Տնտեսություն 18:40 22/03/2019 Արցախ
Արցախի նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանից Երևանում այսօր լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ առաջադրվելու է Արցախի նախագահական ընտրություններում։ Հիշեցնենք, որ  «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահն է։
«Ես չեմ որոշողը։ Որոշումը կայացնելու է համագումարը, ես պարտավոր եմ հարգել համագումարի ցանկացած որոշում»,-ասաց նա։
Հարությունյանի խոսքով, իր թեկնածությունն առաջադրելու վերաբերյալ քննարկում չի եղել։
Կուսակցությունը համագումար կհարվիրի այս տարվա աշնանը՝ սեպտեմբերին կամ հոկտեմբերին։
Հիշեցնենք, որ Արցախում նախագահի ընտրությունները կայանալու են 2020 թվականին։ Գործող նախագահ Բակո Սահակյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չի առաջադրվելու։ Այս պահին թեկնածության առաջադրման մտադրության մասին հայտարարել է Սամվել Բաբայանը, այդ նպատակով քաղաքական կոնսուլտացիաներ է անցկացնում Վիտալի Բալասանյանը։
Դաշնակցական, Արցախի նախկին փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանն էլ հայտարարել էր, որ Արցախի նախագահի պաշտոնում տեսնում է միայն Արայիկ Հարությունյանին։ Ի դեպ, վերջինն այսօր ասաց՝ դա նրանց անձնական կարծիքն է։

Политика 10:07 23/03/2019 НКР
У бывшего премьер-министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Араика Арутюняна сегодня в Ереване журналисты поинтересовались, намерен ли он баллотироваться на предстоящих в Арцахе президентских выборах.
Араик Арутюнян является председателем партии «Свободная Родина».
«Решать не мне. Решение будет принято на съезде партии, я же обязан уважать любое решение съезда», – сказал в ответ на вопрос журналистов Араик Арутюнян.
По словам Арутюняна, обсуждений относительно выдвижения его кандидатуры не проводилось.
Партия «Свободная Родина» созовет съезд осенью этого года – в сентябре или октябре.
Напомним, в Арцахе выборы президента состоятся в 2020 году. Действующий президент Арцаха Бако Саакян ранее заявил о том, что он не будет баллотироваться на выборах 2020 года. К данному моменту о намерении принять участие в президентских выборах в Арцахе заявил бывший министр обороны НКР Самвел Бабаян. Политические консультации проводит Виталий Баласанян.
Ранее бывший вице-премьер Арцаха, член АРФ «Дашнакцутюн» Артур Агабекян заявил: «Следующим президентом Арцаха должен стать Араик Арутюнян». Кстати, последний сегодня сказал, что это его личное мнение.