Տնտեսություն 17:03 28/02/2019 Հայաստան
Բենզինի շուկայում որևէ մեկին ոչինչ պարտադրվում, ազատ շուկա է, գները բարձրանում ու իջնում են շուկայական գործոնների ազդեցությամբ: Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով այն հայտարարություններին, թե առաջիկայում բենզինի գները բարձրանալու են:
«Բաց շուկա է, եթե միջազգային շուկայում բենզինի գները բարձրանան, ներքին գինը կբարձրանա կամ հակառակը»,- նշեց նա:
Հարցին, թե ինչ կանխատեսումներ կան գների հետ կապված, նախարարն ասաց, որ որևէ մեկը չի կարող ասել դա. «Եթե ինչ-որ մեկն իմանար, թե առաջիկայում ինչ կլինի, նա կդառնար աշխարհի ամենահարուստ մարդը: Կգնար կգներ որքան հնարավոր է շատ քանակությամբ բենզին, կսպասեր՝ այն կտրուկ թանկանա»:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ բոլոր գործարարներն էլ ռիսկի են գնում, եթե գինը բարձրանում է, ապա շահում են, եթե իջնում է, տուժում են:
Դիտարկմանը, թե որքան ժամանակ բենզինի ներկայիս գինը կպահպանվի, նախարարն ասաց, որ գինը շուկան է պահպանում։ «Ամենակարևորն այն է, որ շուկայում գինը որոշի շուկան, իսկ մեզ մոտ գները շուկայական են: Որքան շատ թվով խաղացողներ կհայտնվեն շուկայում, մրցակցությունն այդքան կմեծանա ու շուկան ավելի զգայուն կլինի միջազգային շուկայի նկատմամբ: Այսինքն, սպասեք, որ շուկայում տատանողականությունը կավելանա, որովհետև, եթե շուկան բացարձակ մրցակցային է, ապա միջազգային շուկայում ցանկացած փոփոխություն գների վրա պետք է ազդի»,- նշեց նա:
Հարցին՝ դա նշանակում է, որ բենզինի շուկայում սպասվում են նոր խաղացողներ, նախարարը դրական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ ներկայումս դրսից ներդրողների հետ քննարկումներ են ընթանում։

Экономика 19:11 28/02/2019 Армения
На рынке бензина в Армении никто никого ни к чему не принуждает, это свободный рынок, цены снижаются и повышаются под воздействием рыночных факторов. Об этом сегодня после заседания правительства РА В Армении заявил министр экономического развитий и инвестиций Тигран Хачатрян, обратившись к сведениям о том, что бензин подорожает в ближайшее время.
«Это открытый рынок, если на международном рынке растут цены на бензин, они повышаются также на внутреннем рынке, и наоборот», – отметил он.
На замечание, какие прогнозы имеются по части цен, министр отметил, что никто не может ответить на этот вопрос. «Если бы кто-то знал ответ на этот вопрос, он стал бы самым богатым человеком в мире. Накупил бы огромное количество бензина, и подождал, пока он резко подорожает», – пояснил Т. Хачатрян.
По словам Т. Хачатряна, все бизнесмены идут на риск, если цены на бензин повышаются, то они выигрывают, если наоборот, то несут потери.
На вопрос, как долго сохранятся действующие цены на бензин, министр ответил, что рынок сохраняет цены. «Самое важное, чтобы цена устанавливалась на рынке, а у нас цены рыночные. Чем больше игроков будет на рынке, тем выше будет уровень конкуренции и рынок будет более чувствительным в отношении международного рынка. Иными словами, подождем, пока колебания на рынке увеличатся, поскольку, если рынок является исключительно конкурентным, то любое изменение на международном рынке воздействует на цены», – отметил он.
На уточняющий вопрос, означает ли это, что на рынке бензина ожидаются новые игроки, министр ответил положительно, заявив, что в настоящее время проходят обсуждения с внешними импортерами.