Հասարակություն 11:33 29/03/2019 Հայաստան
Հայաստանը հումանիտար օգնություն կուղարկի Իրան՝ ջրհեղեղից տուժածներին աջակցելու համար։ Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Իրանի Կարմիր մահիկի միջազգային կազմակերպության հետ բանակցել՝  ջրհեղեղից տուժած մարդկանց օժանդակելու համար:
Նախարարը հիշեցրեց, որ երեկ հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին և պատրաստակամություն են  հայտնել օժանդակել նախորդ շաբաթ Իրանում տեղի ունեցած  ջրհեղեղի տուժածներին:
«Մենք ուզում ենք հումանիտար օգնություն ուղարկենք, բայց հարցը նրանում է, որ մենք դա կազմակերպում ենք ռուս-հայկական հումանիտար կենտրոնի միջոցով, այնտեղ նաև իրենց մասնակցությունն է լինելու»,- ասաց Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ հավելելով, որ նախատեսում են Իրան ուղարկել տեխնիկական միջոցներ, մեքենաներ։
Բացի այց, այնտեղ կմեկնեն հայ փրկարարներ։
Նախարարը նշեց, որ դրա համար կառավարության որոշման նախագիծ չի լինի, կլինի վարչապետի որոշում գործուղման հետ կապված։
«Ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր օգնություն է, որը մենք պետք է մատակարարենք մեր բարեկամ երկրին։ Եթե հրատապության հարց կա, կարծում եմ, որ եթե այսօր հաշվարկները լինեն, սպա կարող ենք կազմակերպել», - ասաց  ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։

Society 15:43 29/03/2019 Armenia
Armenia will send humanitarian assistance to Iran to support the victims of the flash floods that hit the country last week, Minister of Emergency Situations Feliks Tsolakyan told a Cabinet meeting on Friday, adding Armenia has reached an agreement with Iran’s Red Crescent Society to discuss the matter.
Tsolakyan reminded that on Thursday he held a meeting with Iran’s Ambassador in Armenia Seyyed Kazem Sajjad to express Armenia’s readiness to provide assistance to those affected by the flooding.
“It is organized through the Russian-Armenian Humanitarian Center which will also make a contribution,” he said, adding Armenia plans to dispatch technical equipment, vehicles and rescuers to Iran.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan attached great importance to helping the friendly country of Iran.
The flash flooding in the country has reportedly left at least 44 people dead and 47,000 others wounded. It has caused some $170 million in material damages.