10:40 23/04/2019 Հայաստան
Մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող Դավիթ Սանասարյանն ուղերձ է հղել իր ղեկավարած պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցներին։
«Ուղերձս ՊՎԾ աշխատակիցներին
Սիրելի թիմակիցներ, կոռուպցիայի դեմ պայքարող իմ զինակիցներ,
Գիտեմ, որ դժվարին ժամանակաշրջան է ու անհանգստացած եք կառույցի ու իմ անվան հետ կապված այս անցանկալի քրեական գործով։ Սակայն խնդրանքս է. երբեք չվարանեք, մի վայրկյան անգամ չմտածեք, որ ձեր արած գործն իզուր է. չմոռանաք, որ նաև ՊՎԾ-ի աշխատանքների արդյունավետությունից է կախված Նոր Հայաստանի հիմքերի ամրապնդումը։
Հիշեք, որ Դուք վարչապետի ներկայացուցիչներն եք պետական մարմիններում, արեք հնարավորինս, որ ձեր ներկայությամբ կանխարգելեք հնարավոր ապօրինությունները, արեք այնպես որ առաջիկայում ՊՎԾ լիազորությունների իրացման անհրաժեշտությունը նվազի։
Հարգելիներս, կարճ ժամանակ անց հանրությունը կհամոզվի իմ անմեղության մեջ, և ես, հավանաբար, նորից կմիանամ պայքարի այս ճամփին։ Սակայն իմ հետ, թե առանց ինձ՝ մնացեք ձեր գործի նվիրյալը...
Հիշեք՝ կամավորի սրտից ուժեղ ոչինչ չկա. պետությունը ձեր պես կամավորների կարիքն ունի։
Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ ու վստահ եմ, որ նույն գնահատանքին արժանանալու եք մեր ժողովրդի կողմից»։
Քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է.
«Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, որն էական վնաս է պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին (գույքային վնասի դեպքում՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը)՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով, կամ կալանքով՝ երկուսից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով»։

Право 11:11 23/04/2019 Армения
Находящийся в статусе обвиняемого Давид Санасарян обратился с посланием к сотрудникам руководимой им Государственной контрольной службы (ГКС) Армении.
«Дорогие члены команды, борющиеся с коррупцией мои соратники,
знаю, что сейчас сложный период, и вы обеспокоены из-за данного нежелательного уголовного дела, связанного со структурой и с моим именем. Однако у меня просьба: даже не сомневайтесь, ни на секунду не думайте о том, что ваше дело напрасно. Не забывайте о том, что укрепление основ новой Армении зависит также от эффективности работы ГКС.
Помните, что Вы – представители премьер-министра в государственных органах. Сделайте все возможное, чтобы своим присутствием пресекать возможные беззакония, сделайте так, чтобы в ближайшее время необходимость в осуществлении полномочий ГКС уменьшилась.
Уважаемые, спустя короткое время общественность убедится в моей невиновности, и я, вероятно, вновь присоединюсь к этому пути борьбы. Однако, со мной или без меня, оставайтесь преданными служителями своего дела…
Помните, что нет сильнее сердца добровольца: государство нуждается в таких добровольцах, как вы.
Люблю всех вас, горжусь всеми вами и уверен, что вы удостоитесь той же оценки и со стороны народа», – написал Санасарян на своей странице в соцсети Facebook.
Напомним, Давиду Санасаряну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 («Злоупотребление должностными полномочиями») Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. 18-го апреля следователь принял решение о временном прекращении полномочий Давида Санасаряна на посту главы Государственной контрольной службы. Санасарян назвал обвинение сфабрикованным.