Իրավունք 17:00 28/12/2018 Հայաստան
Ռուբեն Մելիքյան. Շատ կարևոր է, թե որքանով են մեր իրավաբանական համայնքի համար իրավական արժեքները դոմինանտ
Հայաստանի արդարադատության նախկին փոխնախարար, Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանի հետ Panorama.am-ն ամփոփել է անցնող տարվա իրավական անցուդարձը, անդրադարձել մտահոգություններին ու ակնկալիքներին։
Հարց-Պարոն Մելիքյան, 2018-ը  ծանր տարի էր իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչների՝ ոստիկանների, քննիչների, դատախազների, դատավորների, նաև փաստաբանների համար։ Կարողացա՞ն պատվով դուրս գալ իրավիճակից։
Պատասխան -2018-ի հատկապես երկրորդ կեսի զարգացումները խոսում են այն մասին, որ այնուհանդերձ մեր իրավաբանական համայնքը իր բոլոր կոմպոնենտներով զարգացման կարևոր փուլ է անցել և ունի որոշակի իմունիտենտ։ Իհարկե, պատվո՞վ դուրս եկավ, թե՞ ոչ, մի քիչ վաղաժամ է դրա մասին խոսել, որովհետև իմ պատկերացմամբ մենք ունենք ինչպես դրական, այնպես էլ՝ ոչ դրական օրինակներ, բայց մի բան փաստ է՝ մենք այլևս ունենք իրավաբանական համայնք, որն ունակ է լինել պետականության ողնաշարը, կրել պետականության հիմնական արժեքները։ Իսկ նման անկայուն իրավիճակներում դա շատ կարևոր է։ Սա ոչ թե 1-2 տարվա աշխատանքի արդյունք է, այլ հարյուրավոր, հազարավոր մարդկանց եկար տարիների, ինչպես նաև նոր սերնդի ի հայտ գալու արդյունք է։ Կարծում եմ, որ հետագայի համար շատ կարևոր է, թե որքանով են մեր իրավաբանական համայնքի համար իրավական արժեքները դոմինանտ։ Այստեղ դրական միտումներ մենք կարող ենք տեսնել՝ լինելու անկախ քաղաքական վայրիվերումներից, լինելու իրավական պետության արժեքների կրող։
Հարց -Այսքանը, կարծեք թե, դրականի մասին էր, մտահոգությունների մասին ի՞նչ կասեք։
Պատասխան -Մտահոգությունների մասին ինքս էլ եմ շատ խոսել, դրանք վերաբերում են իրավական տարբեր գործընթացներին, որոնք նախնական կարելի է հետևություն անել, որ շատ խնդրահարույց են։ Մենք չունենք այս պահի դրությամբ դատարան մտած գործեր ու վերջանական եզրակացություններ անելու հնարավորություններ, բայց շատ փաստեր, որոնք վերաբերում են  թե խափանման միջոցների կիրառմանը,  թե ինքնին քրեական հետապնդումների հարուցմանը, խնդրահարույց են։
Հարց -Կա կարծիք՝ որոշ գործերով նախաքննությունը ձգձգվում է, մինչդեռ կարելի էր վեց ամիսների ընթացքում գործերից որոշներն արդեն դատարան ուղարկել։ Դուք համամի՞տ եք կարծիքին, ձգձգման միտում տեսնո՞ւմ եք։
Պատասխան -Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մենք ունենք քրեադատավարական համակարգ, որտեղ շատ մեծ դեր ունի նախաքննական գաղտնիքը, վերջնական հետևություններ անել հնարավոր չէ։ Երբ քրեական գործերը կմտնեն դատարան և ամբողջությամբ բաց կլինեն ինչպես կողմերի, այնպես էլ հանրության համար, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի հետևություններ անել, օրինակ, կոնկրետ ժամանակահատվածում արդյոք նախաքննությունն իրականացնող մարմինները պատշաճ ջանասիրություն են դրսևորել և կատարել են համապատասխան քննչական գործողություններ, թե՞ անգործություն են ցուցաբերել։
Հարց -Պարոն Մելիքյան, երբ Մանվել Գրիգորյանին գրավի դիմաց կալանքից ազատեց դատարանը, բողոքի ակցիաներ տեղի ունեցան։ Սա ճնշո՞ւմ է դատարանի, դատավորի, արդարադատության վրա։
Պատասխան -Ես տեսնում եմ, որ արդարադատության դերի ընկալման, իրավական մշակույթի ցածր լինելու խնդիր կա։ Այստեղ խնդիրը ոչ միայն ու ինքնին բողոքի ակցիաներն են, որ կարող են լինել ու լինում են ցանկացած երկրում, երբ մարդիկ դժգոհ են որևէ որոշումից, այլ իրավական այն պատկերացումներն են, որոնցով առաջնորդվում էին բողոքի ակցիայի՝ համենայն դեպս հրապարակային խոսք ասող մասնակիցները։ Իսկ այդ խոսքն այն մասին էր, եթե անգամ գործադիրը չի կարող միջամտել դատարանի որոշմանը, ժողովուրդը կարող է։ Այստեղ մենք լուրջ խնդիր ենք տեսնում։ Տարբեր առիթներով ասվում է՝ կառավարության դուռը ժողովրդի դուռն է, կուզեն կբացեն, կուզեն կփակեն, ինչ կուզեն կանեն։ Ահա այս ժողովրդի իշխանության թեզը, որն ակտիվորեն շրջանառվում է, ներկայացվում է առնվազն մասնակի, և մարդկանց մոտ առաջանում է այնպիսի մոտեցում, որ իրենք են որոշողը, այդ թվում նաև արդարադատության վերաբերյալ հարցերը։ Այնինչ իրականում արդարադատությունն իրականացվում է դատարանի դահլիճում, ոչ թե փողոցում։ Այս գաղափարը, կարծում եմ, շատ քաղաքացիների մոտ դեռ չի արմատացել, և այս հարցում, կարծում եմ, բացասական  նշանակություն է ունեցել ներկայումս իշխող քաղաքական ուժի գործունեությունը։
Հարց -Տարածված լուրերի համաձայն, այս պահին ամենավատ վիճակում դատավորներն են, որոնք իբր տարիներ շարունակ որոշումներ են կայացրել զանգերով, հիմա չեն կարողանում կողմնորոշվել, իբր հիմա զանգողներ չկան։
Պատասխան -Սա շատ պարզունակացված մոտեցում է։ Զանգերով հարցեր լուծելու գաղափաը հանրային օրակարգ ներմուծվեց իշխող ուժի կողմից, ես նաև որոշակի տեղեկացվածություն ունենալով թե դատական իշխանությունից, թե ընդհանրապես պետական համակարգից, կարող եմ պնդել, շատ պարզունակացված մոտեցում է։ Երկորրդը, ես չէի ուզի, որ մենք նույն հարթության մեջ դնենք, բոլոր դատավորներին, իրավապահ մարմինների բոլոր ներկայացուցիչներին։ Հատկապես վերջին տարիներին մենք ունեցել ենք դրական զարգացում այս ուղղությամբ, և հատկապես մեր երիտասարդները՝ նոր մտածողության, նոր սերնդի ներկայացուցիչներ, կզարմանայի՝ իմանալով, որ կոնկրետ դատավորների (ես պատկերացնում եմ այդ անունները) նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել, թե նախկինում, թե ներկայում։ Նորից եմ կրկնում, խոսքը վերաբերում է ոչ բոլորին, այն վերաբերում է առաջին հերթին երիտասարդներին, բայց ոչ միայն երիտասարդներին։ Այստեղ նաև ոչ ճիշտ ընկալումների խնդիր կա, դատական իշխանությունը լավ չպատկերացնելու խնդիր կա։
Ինչ խոսք, դատական իշխանությունում բազմաթիվ խնդիրներ կան, այն լուրջ ռեֆորմների կարիք ունի։ Մենք անընդհատ ենք տեսնում  այդ խնդիրները, բայց դրանք անհրաժեշտ է լուծել շատ զգույշ, հաշվի առնելով համակարգի առանձնահատկությունները։ Կտրուկ գործողությունները, միջամտություններն արդեն իսկ եղած դրական արդյունքները կարող են վտանգել։ Իսկ որքան էլ  շատ շատերի համար տեսանելի չէ, բայց ինձ համար մենք բավականին լուրջ առաջընթաց ունենք դատական իշխանության ոլորտում, և հենց դա է, որ լինելու է մեր իրավական պետության ողնաշարը, որովհետև մարդու համար առաջնային կարևորություն ունի, թե որքանով են իրենց իրավունքները պաշտպանվում։ Իսկ պաշտպանության կարևոր հանգույցը հենց դատական իշխանությունն է, և որպես դրա հետևանք արդար դատաքննության իրավունքն է։
Եղած խնդիրներն այնպես ձևակերպել ու այնպես ներկայացնել, որ ինքնին դատական իշխանության՝ առանց այն էլ ոչ բարձր հեղինակությունը հարվածի տակ  է դնում, իմ կարծիքով, արդյունավետ չէ ու չի բխում մեր իրավական պետության զարգացման շահից։
Հարց -Քրեական հետապնդումների թիրախում հայտնվեցին հիմնականում բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյաներ, նրանից մեկի փաստաբանն էլ հայտարարեց, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։ Դուք համակարծի՞ք եք այդ հայտարարության հեղինակի հետ։
Պատասխան -Նախ պետք է հաշվի առնել, որ ցանկացած դեպքում, երբ խոսքը վերաբերում է կոնկրետ անձի պաշտպանի, ապա նա շահագրգռված սուբյեկտ է, նրա ցանկացած հայտարարություն պետք է դիտել որպես օբյեկտիվորեն կողմնակալություն ունեցող սուբյեկտի հայտարարություն։
Ինչ վերաբերում է օբյեկտիվ վիճակին, ապա ես նշեցի, արդեն իսկ կան փաստեր, որոնք նման մտավախություն առաջացնում են, որ այս գործընթացներն ունեն քաղաքական կոմպոնենտ։ Բայց ավելի ամբողջական հետևություններ կարելի է անել ավելի ուշ, երբ հանրությանը հասանելի կլինի գործի նյութերի ավելի մեծ ծավալ։
Հարց -Եկող տարվանից ի՞նչ ակնկալիքներ, ցանկություններ ունեք։
Պատասխան-Ես կուզեի, որ հատկապես իրավաբանական համայնքը գիտակցի իր կարևորագույն, ես կասեմ նույնիսկ պատմական առաքելությունը պետականության զարգացման գործում, իսկապես կանգնի իրավական մշակույթի պաշտպանության դիրքերում։ Յուրաքանչյուր մասնագետ լինի իր դիրքերում։ Եվ եթե մեր իրավաբաններն իրենց խղճի առաջ հանգիստ լինեն  և կատարեն այն պարտականությունները, որ ստանձնել են տարբեր դիրքերում, և եթե այս մոտեցումը գերակշռող դառնա, մենք վստահաբար հնարավորություն կունենանք արագ տեմպերով մոտենալ իրավական պետության մեր իդեալներին։

Право 18:36 28/12/2018 Армения
Рубен Меликян: Очень важно, в какой степени для нашего юридического сообщества правовые ценности являются доминирующими
Сайт Panorama.am подвел итоги уходящего года в сфере права с бывшим заместителем министра юстиции Армении, экс-омбудсменом Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), юристом Рубеном Меликяном.
– Г-н Меликян, 2018 год был тяжелым годом для представителей правоохранительной системы – полицейских, следователей, прокуроров, судей, а также адвокатов. Сумели ли они с честью выйти из ситуации?
– События особенно второй половины 2018 года говорят о том, что, тем не менее, наше юридическое сообщество со всеми своими компонентами прошел через важный этап развития и обладает определенным иммунитетом.
Конечно, говорить том, вышло ли оно с честью из ситуации, несколько преждевременно, поскольку, на мой взгляд, у нас есть как позитивные, так и негативные примеры, но одно точно: отныне у нас есть юридическое сообщество, способное быть хребтом государственности, носителем основных ценностей государственности. А в таких нестабильных ситуациях это очень важно. Это не результат 1-2 лет работы, а результат многолетнего труда сотен, тысяч людей, а также появления нового поколения. Полагаю, что для будущего очень важно, в какой степени доминирующими для нашего юридического сообщества являются правовые ценности. Здесь мы можем видеть позитивные тенденции – быть независимыми от  политической суматохи, быть носителями ценностей правового государства.
– Сказанное, пожалуй, касалось позитивного. А о чем тревоги?
– Об опасениях я и сам много говорил, они касаются различных правовых процессов, которые, как можно предварительно заключить, очень проблематичны. У нас на данный момент нет поступивших в суд дел и возможностей для окончательных выводов, однако многие факты, которые касаются как применения мер пресечения, так и возбуждения уголовного преследования, проблематичны.
– Существует мнение, что предварительное следствие по ряду дел затягивается, в то время как можно было уже некоторые из дел в течение 6 месяцев направить уже в суд. Вы разделяете это мнение, видите тенденцию к затягиванию?
– Учитывая тот факт, что у нас есть уголовно-процессуальная система, в которой очень большое место отводится тайне предварительного расследования, невозможно сделать окончательные выводы. Когда уголовные дела будут переданы в суд и будут полностью открыты как для сторон, так и для общественности, тогда можно будет сделать выводы: например о том, продемонстрировали ли за определенный промежуток времени органы предварительного следствия должное усердие и провели ли соответствующие следственные действия или же продемонстрировали бездействие?
– Г-н Меликян, после того, как суд под залог освободил Манвела Григоряна, произошли акции протеста. Является ли это давлением на суд, судью, правосудие?
– Я вижу, что существует проблема восприятия роли правосудия, низкой правовой культуры. Здесь проблема не только и не столько в акциях протеста, которые могут проводиться и проводятся в любой стране, когда люди недовольны каким-либо решением, а в правовых представлениях, которыми руководствовались участники акции, во всяком случае выступавшие с публичным словом протестующие. И это слово заключалось в следующем: даже если исполнительная власть не может вмешиваться в решение суда, то народ может. Здесь мы видим серьезную проблему. По разных случаям говорится: дверь правительства – это дверь народа, он захочет откроет ее, захочет закроет, что захочет – то и сделает.
Вот этот тезис о власти народа, который активно тиражируется, представляется, по меньшей мере, частично, и у людей возникает подход,  согласно которому они сами в роли решающего, в том числе и вопросов касательно правосудия. В то время как в действительности правосудие осуществляется в зале суда, а не на улице. Эта идея, я думаю, еще не укоренилась у многих граждан, и в этом отношении, на мой взгляд, деятельность ныне правящей политической силы оказала негативное влияние.
– Согласно муссируемым сведениям, на данный момент в худшем положении находятся судьи, которые якобы годами выносили решения в соответствии с поступающими им звонками, а сейчас будто из-за отсутствия звонящих не могут сориентироваться.
– Это очень упрощенный подход. Идея решения проблем звонками была внесена в общественную повестку дня правящей силой, и я, имея определенную информированность как о судебной власти, так и о государственной системе в целом,  могу настаивать, что это очень примитизированный подход. Во-вторых, мне бы не хотелось, чтобы мы рассматривали в одной плоскости всех судей, всех представителей правоохранительных органов. Особенно в последние годы мы добились позитивного развития в этом направлении, и особенно представители молодежи – нового мышления, нового поколения. Был бы удивлен, узнав, что на конкретных судей (я представляю эти имена) оказывалось давление – как в прошлом, так и сейчас. Повторяю вновь: речь идет не о всех, речь, прежде всего, о молодых, но не только.
Здесь существует также проблема неправильного восприятия, не достаточно хорошего представления судебной власти.
Конечно, в судебной власти много проблем, она нуждается в серьезных реформах. Мы постоянно видим эти проблемы, но они должны быть решены очень осторожно, принимая во внимание особенности системы. Резкие действия, вмешательство могут поставить под угрозу уже существующие положительные результаты. И независимо от того, в какой степени это видно некоторым, на мой взгляд, у нас есть серьезный прогресс в сфере судебной власти, и именно это станет хребтом нашего правового государства, потому что для человека имеет первостепенную важность то, в какой мере  его права защищаются. А ключевым узлом защиты является именно судебная власть и, как следствие, право на справедливое судебное разбирательство.
Формулировать существующие проблемы и представлять их таким образом, что и без того низкий рейтинг судебной власти будет ставиться под удар, по моему мнению, неэффективно и не вытекает из интересов развития нашего правового государства.
– Бывшие высокопоставленные должностные лица подвергались уголовному преследованию, один из их адвокатов заявил, что в отношении ее подзащитного осуществляется политическое преследование. Вы согласны с автором этого заявления?
– Прежде всего, следует принять во внимание, что каждый раз, когда речь идет об адвокате конкретного лица, то он является заинтересованным субъектом и любое его заявление следует рассматривать как заявление объективно небеспристрастного субъекта.
Что касается объективной ситуации, я уже отметил, что уже есть факты, которые вызывают подобное беспокойство, что эти процессы имеют политический компонент.  составляющую. Но более полные выводы можно сделать позже, когда общественности будет доступен больший объем материалов дела.
– Какие ожидания и желания связываете с наступающим годом?
– Мне бы хотелось, чтобы в особенности юридическое сообщество осознало свою важнейшую, я бы сказал даже историческую миссию в деле развития государственности, действительно стояло на позициях защиты правовой культуры. Каждый специалист был на своих позициях. И если наши юристы будут спокойны перед своей совестью и выполнят обязанности, которые они приняли на разных позициях и если такой подход возобладает, у нас, безусловно, будет возможность приблизиться к нашим идеалам правового государства быстрыми темпами.