Քաղաքական 14:40 25/01/2019 Հայաստան
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ներկայացնում է արձագանքը ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի ներման հարցի շուրջ։
«Հաշվի առնելով, որ հասարակական հնչեղություն ստացած՝ ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի ներման հարցը, ինչպես նաև՝ 1996թ. սպանված Իոսիֆ Աղաջանովի հոր՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարանի բիոքիմիայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Միխայիլ Աղաջանովի՝ Հանրապետության նախագահին ուղղված հանդիպման խնդրանքը քննարկվում են զանգվածային լրատվամիջոցներում, և ի պատասխան բազմաթիվ հարցումների՝ հայտնում ենք, որ Հանրապետության նախագահին ուղղված բաց նամակի և դիմումի մասին զեկուցվել է նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
«Ներման մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն, Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական հանձնաժողովը վարչապետին է ներկայացնում եզրակացություն ներման խնդրագրի վերաբերյալ, որից հետո վարչապետը Հանրապետության նախագահին ներկայացնում է ներման խնդրագիր ներկայացրած անձին ներում շնորհելու կամ ներման շնորհումը մերժելու մասին առաջարկություն:
Մինչ այս պահը Հանրապետության նախագահը բարձրացված հարցի վերաբերյալ որևէ առաջարկություն վարչապետից չի ստացել: Այս մասին Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը տեղյակ է պահել նաև Ելենա Աղաջանովին՝ նրա հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Аппарат президента Армении представил разъяснения по вопросу помилования приговоренного к пожизненному заключению Мгера Енокяна
Аппарат президента Республики Армения распространил сообщение, где представлен отклик по вопросу помилования приговоренного к пожизненному заключению Мгера Енокяна:
«С учетом того, что в СМИ обсуждаются получивший общественный резонанс вопрос помилования пожизненно осужденного Мгера Енокяна, а также просьба о встрече, адресованная президенту Республики Армения отцом убитого в 1996 году Иосифа Агаджанова – заведующим кафедрой биохимии Ереванского государственного медицинского университета, профессором Михаилом Агаджановым, а также в ответ на многочисленные запросы сообщаем: об адресованном президенту Республики Армения открытом письме и обращении доложено президенту Армену Саркисяну.
В соответствии со ст.5 Закона РА "О помиловании", Консультационная комиссия по вопросам помилования представляет премьер-министру заключение касательно прошения об амнистии, после чего премьер президенту республики представляет предложение о помиловании представившего прошение лица или об отклонении прошения.
До сих пор президент Республики Армения относительно озвученного вопроса какого-либо предложения от премьера не получал. Об этом руководитель аппарата президента РА уведомил также Елену Агаджанову – в ходе телефонной беседы».