Հասարակություն 13:56 13/03/2019 Հայաստան
«Եթե ժողովուրդն այսօր գնացել է հեղափոխության, ոչ թե պետք է կրճատումներ լինեն, այլ աշխատատեղեր լինեն, ներդրումներ, աշխատավարձի բարձրացում, բանկի տոկոսների ցածրացում, հարկերի նվազում լինի»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը՝ անդրադառնալով պետական աշխատողների կրճատմանը։
Նա հարց է բարձրացնում, թե այդ մարդիկ գործազուրկ ո՞նց են մնալու։
Ըստ նրա՝ խոսվում է 10 հազար հոգու կրճատման մասին, բայց իր հաշվարկներով այդ թիվն ավելի մեծ է։
«Ասել են՝ 30% են կրճատելու, իսկ դա մոտավորապես կազմում է 90 հազար։ Այդքան մարդուն պետք է աշխատանքով ապահովեն, մեր հայրենակիցներն են, ոչ թե մարդուն դարձնեն գործազուրկ, չիմանա, թե տունը ոնց պահի: Խնդիր չկա, եթե կրճատում են, թող մարդկանց աշխատանքով ապահովեն, աշխատավարձերը տան, մինչև լիարժեք աշխատատեղեր կլինեն, թե չէ մենք չենք կարող մասնակից լինել հակառակին։ Ժողովուրդը սպասել է՝ ավելի լավ պետք է ապրի, աշխատավարձը պետք է բարձրանա, հարկերը պակասեն, մարդը կարողանա իր վարկերն ու տոկոսները փակել։ Այսօր ամեն ընտանիքից 2,5 մարդ վարկի տակ է։ Մարդիկ չենք մտածում լավ ապրելու մասին, մտածում են վարկերը փակելու մասին, որ հանկարծ փողոցում չմնան»,- ասաց Գագիկ Ծառուկյանը։

Общество 15:32 13/03/2019 Армения
«Если народ пошёл по пути революции, то вместо сокращений должен происходить процесс создания рабочих мест, инвестиции, повышение размера заработных плат, снижение банковских ставок, снижение налогов», – об этом сегодня в Национальном Собрании Армении заявил депутат от фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян, обратившись к теме сокращения государственных служащих.
По его словам, речь идет о сокращении 10 тысяч человек, но по его подсчетам эта цифра больше.
«Заявили о сокращении 30% служащих, это примерно составляет около 90 тысяч человек. Необходимо обеспечить работой столько человек, а не оставлять их безработными, ведь это же наши соотечественники.
Если закрывают рабочие места, то пусть оставшихся без работы трудоустроят, выдают зарплату, пока будут созданы полноценные рабочие места, а то мы не можем быть участниками обратного процесса. Ведь народ ожидал лучшей жизни, повышения зарплат, сокращения налогов. На сегодняшний день нет семьи, у членов которой не было бы кредитов. Люди не думают о том, как жить лучше, они думают о погашении кредитов и о том, как бы случайно не оказаться на улице», – пояснил Г. Царукян.