Քաղաքական 18:36 26/03/2019 Հայաստան
Ղրղզստանը, որպես ՀԱՊԿ անդամ երկիր,  ցանկանում է, որ կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը հնարավորինս շուտ նշանակվի, չնայած նրա բացակայությունը չի ազդում  կազմակերպության գործունեության վրա։ «Ինտերֆաքս»-ի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Դանիյար Սիդիկովը։
«Մենք, որպես ՀԱՊԿ անդամ երկիր, ցանկանում ենք, որ նշանակումը շուտով կատարվի, որպեսզի կազմակերպությունը լիարժեք աշխատի։ Այսօր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականություններն իրականացնում է Վալերի Սեմերիկովը։ Նա բավականին փորձառու և լուրջ մարդ է, այդ պատճառով է որ գլխավոր քարտուղարի բացակայությունը կազմակերպության վրա որևէ կերպ չի ազդում»,-ասել է նա։
Նա նշել է, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուի շուրջ ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև քննարկումներ են ընթանում, նրանք սերտ համագործակցում են իրար հետ։
«Մենք իրականացնում ենք մեր նախագահաությունը, նախատեսվում է, որ ՀԱՊԿ գագաթաժողովը տեղի կունենա աշնանը Բիշքեկում»,-ասել է նա՝ հստակեցնելով, միջոցառումը կկայանա նաև այն դեպքում, եթե մինչ այդ կողմերը թեկնածուի հարցում համաձայնության չգան։
«Կարծում եմ, գագաթնաժողովը կկայանա։ Իսկ ընդհանրապես, գլխավոր պայմանն է, որ դրան մասնակցեն անդամ բոլոր երկրների  ղեկավարները»,-ասել է Սիդիկովը։

Политика 18:36 26/03/2019 В мире
Киргизия, как страна, председательствующая в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), хотела бы скорейшего назначения нового генсека, хотя его отсутствие не сказывается на деятельности организации, заявил во вторник «Интерфаксу» заведующий отделом внешней политики апапарата президента Киргизии Данияр Сыдыков.
«Мы, как председательствующая сторона, хотим, чтобы как можно быстрее генсек был назначен, чтобы организация полноценно работала. Но, на сегодняшний день обязанности генсека исполняет заместитель главы организации Валерий Семериков. Это достаточно опытный и серьезный человек, поэтому на самой деятельности организации это никак не сказывается», – заявил Д.Сыдыков.
Он отметил, что по кандидатуре генсека ОДКБ стороны проводят переговоры, в целом же в рамках организации все участники активно взаимодействуют между собой.
«Мы проводим наше председательство в рамках обозначенных нашим президентом приоритетов, планируется, что саммит ОДКБ состоится осенью в Бишкеке», – сказал Д.Сыдыков.
Он подчеркнул, что саммит ОДКБ состоится «даже если до осени стороны не придут к единому решению по кандидатуре нового генсека организации».
«Я думаю, что саммит состоится, вообще главное условие, чтобы на саммите были все главы государств», – сказал Д.Сыдыков.