Հասարակություն 19:02 20/02/2019 Հայաստան
Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժովովրդավարության, թափանցիկության, իրավական բարեփոխումների և հավասար իրավունքների խթանման դիրքերից հանդես եկող անհատներն այսօր մրցանակների արժանացան։
«Համընդհանուր իրավունքների» մրցանակաբաշխությունը Հայաստանում անցկացվում է 2012 թվականից։ Այս տարի անվանակարգերը տասն էին՝  «Ազատության պաշտպան», «Համայնքային զարգացում», «Արդարդատության մատչելիություն», «Ներառականության խթանում», «Մեդիա գերազանցություն», «Կառավարության բարեփոխիչ», «Խիզախ կին»,  «Երիտասարդ առնաջնոդ», «Հավասար հնարավորություններ» և «Համագործակցության ջատագով»։
Մրցանակաբաշխության արարողությանը ներկա  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե որն է մարդու իրավունքների երաշխավորման իրենց բանաձևը. «Իրավունքների հավասար հնարավորություններ ստեղծելն է բոլոր քաղաքացիների համար և հետևողական գնալու ենք այս ճանապարհով։ Մեր առաջին անելիքն այն է, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի իր դիրքին արժանանա իր օբյեկտիվ ընդունակությունների իրացմամբ: Բայց դա չի նշանակում, որ այն մարդիկ, ովքեր չունեն այդ օբյեկտիվ ընդունակություները պետք է դուրս մնան այդ իրացումից, այլ նրանց պետք է օգնենք զարգացնելու այդ ընդունակությունները, կրթությանը նրանց համար հասանելի լինի, որ հնարավորության մեջ ևս լինեն հավասար ուրիշների հետ: Պետք է ՀՀ-ում պայմաններ ստեղծել, որ բոլոր դիրքերում լինեն լավագույները քաղաքականության մեջ, տնտեսության, կրթության, արդար հավասար հնարավորությունների»։
Արարողությանը ներկա Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին նշեց. «2018 թվականին ժողովրդավար աշխարհը ողջունեց Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական խաղաղ փոփոխությունը։ Վստահ ենք, որ ազատության, հավասարության և մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքի հիմնարար արժեքների վրա հիմնված այս ուղղությունն անշրջելի կլինի։ Եվրամիությունը պատրաստ է շարունակել և ընդլայնել իր աջակցությունը Հայաստանին՝ ժամանակակից, բաց և դիմակայուն հասարակություն կառուցելու կարևոր այս ճանապարհին»։
ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրի խոսքով՝ այս մրցանակակիրները պայքարում են հանուն սոցիալական արդարության բոլորի համար՝ անկախ մեծամասնություն կամ փոքրամասնություն լինելու հանգամանքից. «Սա շատ կարևոր է, քանի որ բազմազանությունն ու ներառումը՝ կառավարման, բիզնեսի, կրթական ոլորտներում, շահեկան է բոլորի համար։ ԱՄՆ դեսպանությունը կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ՝ առաջ մղելու այն համընդհանուր ճշմարտությունը, որ արդարությունը բոլորի համար է, որ բոլորն ունեն կրթության ու զբաղվածության իրավունք, և որ բոլորը ծնվում են հավասար»։

Общество 20:06 20/02/2019 Армения
Личности, выступающие в Армении с позиции поощрения прав человека, демократии, прозрачности, правовых реформ и равных прав сегодня удостоились наград.
Церемония вручения премии «Всеобщие права» проводится в Армении с 2012 года, в этом году было десять номинаций.
На церемонии вручения присутствовал также премьер-министр РА Никол Пашинян. В ходе своего выступления он назвал формулу гарантии прав человека. «Формула заключается в создании возможностей для равных прав всех граждан, и мы последовательно будем идти по этому пути. В первую очередь, каждый гражданин РА займет свое положение путем реализации своих объективных способностей. Но это не означает, что те люди, которые не имеют объективных способностей должны остаться вне этого процесса, наоборот, им нужно помочь развивать эти способности, сделать доступным для них образование, чтобы они были также равными по способностям», – отметил премьер.
На церемонии вручения присутствовал также руководитель делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальский, который отметил: «В 2018 году демократический мир приветствовал имевшие в Армении мирные политические изменения. Убеждены, что это направление, основанное на фундаментальных ценностях уважения свободы, равенства и прав человека, будет необратимым. Евросоюз готов продолжить и расширять свою поддержку Армении на столь важном пути по построению современного, открытого и устойчивого общества».
Временный поверенный посольства США в Армении Рафик Мансур отметил, что эти лауреаты борются во имя социальной справедливости для всех, независимо от того, являются ли они большинством или меньшинством.
«Это важно, поскольку разнообразие и вовлечение в сферу правления, бизнеса, образования, выгодно для всех. Посольство США продолжит работать со своими коллегами, продвигая всеобщую истину, что справедливость для всех, что все имеют право на образование и занятность, и все рождаются с равными правами», – подчеркнул он.