Հասարակություն 13:46 14/01/2019 Հայաստան
Դաժան սպանության համար ցմահ ազատազրկված Մհեր Ենոքյանին ներում շնորհելու դեմ  կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում քաղաքացիներ։
Ակցիայի մասնակիցների թվում են սպանվածի ընտանիքի հարազատները, ընկերները, նրա ընտանիքի անդամների գործընկերները, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ուսանողներ, քաղաքացիներ։
Փաստաբան, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանն ասաց, ակցիային մասնակցելու է եկել նախ Աղաջանովների հետ ծանոթանալու նպատակով,  իրենց որդուն սպանած հանցագործին հնարավոր ներման դեպքում պատրաստ է տուժողին իրավաբանական օգնություն տրամադրել։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ընդգծեց, որ դատապարտյալի շահերը հաշվի առնելուց զատ, պետք է հաշվի առնվեն նաև տուժողի շահերը։
«Կա օրենսդրական խնդիր, օրենսդրության ու դրա ընկալման հետ։ Ներման գործընթացում տուժողների շահերը պաշտպանված չեն։ Մենք գործ ունենք ծանրագույն հանցագործության հետ։ Բացի կոնկրետ դեպքից, սա պետք է առիթ ու խթան լինի, որ կատարենք փոփոխություններ, հավասարապես հաշվի առնվեն թե դատապարտյալի, թե տուժողի շահերը։ Բացի այդ, լրագրողական համայնքի կողմից պետք է քննության առարկա դառնա էթիկան, քանի որ տարիներ շարունակ եղել է միակողմանի, ուղղորդված տեղեկատվություն»,-ասաց Մելիքյանը։
Նա համարում է, որ աղմուկ հանած նման դեպքերի գործընթացներից հասարակությունը պետք է տեղյակ լինի, իհարկե, ոչ ամբողջությամբ։
«Օրինակ, պետք է հայտնի լինի, թե ներման խնդրագրում, դատապարտյալն ընդունո՞ւմ է, թե՞ չի ընդունում իր մեղքը»,-ընդգծեց նա։

Общество 14:09 14/01/2019 Армения
Перед зданием правительства Армении проходит акция протеста против объявления амнистии в отношении Мгера Енокяна, осужденного на пожизненное лишение свободы за совершение жестокого убийства.
В числе участников акции протеста родственники, друзья убитого, коллеги членов его семьи, студенты Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци и другие граждане.
Адвокат, экс-защитник прав человека Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Меликян отметил, что пришел на акцию протеста, в первую очередь, чтобы познакомиться с потерпевшей стороной - семьей Агаджановых. По его словам, он готов оказать юридическую помощь семьей убитого, в случае освобождения Енокяна по амнистии .
В беседе с журналистами, он подчеркнул, что помимо учета интересов осужденного, нужно учитывать также интересы потерпевшей стороны.
«Налицо законодательная проблема, по части законодательства и его восприятия. В процессе объявления амнистии интересы потерпевшей стороны не защищены. Мы имеем дело с тяжелейшим преступлением. Помимо конкретного случая, это должно стать поводом, чтобы мы внесли изменения, в равной степени учитывались как интересы осужденного, так и потерпевшей стороны», – отметил Р. Меликян.
Он считает, что общественность должна быть проинформирована о подобных нашумевших процесса, однако, не в полном объеме.
«К примеру, должно быть известно, признает ли осужденный в своем прошении свою вину или нет», – подчеркнул он.