Հասարակություն 11:19 01/02/2019 Աշխարհում
Ճապոնիայում գրիպի համաճարակ է. ավելի քան 2.2 միլիոն մարդ հիվանդացել է գրիպով, ինչը 1999 թվականից հետ ռեկորդային ցուցանիշ է: Այս մասին գրում է korrespondent.net-ը:
Ըստ աղբյուրի՝ հունվարի 21-ից  հունվարի 27-ը Ճապոնիայի հիվանդանոցները միջինում 57 հիվանդի են սպասարկել:
Որպես կանխարգելիչ միջոցներ, ճապոնացի բժիշկները խորհուրդ են տալիս բնակիչներին ավելի հաճախակի լվանալ ձեռքերը, դիմակներ կրել և իսկ ախտանիշների դեպքում խորհրդակցել  բժշկի հետ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռումինիայում հայտարարվել է գրիպի համաճարակ: Ուկրաինայում էլ մեկ շաբաթվա ընթացքում գրիպ է հաստատվել 200 հազար մարդու մոտ: 2019 թ. երկրորդ շաբաթվա ընթացքում, գրիպի հետևանքով առաջացած բարդություններից մահացել է 8 մարդ, իսկ համաճարակի սկզբից `19:

Здоровье 11:49 01/02/2019 В мире
В Японии сейчас насчитывается более 2,2 миллиона больных гриппом. Такие данные в пятницу озвучило министерство здравоохранения, труда и благосостояния страны. Об этом сообщает «Российская газета».
Отмечается, что в период с 21 по 27 января в стране на каждое лечебное учреждение в среднем приходилось свыше 57 заболевших гриппом. Эта цифра является рекордной с 1999 года, когда японский Минздрав начал вести подобную статистику. Об этом сообщает ТАСС, ссылаясь на телеканал NHK.
В связи с эпидемией, медики призывают японцев как можно чаще мыть руки, носить защитные маски, а при повышении температуры – срочно обращаться в лечебные учреждения.