Առողջություն 16:12 04/02/2019 Հայաստան
Ամբողջ աշխարհում փետրվարի 4-ին նշվում է Քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրը, որի խորհուրդն է ևս մեկ անգամ հասարակության ուշադրությունը սևեռել չարորակ նորագոյացությունների դեմ պայքարին` կարևորելով հիվանդության կանխարգելումը, շարունակական հսկողությունը և բուժումը:
Մասնագետները վստահեցնում են, որ քաղցկեղը դատավճիռ չէ,  այն ընկալվում է որպես բարդ հիվանդություն, որը միշտ ունի բուժվելու տարբերակ:
2018 թվականին աշխարհում չարորակ նորագոյացություններից մահացել է 9.6 մլն մարդ` մահվան դեպքերի գրեթե 70%-ը գրանցվել է ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում։ ՉՆ-ի տարածվածությունը և մահացությունը պայմանավորված են ախտորոշման անհասանելիությամբ և հիվանդության ուշ փուլերում բժշկական օգնության դիմելու հանգամանքով:
Հայաստանում չարորակ նորագոյացություններից տարեկան մահանում է շուրջ 5600 մարդ: Ընդհանուր մահացության կառուցվածքում այն զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը (20.4%), արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից հետո: Վերջին 30 տարվա ընթացքում մահացության և հիվանդացության ցուցանիշներն աճել են 2-3 անգամ: 2018-ի դրությամբ Հայաստանում դիսպանսերային հսկողության տակ գտվող ՉՆ հիվանդների թիվը 43830 է, ամեն տարի գրանցվում է 8500 նոր դեպք:
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ուռուցքաբանության ամբիոնի դոցենտ, մանկական ուռուցքաբան, արյունաբան Գևորգ Թամամյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ չարորակ նորագոյացությունները հանդիսանում են ցանկացած  զարգացող և զարգացած երկրների առողջապահական համակարգերի հիմնախնդիրներից մեկը:
Նրա խոսքով՝ քաղցկեղի ռիսկն աճում է տարիքի հետ, և դեպքերն ավելանում են մարդկանց կյանքի տևողության ավելացման և ապրելակերպի փոփոխության հետ: Վերջին տարիներին դեպքերն ավելացել են՝ նաև պայմանավորված  բժիշկներին դիմելիության աճով:
Ուռուցքաբանի խոսքով՝ քաղցկեղի առաջացման ռիսկի գործոններն են ոչ առողջ ապրելակերպը՝ ծխելը,  նստակյաց կյանքը, ինչպես նաև՝ էկոլոգիան և անառողջ սնունդը:
Անդրադառնալով Հայաստանում տեխնիկական և դեղորայքային հագեցվածությանը՝ Գևորգ Թամամյանը նշեց, որ թեև մեր երկիրն ապահովված է սարքավորումներով, բայց դա բավարար չէ, դեռևս խնդիրներ կան, որոնք պետք է լուծվեն:
Դիտարկմանը՝  ինչո՞ւ են մարդիկ երբեմն նախընտրում արտերկրում բուժվել, ուռուցքաբանը վստահեցրեց, որ բոլոր երկրներում էլ այդ խնդիրը կա: «Գնում են ամբողջ աշխարհում, Գերմանիայից գնում են Ամերիկա և հակառակը: Մեզ մոտ էլ կան հիանալի մասնագետներ, նորագույն սարքավորումներ, ունենք ձեռքբերումներ, բայց դեռ զարգանալու տեղ ունենք»,- ասաց Գևորգ Թամամյանը:
Անդրադառնալով քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին՝ մանկական ուռուցքաբանը նշեց, որ Հայաստանում տարեկան գրանցվում է  մոտ 80-100 մանկական չարորակ նորագոյացությունների նոր դեպք: Զարգացած երկրներում մանկական քաղցկեղով հիվանդացած 100 երեխայից մոտ 85-ն ունեն կատարյալ առողջացման հնարավորություն, իսկ Հայաստանում 100-ից 70 երեխա:
«Եթե համեմատենք զարգացող այլ երկրների հետ, ապա մենք նրանց համեմատ շատ ավելի լավ վիճակում ենք»,- ընդգծեց նա:
Գևորգ Թամամյանի խոսքով՝ քաղցկեղը դատավճիռ չէ, հազարավոր երեխաներ բուժվել են և վերադարձել են կյանք, ապրում են մեր կողքին. «Երեխաններն այդ ծանր փորձությունը  հաղթահարում են և վերադառնում կյանք, բուժված երեխաներից շատերը մեծացել են, ընտանիք են կազմել , երեխաներ ունեն: Եթե քաղցկեղ է ախտորոշվել, պետք է անմիջապես սկսել բուժումը, հույսը միշտ կա,  միշտ պետք է առաջ նայել և չհուսահատվել»:

Общество 17:43 04/02/2019 Армения
Всемирный день борьбы с раковыми заболеваниями (World Cancer Day) отмечается ежегодно 4 февраля. Цель этого Дня – привлечь внимание общественности к этой глобальной проблеме, напомнить о том, насколько опасны и распространены сейчас онкологические заболевания, и значительно снизить смертность от рака.
Каждый год, начиная с 2008-го, данный День обозначен определенной темой. Тема 2019 года: «Я есть и буду».
Эксперты уверяют, что рак – это не приговор, а серьезное заболевание, которое всегда можно вылечить.
В 2018 г. от этого заболевания в мире умерли 9,6 млн человек. При этом около 70% случаев смерти от рака происходит в странах с низким и средним уровнем дохода. Распространенность и смертность обусловлены недоступностью диагностики и обращением за медицинской помощью на поздних стадиях заболевания.
В Армении от злокачественных новообразований ежегодно умирают около 5600 человек. Рак является второй из основных причин смерти (20,4%) – после заболеваний системы кровообращения. За последние 30 лет показатели смертности и заболеваемости выросли в 2-3 раза. По состоянию на 2018 год, в Армении число больных, находящихся под диспансерным наблюдением,  составило 43 830, причем ежегодно регистрируется 8500 новых случаев.
Доцент кафедры онкологии ЕГМУ, детский онколог, гематолог Геворг Тамамян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал, что злокачественные новообразования являются одной из основных проблем систем здравоохранения в любой развивающейся и развитой стране.
По его словам, риск заболевания раком увеличивается с возрастом, а частота случаев связана с увеличением продолжительности жизни и изменением образа жизни. В последние годы рост возникновения раковых заболеваний обусловлен также более частыми обращениями к врачам.
По словам онколога, факторами риска развития рака являются нездоровый образ жизни – курение, малоподвижный образ жизни, а также экология и нездоровое питание.
Говоря о технической и лекарственной обеспеченности в Армении, Геворг Тамамян сказал: хотя наша страна оснащена оборудованием, но этого недостаточно, все еще существуют проблемы, которые необходимо решить.
На замечание, почему люди иногда предпочитают проходить лечение за границей, онколог заверил, что эта проблема есть во всех странах.  «За медпомощью ездят по всему миру, из Германии – в Америку и наоборот. У нас есть замечательные специалисты, новейшее оборудование, у нас есть достижения, но при этом нам также есть куда развиваться», – сказал Геворг Тамамян.
Касаясь детей с раковыми заболеваниями, детский онколог отметил, что в Армении ежегодно регистрируется около 80-100 новых случаев возникновения злокачественных новообразований у детей. В развитых странах около 85 из 100 детей, страдающих раком, имеют возможность полностью выздороветь, а в Армении картина следующая: 70 из 100. «Если сравнивать с другими развивающимися странами, мы находимся в гораздо лучшем положении по сравнению с ними», – подчеркнул он.
По словам Геворга Тамамяна, рак – это не приговор, тысячи детей прошли лечение и вернулись к нормальной жизни, живут рядом с нами. «Дети преодолевают это тяжелое испытание и возвращаются к жизни, многие из вылечившихся детей выросли, образовали семьи, имеют детей. Если диагностирован рак, нужно немедленно начать лечение, надежда есть всегда, всегда нужно смотреть в будущее и не сдаваться».