Հասարակություն 10:52 19/02/2019 Հայաստան
Այսօր՝ հայ մեծ գրող, բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, Հայաստանում նշվում է որպես «Գիրք նվիրելու օր»։ Տոնն այժմ մեր երկրում մեծ ժողովրդականություն է վայելում։
Հայաստանում գիրք նվիրելու օրը Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կառավարության որոշմամբ նշվում է 2008 թվականից:
Հայկական տպագրական մշակույթը սկիզբ է առել 1512 թ.՝ «Ուրբաթագրքի» տպագրությամբ։
Մատենադարանի ֆեյսբուքյան էջում գրված է, որ գիրքը «Ուրբաթագիրք» է կոչվել ոչ միայն այն պատճառով, որ առաջին մասը «Ուրբաթ» է կոչվել, այլև ուրբաթը շաբաթվա այն օրերից է, որ նվիրված է Սուրբ Խաչին։ Գիրքը Վենետիկում տպագրել է Հակոբ Մեղապարտը։ Այն ունի 124 էջ, 4 պատկեր, տպագրված է սև և կարմիր գույներով։ Գրքում ամփոփված են առասպելախառը պատմություններ, չափածո աղոթքներ, մաղթանքներ։ «Ուրբաթագրքի» օրինակներից մեկը ցուցադրվում է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում։

Society 12:39 19/02/2019 Armenia
Book Giving Day is annually celebrated in Armenia on February 19, the birthday anniversary of renowned Armenian writer and poet Hovhannes Tumanyan. The holiday is now very popular in the country.
Armenia celebrates the Book Giving Day since 2008 at the initiative of Levon Ananyan, the late chairman of Writers Union of Armenia.
Armenian book printing originated in 1512, when the Urbatagirk (literally, the Book of Friday) was published, the Mesrop Mashtots Matenadaran said in a Facebook post.
The book was printed in Venice by Hakob Meghapart. It has 124 pages and 4 images; it is printed in black and red colours. The book contains legendary stories, prayers in verse, and wishes. A copy of the Urbatagirk is exhibited in the Matenadaran.