չունեցավ։
Ես սպասում էի ներքին ինչ-որ փոփոխություններ, բարեփոխումներ, բայց երբեք ոչ այն օպտիմիզացիան, ինչպես որ հիմա են անում»։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խոսքով, մշակույթի նախարարությունը պետք է ծառայի մշակույթին, արվեստագետներին, բայց երբեք ոչ կառավարի արվեստը կամ մշակույթը, պետք է լինի պահապանի, սատարողի դերում, ոչ թե քաղաքականություն թելադրող։
«Հեղափոխությունից հետո այնքան քիչ ժամանակ է անցել, որպեսզի հեղափոխական փոփոխություններ ակնկալեինք, բայց, այնուամենայնիվ, կարծում էի, որ պետք է դրանք լինեին։ Արտաքին, կոսմետիկ փոփոխություններ չէ։ Ինչ խոսք, կոռուպցիան  և այլն և այլն, այդ ամեն-ինչը վերացավ, միանշանակ դա լավ է, այդ մաքրումից հետո պետք է մտածել ինչպես անել, որ ավելի ճիշտ և արդյունավետ գործի այդ կառույցը։ Միգուցե ուռճացված է, միգուցե  ներքին օպտիմիզացիաների կարիք կա, բայց ոչ երբեք այն ձևով, ինչպես որ հիմա որոշվել է։ Այդ աստիճանի չէր կարելի փոքրացնել, կրճատել, ստորադասել մշակույթը սպորտին, կրթությանն ու գիտությանը։ Հակառակը, եթե գիտականորեն մոտենաք հարցին, մշակույթի մեջ է մտնում և սպորտը, և գիտությունը, և կրթությունը։ Մշակույթն այն լայն դաշտն է, որի մեջ մտնում է  ամեն ինչ։ Մշակույթը պետք է առաջնայինը լինի, ոչ թե ստորադասվի որևէ այլ ոլորտի»,- ասաց Լիլիթ Սարգսյանը։

Культура 20:23 21/12/2018 Армения
Структурные изменения в правительстве сегодня подняли на ноги сотрудников министерства культуры Армении, которые возражают против упразднения структуры и ее превращения в управления различных министерств. Деятели искусства также не приветствуют данное решение, отмечая, что культура является одной из важнейших сфер страны, структуру же должны были изменить кардинально, а не упразднять.
На ряд вопросов сайта Panorama.am ответила директор ГНКО «Центр экспертизы культурных ценностей» министерства культуры Армении Лилит Саркисян: в целом, что она думает о присоединении министерства культуры к другим министерствам?
Министерство в таком виде, как сейчас, не нужно вообще, но разве  не должно было быть структуры, которая разрабатывала бы политику культурного развития страны?
«Я пока не ориентируюсь, является ли эта оптимизация действительно оптимальной. Я не могу понять плюсы и минусы этого. Конечно, это очень беспокоит. Я считаю, что Министерство культуры, действительно, является особой структурой, очень важно сохранить его и развивать, сделать его работу более эффективной, но никак не упразднять его, превратив в 2 управления в составе иного министерства», – сказала она.
Л.Саркисян отметила, что у нее весьма особое мнение по поводу министерства культуры. «Что касается того вида, в каком функционирует сейчас министерство культуры, я думала, что после революции оно претерпит кардинальные изменения, изменится вид его деятельности. Оно должно работать как благотворительный фонд, а не как управляющий, который должен строить планы, использовать власть, административный ресурс для осуществления своих проектов, хотя и проекты, которые они сделали, очень хороши. Этого не случилось.
Я ждала каких-то внутренних изменений, реформ, но никак не этой оптимизации, которую сейчас проводят».
По словам директора ГНКО, министерство культуры должно служить культуре, деятелям искусства, но никогда не управлять искусством или культурой, должно быть в роли хранителя,  поддерживающего, а не диктующего политику.
«После революции прошло совсем немного времени, чтобы мы ожидали революционных изменений, но, тем не менее, я полагала, что они должны быть. Речь не о внешних, косметических изменениях. Конечно, коррупция и так далее, все это исчезло, это определенно хорошо, после этой чистки нужно подумать, как заставить структуру функционировать лучше и эффективнее. Может быть, есть преувеличения, возможно, необходима внутренняя оптимизация, но ни в коем случае не в той форме, как решено сейчас. Нельзя было сокращать до такой степени, подчинить культуру спорту, образованию и науке. Напротив, если подходить к вопросу с научной точки зрения, в культуру входят и спорт, и наука, и образование. Культура – то широкое поле, которое включает в себя все. Культура должна быть приоритетной, а не подчиняться какой-либо другой сфере», – сказала Лилит Саркисян.