Հասարակություն 13:05 13/02/2019 Տարածաշրջան
«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» միջազգային ասոցիացիայի նախագահ և ակումբի գիտակ Ալեքսանդր Դրուզը պատասխանել է «Ո՞վ է ուզում դառնալ միլիոնատեր» ծրագրի գլխավոր խմբագիր Իլյա Բերի՝ նախօրեին արած այն սկանդալային մեղադրանքին, որով նա Դրուզին մեղադրել է խարդախության ու կոռուպցիայի մեջ։ Այս մասին տեղեկանում ենք kommersant-ից։
Դրուզն РБК-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ հակառակն է եղել, Բերն է իրեն գործարք առաջարկել։
Բերն իր LiveJournal-ում պատմել էր, որ հաղորդման նկարահանումից առաջ, որը «Առաջին ալիքի» եթեր է դուրս եկել 2018թ․-ի դեկտեմբերին, Ալեքսանդր Դրուզն իրեն խնդրել է բացահայտել հարցերն ու առաջարկել նախատեսվող շահույթը՝ 3մլն ռուբլի, կիսել։
«Բերի ձայնագրություններում իմ ձայնն է, ես այն չեմ թաքցնի, սակայն Իլյա Բերի պատմությունն ամբողջությամբ հակառակն է։ Հենց նա է ինձ առաջարկել բացահայտել հարցերի բովանդակությունը, որի դիմաց ես պետք է նրան տայի հաղթած գումարից»,-ասել է Դրուզը՝ հավելելով, որ ուղղակի «հիացած է Բերի անպատկառությամբ»։
Դրուզի խոսքերով, իրավիճակի մասին ինքը տեղեկացրել է  «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ»-ի մեկ այլ գիտակի՝ Վիկտոր Սիդնևին, ու իրենք որոշել են սպասել, թե ինչ կլինի հետո։ Երբ Իլյա Բերը թելադրել է հարցերն ու պատասխանները, Դրուզն ու Սիդնևը որոշել են, որ եթե հաղորդմանը հնչեն այդ հարցերը, ապա իրենք խաղը կհասցնեն մինչև 15-րդ հարցի, սակայն չեն հաղթի, իսկ այնուհետ տեղի ունեցածի մասին կհայտնեն «Ո՞վ է ուզում դառնալ միլիոնատեր» ծրագրի ղեկավարությանը։
«Սակայն ամեն ինչ ավելի բարդ դարձավ․ վերջին 5 հարցերը չհամընկան։ Մենք ուղղակի խաղում էինք ու հաղթում։ Վերջին հարցին, ինչպես և Սիդնևի հետ պայմանավորվել էինք, չտվեցինք ճիշտ պատասխան, չնայած երբ հարցը հնչեց, ես հասկացա, որ մեզ հայտնի է ճիշտ պատասխանը։ Հետ նայելով, ես հասկանում եմ, թե ինչպիսի հիմար ձևով ես վարվեցի։ Ցավում եմ, որ այսպես ստացվեց»,-ասել է Դրուզը։

Общество 13:28 13/02/2019 В мире
Председатель Международной ассоциации клубов «Что? Где? Когда?» (МАК ЧГК) и знаток клуба Александр Друзь сказал РБК, что сделку с вопросами за деньги ему предложил главный редактор программы «Кто хочет стать миллионером?» Илья Бер, а не наоборот.
Накануне Бер обвинил Друзя в мошенничестве и попытке подкупа. В своем «Живом журнале» он рассказал, что перед записью программы, которая вышла в эфир «Первого канала» в декабре 2018 года, Александр Друзь попросил его раскрыть список вопросов и ответов в предстоящей игре. Взамен он предложил поделиться частью планируемого выигрыша в 3 млн руб.
«Голос на записях Бера действительно мой и скрывать этого я не собираюсь, а вот историю Илья Бер рассказал с точностью да наоборот. Именно он предложил мне сделку с вопросами за деньги, которые я заплачу ему с выигрыша»,– рассказал Друзь. Он отметил, что «восхитился наглостью» господина Бера и «старательно» подыграл ему, когда тот начал обсуждать детали сделки.
По словам Александра Друзя, о ситуации он сообщил другому игроку «Что? Где? Когда?» Виктору Сидневу, и они решили «ждать, что будет дальше». Когда Илья Бер продиктовал вопросы и ответы, господа Друзь и Сиднев решили, что если на игре будут озвученные главредом программы вопросы, то они доведут съемку до 15-го вопроса, но его выигрывать не будут, а потом сообщат о произошедшем руководству «Миллионера».
«Однако, все оказалось сложнее, последние пять вопросов не совпадали. Мы просто играли на них и выигрывали. На последний вопрос, как мы с Сидневым и договаривались, мы не дали правильный ответ, хотя, когда вопрос прозвучал, я понял, что правильный ответ на него мне известен. Оглядываясь назад, я понимаю, как глупо я поступил, пытаясь переиграть Бера. Мне жаль, что так получилось», – сказал Александр Друзь.