Հասարակություն 14:46 15/02/2019 Հայաստան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը զբաղվում է օպտիմալացվող նախարարությունների ուսումնասիրությամբ: Այս մասին այսօր  լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նրա խոսքով՝ կառավարության աշխատանքների օպտիմալացումն առաջին հերթին գործընթացների արագացման ու արդյունավետության բարձրացման նպատակ ունի: Դրա հետևանքով, ըստ նրա, կադրերի կրճատումներ կլինեն:
«Բայց որպեսզի գնահատականը հստակ լինի, թփոխվարչապետի գրասենյակն այս օրերին զբաղվում է վերակառուցման գործընթացում ներգրավված բոլոր նախարարությունների ֆունկցիոնալ ուսումնասիրության գործով: Այդ գործընթացի արդյունքում մենք կհասկանանք, թե քանի հոգի կկրճատվի,  քանիսը մի տեղից այլ տեղ կտեղափոխվի: Սրանով արձանագրում ենք, որ կարևորագույն բանն այս պահին դա ֆունկցիոնալ կրկնությունը բացառելն է, ինչի արդյունքում պետական կառավարման համակարգը շատ ավելի արդյունավետ կաշխատի»,- ընդգծեց Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ օպտիմալացման արդյունքում իրենց աշխատանքը կորցրած աշխատակիցների հետ կառավարությունը կապ կպահպանի, կգույքագրեն նրանց տվյալները:

Политика 16:03 15/02/2019 Армения
Офис вице-премьера Армении Мгера Григоряна занимается изучением подлежащих к оптимизации министерств, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель аппарата премьер-министра РА Эдуард Агаджанян.
По его словам, оптимизация, в первую очередь, преследует цель повышения эффективности и ускорения процессов. Вследствие этого, как он указал, будут сокращения кадров.
«Но чтобы оценка была четкой, офис вице-премьера в эти дни занимается функциональным изучением вовлеченных в процесс реконструкции министерств. В результате этого процесса мы поймем, сколько человек будет сокращено, сколько сотрудников будет переведено на другое место работы.  Тем самым констатируем, что важнейшая вещь на данном этапе – исключение дублирования функций, в результате чего система государственного управления будет работать эффективнее», – подчеркнул он.
Агаджанян сообщил также, что правительство будет поддерживать связь с лишившимися работы в результате оптимизации сотрудниками, будут взяты их данные.