Քաղաքական 12:00 21/03/2019 Հայաստան
Տասնամյակներ շարունակ էթնիկ հակամարտությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները պատրաստվում են հանդիպել՝ փորձելու լուծել իրենց երկարատև հակամարտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի վիճահարույց անկլավի շուրջ: Այս մասին գրել է The Washington Post-ը։
Նշվում է, որ պատճառներ կան թերահավատ լինելու, սակայն այնուամենայնիվ, զգալի փոփոխություն է տեղի ունեցել՝ մեջբերելով նախորդ տարվա արտահերթ ընտրություններն ու նոր վարչապետին։
«Որոշ ապացույցներ ցույց են տալիս, որ ժողովրդավարական հասարակությունները ավելի հակված են խաղաղություն փնտրելու իրենց հարևանների հետ և ավելի հավանական է դրան հասնել, եթե քաղաքացիական հասարակության խմբերին թույլատրեն ձևավորել շփումներ սահմանին՝ մինչև պաշտոնական բանակցությունները»,-ասվում է հոդվածում:
Հոդվածագիրը ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համառոտ պատմությունը՝ նշելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գտնվում է վիճելի տարածք, որը վերահսկվում է Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված Հանրապետության կողմից, որին աջակցում է Հայաստանի կառավարությունը, սակայն չի ճանաչում, իսկ Ադրբեջանն էլ հավակնություններ ունի դրա նկատմամբ:
Նշվում է, որ 1921 թ.-ին Խորհրդային Միությունը մեծամասնությամբ հայերով բնակեցված անկլավը միացրեց խորհրդային վերահսկողությամբ Ադրբեջանին։ 1980-ականների վերջին, երբ Մոսկվան մեղմացրեց Խորհրդային Միության նկատմամբ վերահսկողությունը, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերն արշավ սկսեցին, որպեսզի վերամիավորվեն Հայաստանին՝ քարոզելով ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և ինքնիշխանություն։ Երբ Խորհրդային Միությունը փլուզվեց, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պաշտոնապես քվեարկեց Ադրբեջանից դուրս գալու համար՝ հանգեցնելով հակամարտության մի կողմից Հայաստանի և մեծամասամբ հայերով բնակեցված Ղարաբաղի, մյուս կողմից Ադրբեջանի միջև: 1994 թ.-ին, երբ արդեն երկու կողմից սպանվել էր 30.000 մարդ և ավելի քան 1 մլն-ը փախստական էր դարձել, երկու երկրները ստորագրել են անկայուն հրադադարի համաձայնագիր: Դիտորդներն իրավիճակը համարում են ոչ  պատերազմը, ոչ խաղաղություն։
Այնուհետ անդրադարձ է կատարվում  Հայաստանում ապրիլի ժողովրդավարական ալիքին, որի արդյունքում տեղի ունեցան ազատ ընտրություններ ու իշխանության եկավ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր կուսակցությունը։ Նշվում է, որ սա որոշակի հույս է տվել դիտորդներին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է լուծվել:
Անդրադարձ է կատարվում վերջին ամիսներին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական դիվանագիտական ջանքերին։ Նշվում է, որ նախորդ տարի Հայաստանում ժողովրդավարական անցումից հետո դադարել են սահմանային միջադեպերը, սակայն Ռուսաստանը, միջնորդ կողմերից մեկը, շարունակում է զենք վաճառել ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ Ադրբեջանին: Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ պատերազմով ու տնտեսական մեկուսացմամբ` փորձելով ստիպել բանակցային զիջումների գնալ, իսկ Հայաստանն էլ շարունակում է պնդել, որ դուրս չի գա Լեռնային Ղարաբաղի կողմից վերահսկվող 7 վիճահարույց տարածքներից:
Հոդվածագիրը նշում է, որ տարածաշրջանում Հայաստանն ու Վրաստանն ընդունում են ժողովրդավարություն, իսկ վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ երբ տարածաշրջանն ավելի շատ ժողովրդավարություններ ունի, հակամարտությունների և ագրեսիայի հավանականությունը նվազում է:
«Ժողովրդավարական հասարակությունները հակված են իրենց հարևանների հետ խաղաղ փոխհարաբերությունների: Նրանք հակված են զարգացնել համագործակցությունը և փոխզիջումը իրենց տարածաշրջաններում: Եվ դեմոկրատական հասարակություններն ավելի հավանական է, որ մեծ շուկաներում միմյանց աջակցեն մարդու իրավունքների և տնտեսական շահերի ընդհանուր նպատակներում: Դա թուլացնում է հակամարտությունների ռազմական «լուծումները»»,-գրել է հոդվածագիրն ու ընդգծել, որ, սակայն, դա ինքնին բավարար չէ:
Հետազոտությունները նաև ենթադրում են, որ խաղաղ համաձայնագրերն ավելի հավանական է, որ կիրականացվեն, եթե հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերը ներառվել են խաղաղ գործընթացում:
«Հիմա հրատապը հակամարտությունից տուժած բոլոր խմբերի՝ շփման գծի մոտ ապրող գյուղական համայնքների, կանանց, փախստականների ու հենց Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավումն է կարգավորման գործընթացում, որոնք տարիներ շարունակ դուրս են մնացել բանակցություններից», - գրում է The Washington Post-ի հոդվածը։
«Իհարկե, մարդկանց միջև շփումների կոչը, երբ զինվորականները շարունակում են հսկել սահմանները և տարածաշրջանում անվտանգության երաշխիքներ չկան, անիրատեսական կարող է թվալ։ Տարածաշրջանում բոլոր կողմերը՝ ներառյալ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը, հասարակական կազմակերպություններն ու քաղաքացիական խմբերը պետք է ներգրավվեն տարածաշրջանում առավել ընդարձակ անվտանգություն ապահովող համաձայնագրերի ու ինստիտուտների կայացման գործում: Հակառակ դեպքում հակամարտությունների գծով կապերը կմնան սահմանափակ, և կառավարությունների միջև ֆորմալ համաձայնագրերը՝ կարճատև»,-ասվում է հոդվածում։
Դրանք կարող են լինել տարածաշրջանով մեկ գործող կանոններ, պայմանագրեր ու դաշնագրեր, որոնք թույլ կտան համայնքների առաջնորդներին համագործակցել միմյանց հետ՝ ընդհանուր խնդիրների, օրինակ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, գյուղական աղքատության դեմ պայքարի, առևտրային ուղիների վերականգնման, ջրի փոխանակման կամ մշակութային ժառանգության պահպանման շուրջ:
Նշվում է, որ տարածաշրջանում նման կապերի ստեղծումը կարող է օգնել դիվանագիտությանը կարճատև փոխզիջումների փոխարեն կենտրոնանալ առավել երկարատև, ամբողջ տարածաշրջանին վերաբերող խնդիրների վրա: Նման բազմակողմ երկխոսությունը կարող է նաև նվազեցնել թշնամությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև և հնարավորություն տա, որ միջագային միջնորդներն ու երկու կողմերի առաջնորդներն առավել նպաստավոր պայմաններում դիմեն իրենց հանրություններին՝ փոխզիջման հարցով։ Ասվում է, որ տարածաշրջանային անվտանգության երաշխիքները կարող են հստակեցնել ու ամրագրել ոչ բռնի միջոցները որպես տարածաշրջանի հիմնարար սկզբունբ և ստեղծել քաղաքական կայունություն՝ հնարավորություն տալով առավել խորքային դիվանագիտություն հակամարտության շուրջ։

Politics 13:52 21/03/2019 Armenia
After decades of ethnic conflict, the leaders of Armenia and Azerbaijan are preparing to meet to try to resolve their long-term clash over the disputed enclave of Nagorno-Karabakh, The Washington Post says in an article published on Wednesday.
According to the news agency, observers have many reasons to be sceptical that yet another one-off meeting will lead to a thaw, however, something significant has changed since the last such push, it says, referring to Armenia’s December elections and new prime minister.
“Some evidence suggests that democratic societies are more likely to seek peace with their neighbors – and are most likely to achieve it if civil society groups are allowed to reach out and form contacts across borders before the formal negotiations,” reads the article.
The author presents the brief history of the conflict, noting between Armenia and Azerbaijan lies a contested territory controlled by an unrecognized state called the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), which is supported, but not recognized, by the Armenian government – and is claimed by Azerbaijan.
“In 1921, the Soviet Union joined this Armenian-majority highland enclave with Soviet-controlled Azerbaijan, separating the Armenians as part of Stalin’s divide-and-conquer strategies. In the late 1980s, as Moscow loosened its controls over the Soviet empire under perestroika, ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh began campaigning to rejoin Armenia, agitating for democracy, human rights and self-rule — one of the early cracks that brought down the Soviet Union.
“When the Soviet Union collapsed, the people of Nagorno-Karabakh formally voted to secede from Azerbaijan — prompting armed conflict between Armenia and the Armenian-majority population on one hand and Azerbaijan on the other. In 1994, after 30,000 people on both sides had died and more than 1 million refugees fled the violence, the two countries signed a shaky cease-fire agreement. Observers consider the standoff to be neither war nor peace, and it simmers with low but persistent levels of violence at the border,” it says.
The article next reflects on Armenia’s ‘mass nonviolent civil disobedience campaign that forced the prime minister to resign.’ y December, the protesters had forced free elections that put Pashinyan and his pro-democracy party in power, that gave observers some hope that the Nagorno-Karabakh conflict could be resolved, the author says.
The article points to the OSCE Minsk Group’s diplomatic efforts between the two sides. It says border incidents have dropped since Armenia’s democratic transition last year, but Russia, one of the mediating parties, has continued to sell weapons to both Armenia and Azerbaijan. Azerbaijan has continued to threaten war and economic isolation to try to force negotiating concessions. And Armenia has continued to insist that it will not withdraw from the seven disputed districts it controls around Nagorno-Karabakh.
The author notes that two countries in the region, Armenia and Georgia, embrace democracy, highlighting recent studies suggest that when a region has more democracies, the probability of conflict and aggression tends to go down.
“Democratic societies favor peaceful interactions with their neighbors. They tend to advance cooperation and compromise in their regions. And democratic societies are more likely to support one another’s shared goals of human rights and economic interests in bigger markets. That weakens support for military “solutions” to conflicts,” the author says, stressing it is not enough by itself.
The article also cites research suggesting that peace agreements are more likely to be implemented if all parties involved in a conflict are included in the peace process.
"What’s needed now are ways to engage the groups most affected by the conflict: rural communities near the conflict lines, women, refugees and Nagorno-Karabakh itself, all of which have been left out of negotiations over the years.
“Of course, calling for contacts between people while militaries continue patrolling the borders, and without regionwide security guarantees, is unrealistic. All affected parties in the region — including Armenia, Azerbaijan, Georgia and Nagorno-Karabakh itself, nongovernmental organizations, civil-society groups and others need to be involved in crafting broader regional security agreements and institutions. Regional security structures that incorporate all such interests are necessary to support and enable a sustainable peace agreement. Otherwise, connections across conflict lines will remain shallow and limited, and formal peace agreements between governments short-lived,” The Washington Post says.
According to the article, such regional security can take the form of regionwide rules, treaties, pacts or issue-focused organizations. They can enable community leaders to work together on shared problems — such as drug trafficking, rural poverty, distorted trade routes, water cooperation or preserving cultural heritage sites – across conflict lines.
“Building such connections in the region can help shift diplomacy away from short-term concessions and focus it instead on longer-term, regionwide issues of bread-and-butter governance. Such multilateral forums can dilute the rivalry between Armenia and Azerbaijan, helping various social groups build trust and connections across conflict lines — before international mediators and governing elites ask their people for concessions. Regionwide security guarantees can clarify and affirm nonviolence as a foundational principle for the region, and create the political stability needed to enable deeper diplomacy around the conflict itself,” the article concludes.