Քաղաքական 12:00 15/05/2019 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ժողովրդական ներկայացուցիչների պալատում հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանի հետ:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալութուն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել։
««Ասիական քաղաքակրթությունների երկխոսության» համաժողովը լավ հնարավորություն է քննարկելու հետագա համագործակցության հարցերը։ Ես շատ ուրախ եմ այդ հնարավորության և համաժողովի շրջանակներում Ձեզ հետ հանդիպելու համար։ Հայաստանն ու Չինաստանն ունեն ընդհանուր շահեր։ Ես կարծում եմ, որ այս այցելությունը նոր խթան կլինի աշխատելու այն ծրագրերի շուրջ, որոնցում ներկայացված են Հայաստանի ու Չինաստանի շահերը»,-ասել է նա։
Լի Քեցյանը ևս կարևորել է երկկողմ տնտեսական կապերի հետագա զարգացումը` նշելով, որ չինական կողմի մոտեցումները համընկնում են վարչապետ Փաշինյանի հնչեցրած ոլորտային առաջնահերթությունների հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրաշրջանառության, արդյունաբերության, տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսութան ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման և Հայաստանում այլ ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ համագործակցությանը: Լի Քեցյանը շեշտել է, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է ներգրավվել նշված ծրագրերում:

Politics 16:16 15/05/2019 Armenia
On a working visit to China, Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia on Wednesday met with Chinese Premier of the State Council Li Keqiang, the PM’s press service said.
Expressing gratitude for the warm reception, the Armenian leader stated that the Conference on Dialogue of Asian Civilizations is a good opportunity to discuss further cooperation issues.
“I am very happy for this opportunity and the meeting with you on the sidelines of the conference. Armenia and China have common interests. I think this visit will contribute to working on the projects presenting the interests of Armenia and China,” Pashinyan said.
Li Keqiang also highlighted the further development of bilateral economic ties, noting that the approaches of the Chinese side are in accordance with the sectoral priorities unveiled by the Armenian PM.
The officials also discussed issues related to the expansion and deepening of the partnership in trade turnover, industry, transport, IT and agriculture.
They also reflected on the cooperation in the construction project of North-South highway and other infrastructure projects. Li Keqiang unveiled his country’s readiness to be engaged in thօse projects.