Հասարակություն 14:04 19/04/2019 Հայաստան
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյան այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ ուզում են փոխել նախարարության կարգավիճակը:
«Փրկարար ծառայությունն այսօր ավելի շատ հետևանքները վերացնող է, քան կանխարգելող։ Մենք ուզում ենք բարձրացնել նախարարության կանխարգելող դերը, ինչը շատ կարևոր է»,- ասաց նախարարը:
Ֆելիքս Ցոլակյանը հայտնեց, որ Կրթության և գիտության նախարարությանն առաջարկել են դպրոցներում ներդնել «Քաղպաշտպանություն» առարկան, և այն դասավանդեն մասնագետները,  այդ թվում ԱԻՆ-ի վետերանները:
Անդրադառնալով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջարկին` ԱԻՆ-ը միացնել ոստիկանությանը, նախարարն ասաց, որ թեև իր պատասխանը սուբյեկտիվ կլինի, սակայն դեմ է դրան:
«Ոստիկանությունը պատժիչ ֆունկցիա ունի, իսկ  ԱԻՆ-ը` ավելի մարդասիրական: Հումանիտար ու պատժիչ գործունեություններն իրար հետ չեն բռնում, և պարտադիր չէ, որ միասին գործեն: Կարծում եմ, որ ոստիկանության դերը պետք է կոնկրետացվի,և նոր սուպերնախարարություն ստեղծելու գաղափարին ես դեմ եմ»,-նշեց նա:
Ֆելիքս Ցոլակյանը հայտնեց նաև, որ նախատեսում են առաջարկություն ներկայացնել կառավարություն՝  ԱԻՆ-ի ոչ սպայական կազմի աշխատավարձերը բարձրացնելու համար:  Ըստ  նրա՝ շարքային անձնակազմի միջին աշխատավարձը 115 հազար դրամ է, սպայական կազմինը` 230 հազար դրամ:
«Փրկարարների աշխատավարձը ցածր է, բայց նա իր կյանքն է վտանգի տակ դնում: Ասում են, որ փրկարարները երեք օր տանն են, մեկ օր են աշխատում են, բայց նրանք աշխատում են 24 ժամ, աշխատում են վտանգավոր պայմաններում և նրանց աշխատավարձը պետք է բարձր լինի»,- ասաց նախարարը:

Общество 17:55 19/04/2019 Армения
Феликс Цолакян сообщил, что министерству образования и науки предложил ввести в школах предмет «Гражданская оборона», который будут преподавать специалисты, в том числе и ветераны МЧС.
Коснувшись предложения фракции «Просвещенная Армения» об объединении МЧС с Полицией, министр указал: хотя и его слова будут субъективными, но он против этого предложения.
«У полиции – карательная функция, у МЧС – гуманитарная,  гуманитарные и карательные действия несовместимы»,– сказал он, добавив: «Необходимо конкретизировать роль Полиции, и я против идеи создания нового суперминистерства».
Цолакян сообщил также, что они собираются представить предложение правительству – для повышения зарплат неофицерского состава МЧС. По его словам, средняя зарплата рядового состава составляет 115 тыс. драмов, а офицерского состава – 230 тыс. драмов.
«У спасателей низкие зарплаты, но они рискуют своей жизнью, работают 24 часа в сутки, в опасных условиях, у них должны быть высокие зарплаты», – сказал министр.