Քաղաքական 19:42 29/01/2019 Հայաստան
«Կալաշնիկով»-ի գլխավոր տնօրեն. Հստակեցվել են նորագույն ինգնաձիգերի համատեղ արտադրության մանրամասները
ՀԱՊԿ ռազմա-տնտեսական համագործակցության ոլորտում հետագա զարգացման և, մասնավորապես, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմատեխնիկական համալիրներում ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների համագործակցային և ինտեգրացիոն կապերի զարցացման շրջանակում այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող «Կալաշնիկով» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Բարիշնիկովի ղեկավարած պատվիրակությանը:
ՊՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Դավիթ Տոնոյաևը կարևորել է հայկական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների հետ «Կալաշնիկով» կոնցեռնի համագործակցությունը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել այն բոլոր նախագծերին, որոնք ուղղված են Հայաստանում ռազմական նշանակության ապրանքների համատեղ արտադրանքի կազմակերպմանը:
Ա. Բարիշնիկովը ՀՀ պաշտպանության նախարարին ներկայացրել է հայ գործընկերների հետ ՀԱՊԿ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող նախագծերի ընթացքը: Մասնավորապես, «Կալաշնիկով» կոնցեռնի գլխավոր տնօրենը տեղեկացրել է, որ այցի շրջանակներում, 1992թ. մայիսի 15-ին կնքված «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի անդամ պետությունների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի և 2016թ. մայիսի 24-ին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից հաստատված «ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմա-տնտեսական համագործակցության» ծրագրի  համաձայն արդեն իսկ հստակեցվել են կոնցեռնի նորագույն ինգնաձիգերի համատեղ արտադրության ամփոփիչ մանրամասները:

Политика 20:31 29/01/2019 Армения
Министр обороны Армении Давид Тоноян сегодня, 29 января, принял делегацию во главе с генеральным директором концерна «Калашников» Андреем Барышниковым, находящегося в Армении с рабочим визитом. Подробности сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Согласно информации, Давид Тоноян подчеркнул важность сотрудничества армянских военно-промышленных предприятий с концерном «Калашников», и выразил готовность оказать поддержку всем проектам, нацеленным на организацию совместного производства в Армении товаров военного значения.
В свою очередь А. Барышников представил главе Минобороны РА ход проводимых в рамках сотрудничества ОДКБ проектов. В частности, Гендиректор концерна сообщил, что в рамках его визита, согласно подписанному 15 мая 1992 года договору «О военно-техническом сотрудничестве между государствами-участниками ОДКБ» и утвержденной Советом коллективной безопасности ОДКБ программе «О военно-экономическом сотрудничестве государств-участников ОДКБ», уже уточнены итоговые детали относительно совместного производства новейших автоматов концерна.