Քաղաքական 13:13 12/01/2019 Հայաստան
«Մինչ Փաշինյանի իշխանությունը երջանիկ եւ հպարտ կեցվածքով թոզ է փչում ժողովրդի աչքերին` փորձելով քողարկել իրական գնաճի տեմպերը, տնտեսական անկումը, գազի թանկացման բացասական հետեւանքները, մարտահրավերները գնալով ավելանում են»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Չնայած Դուշանբեի վերելակում ձեռքսեղմումից Փաշինյանի վրա Ալիևը թողել էր «կիրթ» անձնավորության տպավորություն, Ադրբեջանի ղեկավարը նախօրեին կրկին հանդես է եկել հերթական հակահայկական հայտարարություններով, որտեղ նշել է, թե Ղարաբաղյան կոնֆլիկտը պետք է լուծվի բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում, թե Հայաստանի մեկուսացումը պետք է շարունակվի, թե հայկական ուժերը պետք է դուրս բերվեն տարածքներից:
Ադրբեջանի ղեկավարը հերթական անգամ արհամարհում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությամբ ընդունված 3 սկզբունքներից 2-ը` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացում և ուժի չկիրառում, ինչպես նաև հրապարակ է նետում «տարածքներ խաղաղության դիմաց» տեսակետը: Սա անթույլատրելի և դատապարտելի է:
Ոչ պակաս տարակուսելի է այն, որ Ալիևը Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունների հետ հույսեր է կապում`նախորդ իշխանությունններին անվանելով հանցագործ:
Որպես նախկին իշխանության ներկայացուցիչ, ինձ համար անխոս վիրավորական կլիներ, եթե ապրիլյան պատերազմի սանձազերծողն ու մարդասպան սաֆարովներին հերոսացնողը դրական արտահայտվեր մեր մասին:
Հ.Գ. Ամեն ինչից էժանագին շոուների ու քեֆ ուրախությունների փոխարեն Փաշինյանի իշխանությանը չէր խանգարի վերջապես զբաղվել գործով`պաշտպանել մեր ազգային և պետական շահերը, արձագանքել հակառակորդների հակահայկական հիստերիային»,- գրել է Շարմազանովը։

Эдуард Шармазанов обратился к действующим властям Армении: Займитесь уже наконец-то делом!
«Пока власть Пашиняна радостно и гордо пускает пыль в глаза народа, пытаясь скрыть реальные темпы инфляции, спад экономики, негативные последствия повышения тарифов на газ, постепенно увеличиваются вызовы», – написал на своей странице в соцсети Facebook пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
«Несмотря на то, что после пожатия рук в лифте в Душанбе Алиев оставил на Пашиняна впечатление “образованной” личности, президент Азербайджана Ильхам Алиев, накануне, вновь выступил с очередным антиармянским заявлением, в котором отметил, что карабахский конфликт должен быть решен исключительно в рамках принципа территориальной целостности Азербайджана, изоляция Армении должна продолжиться, и армянские силы должны быть выведены с данных территорий», – написал он.
Отметим, в октябре в Сети появились кадры со встречи и.о премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Разговор Пашиняна и Алиева, которые выходят из одного лифта, попал в объектив телеканала «Россия».
Э. Шармазанов добавил также: «Президент Азербайджана в очередной раз пренебрегает 2 из 3 принятых сопредседательством Минской группы ОБСЕ принципами: реализация права народа на самоопределение и неприменение силы или угрозы силой, а также представляет вариант “территории в обмен на мир”. Это неприемлемо и осуждаемо.
Не менее вызывающим недоумение является то, что Алиев связывает надежды с имевшими место в Армении политическими изменениями, называя прежние власти преступниками. В качестве представителя прежней власти, для меня было бы откровенным оскорблением, если бы развязавший войну в апреле 2016 года и героизирующий убийц-сафаровых отзывался бы положительно о нас.
P.S. Вместо дешевых шоу, сплошных праздников и веселья, власти Пашиняна не помешало бы наконец-то заняться делом, защищать наши национальные и государственные интересы, реагировать на антиармянскую истерию противника».