Հասարակություն 13:15 15/05/2019 Հայաստան
Քանի տարի է նամակ ենք գրում կառավարություն, թե՝ համատիրությունների վճարները դարձրեք տեսանելի, մատուցվող ծառայությանը համաչափ։ Առաջ պատասխանում էին՝ օրենքի նախագիծը ընթացքի մեջ է, նկատի կունենանք ձեր առաջարկները, հիմա ընդհանրապես չեն պատասխանում։
Կառավարական մարմինները խորը իգնորի մեջ են ոչ միայն բարձրացրած հարցերին, այլև խնդիրների տրամաբանական լուծումներին։
Ասենք՝ քաղաքապետարանը։
Տեսեք՝  քաղաքացիները բողոքում էին, որ համատիրությունների համար վճարում են ըստ բնակտարածքի, այնինչ հավաքարար չեն տեսնում, վերելակը բնակարանի տարածքում չէ, շենքերի մուտքերը ու աստիճանները կողտոտ են, լուսավորությունը՝ տարակուսելի, վերելակի աշխատանքը՝ կիսախափան...։
Քաղաքապետը հայտարարում է, թե վերելակների համար 2000 դրամ կգանձվի։ Ու իբր դա մոտ 30 տոկոս է ավել նախկին գանձումներից։
Եկեք հաշվենք՝  բնակիչների բազմակի պահանջներով վերջապես մեր մուտքում սկսեցին փակցնել վերելակի ամսեկան ծախսը՝ այն չի անցնում 40 հազար դրամը։ Մուտքում կա 80 բնակարան։ Այսինքն՝ մի բնակարանը պիտի վճարեր 500 դրամ վերելակի համար։
Հիմա պարզ մաթեմատիկական հարց՝ 2000 հազար դրամը 500 դրամի քանի՞ տոկոսն է։
Ուր են գնում քաղաքային բյուջեները (հենց՝ հոգնակի), կարմիր գծերի վարձերը, տեսադաշտը փակող գովազդային վահանակնեից գումարները,... ի վերջո՝ քաղաքապետարանի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացման հնարավորության գումարը, որ քաղաքապետը որոշել է հիմա էլ վերելակների փող մուրալ։
Սա տնտեսվարություն չէ, սա նույնիսկ մաթեմատիկական տգիտություն չէ։  Սա անհարգալից վերաբերմունք է քաղաքացիներին։

Общество 15:00 15/05/2019 Армения
Уже сколько лет, как пишем письма в правительство – сделайте выплаты кондоминиумов видимыми, соразмерными оказываемой услуге. Раньше отвечали – проект закона разрабатывается, примем во внимание ваши предложения, сейчас вообще не отвечают.
У правительственных органов глубокий игнор не только к озвученным вопросам, но и к логическим решениям проблем.
Скажем, мэрия.
Смотрите, жильцы жаловались, что для кондоминиумов платят в соответствии с жилплощадью, в то время как не видят убирающих, лифт не на территории жилья, подъезды и лестницы грязные, освещение вызывает недоумение, работа лифтов – полуисправная ...
Мэр заявляет, что за лифты будет взыматься 2000 драмов. И якобы это больше прежних плат порядка на 30%.
Давайте посчитаем: в результате многократно озвученных требований жильцов у нас в подъезде начали вешать ежемесячные расходы на лифт, они не превышают 40 тыс. драмов. В подъезде – 80 квартир. То есть по 500 драмов за лифт с каждой квартиры.
Теперь простой математический вопрос: сколько процентов составляют 2000 драмов от 500 драмов?
Куда направляются городские бюджеты (именно во множественном числе), платы за красные линии, средства от перекрывающих поле зрения рекламных щитов… в конце концов, средства, позволяющие поднять зарплаты сотрудникам мэрии, что мэр решил теперь просить деньги на лифты?
Это не ведение хозяйства, это даже не математическая безграмотность. Это неуважительное отношение к гражданам.