Հասարակություն 10:13 09/04/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վաղ առավոտյան այցելել էր Նորագավիթի մաքսակետ: Սակայն վարչապետի այցելությունից հետո  ոմանց տհաճ անակնկալ էր սպասվում: Փաշինյանն առաջին իսկ պահից իր դժգոհությունը հայտնեց տարածքի մաքրությունից, անբարեկարգ վիճակից:
«Մանավանդ իմ այցի օրն ինչու է այստեղ բիչոկ գցած գետնին: Տարածքը մաքրած չէ, 25 տարվա բիչոկ է, սա մեր երկրի իմիջի հարցն է, չէ, ամեն ինչը փոշու մեջ է, քանդված է»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը ձեռքով սրբեց պատն ու նկատեց, որ այն երկար ժամանակ չի մաքրվել. «Սա վերաբերմունք է մարդկանց նկատմամբ, որոնք եկել էստեղ կանգնել են: 90 թվականից այս կողմ պատերը մաքրված չեն: Սա խայտառակ կեղտոտ տարածք է, և սա վերաբերմունք է մարդկանց նկատմամբ, սա վերաբերմունք է մեր դրոշի ու զինանշանի նկատմամբ, սա անթույլատրելի է:  Հիմա իրենց պարգևավճարներից կպակասեցնեք ու այստեղ կբերեք կարգին վիճակի»:
Փաշինյանին հատկապես զայրացրեց այն, երբ աշխատասենյակներից մեկի անկյունում տեսավ եռագույն դրոշը: Երիտասարդին, որը նստում է հենց այդ սենյակում, վարչապետն ասաց, որ  իր աշխատավարձով  սյուն սարքի  դրոշը տեղադրելու համար, իսկ հետո ազատման  դիմում գրի:
«Դիմում կգրես ու կգնաս տուն, լսեցի՞ր: Ով աշխատել է այդ սենյակում, բոլորը հեռացվեն աշխատանքից: Դրանց կանգնելու ձևը, հագուկապը, ոնց որ քուչում լինեն: Լավ ա չեն պպզել»,- զայրացած ասաց վարչապետը:
Երբ նրան ասացին, դա այդ տարածքը վարձակալությամբ է և չի պատկանում ՊԵԿ-ին, Փաշինյանը նկատեց, որ դա կապ չունի. «Որ գնում ենք վարձով տանն ապրելու, ասում ենք՝ ոչինչ թող խոզանոց լինի՞, չե՞նք մաքրում էդ տունը: Այստեղ նայելու բան չկա, մի ամսից կգանք կնայենք»:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը, երբ փորձեց մեղմել իրավիճակը, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Ոնց կարա մարդ ամեն օր մտնի իր աշխատասենյակ ու տեսնի, որ դրոշը կեղտոտ գցած է անկյունում, այդ մարդը ոնց կարող է ուսադիրներ կրել Հայաստանում: Կազատեք բոլորին, այդ սենյակում մի մարդ չմնա, աշխատանքից ազատել բոլորին՝ անուն ազգանուններով կհետևեք»:
Լրագրողի հարցին, թե հնարավոր չէ արդյոք նկատողությունով հարցը լուծել, վարչապետը բացասական պատասխան տվեց՝ նշելով, որ եթե դրոշի հետ կապված չլիներ հարցը, հնարավոր կլիներ:

Политика 10:40 09/04/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян рано утром 9 апреля посетил пункт по оформлению таможенных документов автотранспортных средств «Норагавит».
Однако после посещения главы правительства некоторых ждал неприятный сюрприз. Пашинян с первых минут выразил недовольство в связи с уровнем чистоты и благоустроенности территории.
«Почему даже в день моего визита на земле валяется окурок? Территория не убрана, 25 окурков… Это вопрос имиджа нашей страны же, все в пыли, разрушено», – сказал Пашинян.
Премьер провел рукой по стене и заметил, что она долгое время не протиралась: «Это демонстрирует отношение к людям, которые сюда пришли. Стены не протирались с 90-го года. Чистота территории в позорном состоянии, и таково отношение к людям, к нашему флагу и гербу, это непозволительно. Произведем отчисления от их премий и приведем здесь все в порядок».
Пашиняна особенно возмутило то, когда в углу в одном из кабинетов увидел на полу флаг. Молодому человеку, который сидел в этом кабинете, премьер сказал – сперва привести кабинет в порядок на свои средства, затем написать заявление об уходе.
«Напишешь заявление и пойдешь домой, слышишь?  Уволить всех, кто работал в этом кабинете! Посмотрите на то, как они стоят, на их прикид. Словно находятся во дворе. Хорошо еще, что на корточки не присели», – рассердился премьер.
Когда главе правительства сообщили, что это помещение арендуется и не принадлежит КГД, Пашинян сказал, что не имеет значения: «Когда вы снимаете квартиру, говорим, что можно устраивать свинарник там? Не убираем ее? Нечего злесь обсуждать. Через месяц придем и посмотрим».