Քաղաքական 11:33 08/05/2019 Հայաստան
Պարգևավճարները վերածվում են աշխատավարձի։ Երևանի ավագանու՝ ընթացող  նիստում հայտարարեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ ներկայացնելով  քաղաքապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացման  դրդապատճառները։
«Սա վերաբերում է 1700 աշխատակցի, այսինքն խոսքը 1700 ընտանիքի ու մոտ 7 հազար մարդու մասին  է։ Մարդիկ կիմանան վստահ, որ իրենք ամսական ստանում են իքս գումար, կիմանան, որ այս գումարը մշտապես իրենց համար կա։ Աշխատանքի ընթացքում կմտածեն միայն աշխատանքի մասին, այլ ոչ նրա մասին, թե ինչպես են իրենց երեխային կոշիկ առնելու կամ հագուստ առնելու։ Այսինքն, սա իրենց կյանքում կբերի մեծ հստակություն»,-ասաց նա։
Քաղաքապետը նաև ասաց, որ շատ ընտանիքներ աշխատավարձերի բարձրացման պարագայում կկարողանան հիպոթեքային վարկ վերցնել՝ չմտածելով, թե  այս ամիս կլինի՞ պարգևավճար, թե՞ չի լինի։
«Այսինքն, նա գիտի, որ այսքան գումար է ստանում ու դրա չափով կարող է վարկ ունենալ։ Դա վերաբերում է ավելի շատ երիտասարդ ընտանիքներին, որոնք դեռ բնակարան չունեն»,-ասաց նա։
Երրորդ դրդապատճառն էլ այն է, ըստ Մարությանի, որ կկարողանան ձեռք բերել որակյալ կադրեր։
«Այս պահին, երբ մենք խոսում ենք որակավորում ու պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող մարդկանց հետ, ասում ենք,  գիտես քո աշխատավարձն այսքան է  լինելու, բայց կլինեն պարգևավճարներ, միևնույն է, այդ մարդիկ իրենց համար ֆիքսում են այդ աշխատավարձի չափը, և նրանցից շատերը մերժում են այդ աշխատավարձով գալ աշխատանքի։ Որակյալ կադրերը ցավոք սրտի, այս պահին մերժում են անցնել աշխատանքի»,-ասաց նա։
Մարությանն ընդգծեց՝ առաջարկել է բարձրացնել բոլորի աշխատավարձը, բացի իրենից, սակայն իրավաբանները նշել են՝ անհնար բան է, քանի որ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատավարձը չի կարող բարձր լինել քաղաքապետի աշխատավարձի 70 տոկոսից, իսկ փոխքաղաքապետերինը՝ 82 տոկոսից։ Ասաց, ինքը երբեք պարգևավճար չի վերցրել, չի վերցնում, չի էլ վերցնելու։ Ավելացվելիք գումարը կտրամադրի բարեգործական որևէ միջոցառման։
«Ես 16 տարեկանից իրոք գիշեր-ցերեկ աշխատում եմ, և հասցրել եմ այս տարիքին բերել այն վիճակին, որ իրոք ապահովված մարդ եմ»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ գումարի հետ կապված ակնկալիքներ չունի, դա իր համար հարյուրերորդական հարց է։
Հիշեցնենք, որ աշխատավարձերի բարձրացման նախագծի համաձայն, քաղաքապետի աշխատավարձը բարձրանալու է ավելի քան 100 տոկոսով՝ կազմելով 1.2 մլն դրամ։ Ըստ հաշվարկների, աշխատավարձերի բարձրացման դեպքում տարեկան բյուջեից տրամադրվելու է 2 մլրդ դրամ։ Երևանի ավագանու  ֆինանսավարկային հանձնաժողովը երեկվա նիստում բացասական եզրակացություն է տվել նախագծին։ Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Դավիթ Խաժակյանը բյուջեի մսխում էր որակել աշխատավարձերի բարձրացումը, նշելով, որ այդ գումարով կարելի էր ամբողջությամբ վերաբնակեցնել մայրաքաղաքի չորրորդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչներին։

Политика 12:24 08/05/2019 Армения
Премии превращаются в заработную плату. Об этом сегодня на заседании Совета старейшин Еревана заявил мэр армянской столицы Айк Марутян, представляя мотивы повышения зарплат сотрудникам мэрии.
«Это относится к 1700 сотрудникам, то есть речь о 1700 семьях и около 7000 человек. Люди будут уверены, что будут получать каждый месяц конкретную сумму, будут знать, что эти деньги всегда они получат. На работе они будут думать исключительно о работе, а не о том, как найти средства на покупку туфель или одежды для детей. То есть это внесет большую четкость в их жизнь», – сказал он.
Мэр также сообщил, что многие семьи в случае повышения зарплаты смогут брать ипотечный кредит, не думая, будет в этом месяце премия или нет.
«Это касается больше молодых семей, у которых еще нет жилья», – сказал он.
Третья причина, по словам Марутяна, заключается в том, что этот шаг будет способствовать привлечению на работу квалифицированных кадров.
Марутян подчеркнул, что он предложил повысить зарплату всем сотрудникам, кроме себя. Однако адвокаты отметили, что это невозможно, поскольку зарплата главы административного района не может превышать 70% от зарплаты мэра, а заместителя мэра – 82%. Он сказал, что  никогда не брал премий, не берет и не возьмет. Прибавляемую сумму же направит на благотворительность.
«Я с 16 лет действительно работал денно и нощно, и к этому возрасту сумел стать обеспеченным человеком», – сказал он, добавив, что у него нет никаких ожиданий по поводу денег, это для него сотый вопрос.
Напомним, что согласно проекту повышения зарплат, зарплата мэра увеличится более чем на 100%, составив 1,2 млн драмов. Согласно подсчетам, в случае повышения зарплат из  бюджета будет выделено 2 млрд драмов в год.
Постоянная комиссия по финансово-кредитным и экономическим вопросам Совета старейшин Еревана накануне, 7 мая, дала отрицательное заключение по законопроекту. Член оппозиционной фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хажакян назвал повышение зарплат растратой бюджета, отметив, что на эти средства можно было бы полностью решить проблему с жильем жителей зданий, отнесенных к IV категории аварийности.