Տնտեսություն 17:23 07/02/2019 Հայաստան
«Օրինաչափ է որևէ ծրագրի քննադատությունը»,- այս մասին այսօր «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ խորհրդարանում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե կառավարության ծրագիրը քննադատության տեղիք է տվել, քանի որ այնտեղ բացակայում են կոնկրետ թվերը:
Նրա խոսքով՝ այն տեսակետը, թե կառավարության ծրագրում պետք է մենակ թվեր լինեն, կամ եթե ինչ-որ թիվ չկա, ուրեմն այդ ծրագիրը թերի է, բնականաբար, նման տեսակետներ կարող են լինել, բայց որպես բացարձակ ճշմարտություն չի կարող ընդունվել: «Ներկայացվող ծրագրին պահանջներ չկան, հետևաբար, յուրաքանչյուր կառավարություն ինքն է որոշում, թե ինչը շեշտադրի ու ինչ չափով»,- ընդգծեց նախարարը:
Դիտարկմանը՝ ընդդիմախոսները նշում են, որ այդ թվերը չկան, ինչը նշանակում է` կառավարությունը խուսափում է պատասխանատվությունից, Ատոմ Ջանջուղազյանն ասաց,  որ որևէ մեկի ճաշակով որևէ թվի բացակայությամբ պայմանավորված ծրագրին այդպիսի գնահատական տալն առնվազն լրացուցիչ ճշգրտման կարիք ունի. «Պատասխանատվությունից  խուսափելու մասին այս դեպքում խոսելը տեղին չի»:
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե այդպես ինչպես է ստացվել, որ ֆինանսների նախարարը  5 մլն դրամից ավելի պարգևավճար ու աշխատավարձ է ստացել, նախարարը պատասխանեց. «Իմ զբաղեցրած պաշտոնը վերջին 20 տարվա ընթացքում այնպիսին է, որ կան օրենքով նախատեսված պահանջներ, թե որքան չափով ես պետք է հրապարակային լինեմ, թե ինչ անձնական տվյալներ եմ պարտավոր հրապարակել և դրանք հրապարակված են: Դուք կարող եք հանգիստ ուսումնասիրել, թե որքան եմ ստացել 2017 թվականին աշխատանքի դիմաց վարձատրություն և դուք ոչ շատ հեռու ապագայում հնարավորություն կունենաք նաև համեմատելու, թե ինչքան եմ ստացել 2018 թվականին: Դա մոտավորապես 10 տոկոսի տարբերություն է: 10 տոկոս ավելի, քան 2017 թվականին»:
Դիտարկմանը՝  ֆինանսների նախարարությունը շուրջ կես  մլն դոլարի պարգևավճարներ է բաժանել, արդյոք շատ չէ այդ ցուցանիշը, նախարարը պատասխանեց. «Մեր երկրում լավ կլինի դրամի մասին խոսել դրամային արտահայտությամբ, և այդ շատ ու քիչը ես չէ, որ պետք  է համարեմ: Այդտեղ էլ ձեզ պետք է առաջարկեմ առաջնորդվել օրենսդրությամբ»:
Ըստ նրա՝  ԱԺ կողմից հաստատված բյուջեի մասին օրենքով սահմանված չափից ավելի չեն եղել: «2018 թ-ին եղել է ամբողջ աշխատավարձի ֆոնդի 10 տոկոս + 30 տոկոսի չափով: Ինչ վերաբերում է պարգևավճարները հանելուն, ապա ճիշտ հակառակը, 2019 թ-ի բյուջեում բոլորի համար է նախատեսված այդ 30 տոկոսի չափով պարգևատրումները, ինչը Ֆինանսների նախարարության և ՊԵԿ-ի համար նշանակում է նվազում»,-ասաց նա:

Экономика 18:57 07/02/2019 Армения
«Закономерна критика какой-либо программы», – заявил сегодня в беседе с журналистами после заседания фракции «Мой шаг» в Национальном Собрании Армении министр финансов РА Атом Джанджугазян, отвечая на вопрос о критике программы правительства, в частности, об отсутствии в программе конкретных цифр.
По его словам, точка зрения о том, что в программе правительства должны быть указаны исключительно цифры, или, если нет каких-либо цифр, значит программа несовершенно, конечно, имеют право на существование, но не воспринимаются в качестве истины в последней инстанции.
«Каких-либо требований к программе нет, следовательно, каждое правительство самостоятельно решает – на чем и в какой степени ставить акцент», – подчеркнул министр.
На замечание, что оппоненты отмечают, если отсутствуют цифры в программе, то это означает – правительство избегает ответственности, А. Джанджугазян ответил: «Не к месту говорить о том, что правительство избегает ответственности».
Журналисты поинтересовались также, что каким образом министр финансов получил премию и зарплату в размере свыше 5 млн драмов, министр ответил: «Занимаемая мною должность в последние 20 лет такова, что существуют установленные по закону требования касательно того, в какой степени я должен быть публичным, и какие персональные данные обязан обнародовать – и они обнародованы. Можете спокойно изучить, сколько я получил в 2017году за работу и в не столько далеком будущем вы можете сравнить с тем, сколько я заработал в 2018 году. Разница примерно в 10%. На 10% больше, чем в 2017 году».
На замечание, что министерство финансов выделило премии в размере около полмиллиона долларов, не является ли данный показатель слишком высоким, министр ответил: «Давайте говорить в Республике Армения в драмах, и не мне судить мало это, или много. Здесь также предлагаю вам руководствоваться законом».
По его словам, размер выплаченных премий составляет не выше размера, установленного утвержденным Национальным Собранием Армении Законом РА «О бюджете».