Քաղաքական 12:29 23/01/2019 Հայաստան
Դավոսի տնտեսական ֆորումի շրջանակներում նախօրեին ոչ պաշտոնական հանդիպում են ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Ինչպես ֆեյսբուքում հայտնել էր Նիկոլ Փաշինյանը, հանդիպմանը «մտքեր են  փոխանակվել բանակցային գործընթացի ընթացիկ իրավիճակի և հետագա քննարկումների մասին»։ Նույն գրառման մեջ ասվում էր նաև, որ հանդիպումը տևել է  մոտ ժամուկես», ինչն անգամ  ամենահամեստ դիվանագիտական չափանիշներով, քիչ  չէ։ Այս մասին գրել է «Ռեգնում» լրատվական գործակալության սյունակագիր, քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը։
Հոդվածում հիշեցվում է հունվարի 16-ին ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո, որը տևել էր 4 ժամ։
«Իհարկե, բանակցողները չեն հրապարակում այն սկզբունքները, որոնց վրա կառուցվում է բանակցային հիմքը։ Որոշ փորձագետներ կարծում են, որ խոսքը գնում է Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունների մասին, որը ձեռք է բերվել 2016թ․-ի ապրիլյան պատերազմից հետո, որը նախատեսում էր մոնիտորինգի համակարգերի ներդրում շփման գծում ու միջազգային դիտորդների ներկայություն։ Սակայն Դուշանբեում Փաշինյանի ու Ալիևի բանավոր պայմանավորվածությունից հետո առաջնագծում լարվածությունը զգալիորեն նվազել է, ինչպես նաև պետերբուրգյան համաձայնությունների նշանակությունը։
Ավելին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունից հետո այն մասին, որ Փարիզում հանդիպմանը ի իթիվս այլ հարցերի քննարկվել է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու հարցը, նաև շեշտադրվել էր փոխշահավետ նախաձեռնությունների կարևորության վրա՝ ուղղված տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրականացմանը, պարզ է դառնում, որ արդեն իսկ առկա է Լեռնային ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար կոնկրետ սցենար ու կողմերը վարում են առարկայական քննարկում, գուցեև սակարկություններ»,-գրում է հոդվածագիրը։
Նշվում է, որ ըստ ամենայնի, Դավոսում Ալիևն ու Փաշինյանը շտկումներ են մտցրել դիրքորոշումներում՝ փետրվարին սպասվող ԱԳ նախարարների նոր հանդիպման համար, որին կարող է հետևել Ալիև-Փաշինյան պոշտոնական գագաթնաժողովը, որն անշուշտ պետք է ավարտվի ինչ-որ կոնկրետ, բայց միջանկյալ համաձայնագրի ստորագրմամբ։ Պարզ է նաև այն, որ Ղարաբաղում ստատուս-քվոն չի պահպանվի։ Բաքուն ու Երևանը, շրջանցելով Ստեփանակերտին, գնում են փոխզիջումների։
«Պարզ է, որ այս փուլում Ադրբեջանը սպասում է իր վերահսկողության տակ որոշ շրջանների վերադարձ, հակառակ դեպքում դժվար թե իր «դիվանագիտական գրկում» սեղմեր Հայաստանին։ Քանի որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքից ցանկացած հեռացում Ալիևին կհանգեցնի հեղինակության ու լեգիտիմության կորստի Բաքվում։
Այդ իսկ պատճառով հայ քաղաքական գործիչներն ու փորձագետները, որոնք մինչև այսօր շարունակում են վստահություն հայտնել, որ «Հայաստանը երբեք չի գնա տարածքային զիջումների Ադրբեջանին՝ առանց Արցախի վերջնական կարգավիճակի հստակության», մնում են ռոմանտիկ պատրանքներին գերի։ Ստեփանակերտի ստատուսը, ինչպես նաև նրա մասնակցությունը բանակցային գործընթացին, ինչի մասին ասում էր Փաշինյանը, այժմ չի դիտարկվում հենց Երևանի կողմից։
Գործընթացի հենց տրամաբանությունը հուշում է, գորում ներառվել է Փաշինյանը, արդեն թելադրում է որոշակի քայլեր ղարաբաղյան ուղղությամբ։ Միայն պարզ չէ, թե ինչպիսի զիջումների է պատրաստ գնալ Բաքուն։ Սա առաջին։ Եվ երկրորդ․ բոլոր նշաններով, Ադրբեջանն իր «պարտիան» խաղում  է Թուրքիայի հետ միասին»,-գրում է Տարասովը ու հիշեցնում օրերս Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությունը, որում ասել էր, որ գոյություն ունեցող որոշ խնդիրների կարգավորման համար  պետք է նախաձեռնող լինել ու ընդգծել, որ երբ Ղարաբաղի խնդիրը լուծված չէ, հնարավոր չէ կայունություն Կովկասում և ոչ էլ կարգավորում Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններում: Չավուշօղլուն խոստացել էր 2019-ին այս հարցերում ավելի հետևողական լինել։
Տարասովը գրում է, որ մինչ Երևանն ու Բաքուն նոր խոսում են ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստման մասին, Անկարան գործուն քայլեր է ձեռնարկում։
«Բավարար չէ միայն սեփական շահերը պաշտպանելը: Այսօր, երբ Ղարաբաղի խնդիրը լուծված չէ, հնարավոր չէ կայունություն Կովկասում և ոչ էլ կարգավորում Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններում: 2019-ին այս հարցերում ավելի հետևողական ենք լինելու»,-ասել էր Չավուշօղլուն։
Երևանը կհայտնվի  Բաքվի ու Անկարայի  արանքում սեղմված, ղարաբաղյան ուղղությամբ Հայաստանի՝ մանևրելու բոլոր հնարավորությունները  հեշտությամբ կչեզոքացվեն։ Այդ ընթացքում  Ադրբեջանը ձգտում է հասնել  հակամարտության արագ լուծման ակնհայտ պատճառներով, որոնք կապված են իր անվտանգության հետ։ Սահմանին Իրանի նկատմամբ հնարավոր ռազմական գործողությունները Բաքվի համար անուղղակի վտանգ են ներկայացնում հարավից, դրանք կարող են հանգեցնել  Ռուսաստանի ու ոչ թե Թուրքիայի դերի մեծացման։
Իսկ ո՞ւր է շտապում Երևանը։ Երկրի նախկին ղեկավարությունը կասկածի տակ չէր առնում Ռուսաստանի հետ քաղաքականությունը, Հայաստանի նոր ղեկավարությունը հավասարակշռում է՝ հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը հանդիսանում է իր աքիլեսյան գարշապարը, և այն պետք է բուժել, բայց այնպես, որ այն չհանգեցնի երկրի ներսում հասարակության կտրուկ դժգոհության։ Ալիևը, որպես բավականին խելացի ու փորձառու քաղաքական գործիչ,  ամեն ինչ հասկանում է, և պետք է ենթադրել, որ նա քայլ առ քայլ կօգտագործի դիվանագիտական հնարքներ, իրավիճակը կբերի մի այնպեսի պահի, երբ Երևանի համար անհնար կլինի նահանջել։

Политика 12:54 23/01/2019 В мире
На полях Давосского экономического форума состоялась неформальная встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как рассказал Пашинян, стороны «обменялись мнениями по текущей ситуации в переговорном процессе и дальнейшим обсуждениям». По его словам, «встреча продлилась примерно полтора часа», что даже по самым скромным дипломатическим меркам немало.
К теме обратился Станислав Тарасов на сайте ИА REGNUM: «Напомним, что накануне в Париже при посредничестве Минской группы ОБСЕ прошли переговоры глав МИД Азербайджана и Армении, которые продолжались четыре часа. Правда, переговорщики не предали гласности принципы, на которых выстраивается переговорная база. Некоторые эксперты уверены, что речь идет о практической реализации петербургских договоренностей, достигнутых после апрельской войны 2016 года, которые предусматривают введение системы мониторинга на линии соприкосновения конфликтующих сторон и появление там международных наблюдателей. Однако после устных соглашений в Душанбе между Алиевым и Пашиняном напряженность на линии фронта заметно снизилась, как и значение петербургских договоренностей.
Более того, после заявления сопредседателей Минской группы о том, что на встрече в Париже среди прочих вопросов обсуждалась необходимость принятия конкретных мер по подготовке населения к миру, а также был обозначен акцент на важности взаимовыгодных инициатив сторон, направленных на реализацию экономического потенциала региона, стало очевидно, что уже существует конкретный сценарий по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и стороны ведут предметную дискуссию, а может быть, и торг».
«По всем признакам, в Давосе Алиев и Пашинян вводили в позиции определенные коррективы, для того чтобы дальше продвинуть переговорный процесс на предстоящей в феврале очередной встрече глав МИД Азербайджана и Армении. Затем может последовать официальный саммит Алиев — Пашинян, который непременно должен завершиться подписанием некоего конкретного, но все же промежуточного соглашения. Ясно и то, что статус-кво в Нагорном Карабахе не сохранится. Баку и Ереван, минуя Степанакерт, идут на взаимные, представляющиеся им компромиссными уступки. Ясно, что на данном этапе Азербайджан ожидает возвращения под свой контроль части районов, в противном случае вряд ли так сжимал бы в своих «дипломатических объятиях» Армению. Ведь любой отход от принципа территориальной целостности неизбежно приведет Алиева к серьезной потере престижа и даже легитимности в Баку.
Поэтому армянские политики и эксперты, которые до сих пор высказывают уверенность в том, что «Армения никогда не пойдет на территориальные уступки Азербайджану без четкого определения окончательно статуса Арцаха (Нагорного Карабаха)», пребывают в плену романтических иллюзий. Статус Степанакерта, как и его участие в переговорах в качестве стороны конфликта, о чем ранее заявлял Пашинян, сейчас не рассматривается уже самим Ереваном. Сама логика процесса, в который втянут Пашинян, уже диктует ему определенные пошаговые действия на карабахском направлении. Не ясно только то, на какие именно уступки готов пойти Баку. И это первое. Второе. По всем признакам, Азербайджан ведет свою «партию» вместе Турцией, готовя для Армении пакетное соглашение», – пишет он, указывая, что на днях глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, выступая перед студентами в Анталье, заявил: «Сегодня, когда карабахский конфликт не разрешен, обеспечить стабильность на Кавказе и нормализовать отношения между Турцией и Арменией невозможно. В 2019 году мы будем более последовательными в этих вопросах»».
То есть пока Баку и Ереван еще только готовят «народы к миру», Анкара приступила к практической реализации, пишет  Тарасов.