Հասարակություն 15:32 18/05/2019 Հայաստան
5-րդ ալիքի տնօրինությունը տարածել է հայտարարություն «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանին մեղադրանք առաջադրելու և կալանավորման միջնորդություն ներկայացնելու վերաբերյալ։
«2019 թվականի մայիսի 17-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող թիվ 17195919 քրեական գործի քննության շրջանակում, «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելը: Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Արմեն Թավադյանի նկատամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Վերոնշյալի առնչությամբ հատկանշական է հետևյալը․ 2019 թվականի մայիսի 13-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ կայանալիք դատական նիստին մասնակցելու նպատակով դատարան է մուտք գործել ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին: Անտեսելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն արգելվում է դատարանում հավաքների անցկացումը, հիշյալ ակտիվիստն իր գլխավերևում բարձրացրել է ցուցապաստառ, սկսել է վանկարկել ՀՀ 2-րդ նախագահի անմեղության կանխավարկածը խախտող, վիրավորանքներ պարունակող արտահայտություններ, այդպիսով առերևույթ խաթարել է դատարանի բնականոն աշխատանքը և դրանով չսահմանափակվելով վերոնշյալ վիրավորանքներ պարունակող պաստառն ուղղելով դեպի ՀՀ 2-րդ նախագահի աջակիցների կողմը սկսել է վիրավորանքներ հնչեցնել նաև նրանց վերաբերյալ:
Տեղում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողներն, ինչպես նաև դատական կարգադրիչները չեն կարողացել կանխել ակտիվիստի վերոնշյալ վարքագիծն, ինչն արդարացիորեն առաջացրել է ՀՀ 2-րդ նախագահի աջակիցների զայրույթը: Բարձր աղմուկի մեջ նաև իրենց ձայնը լսելի դարձնելու նպատակով ՀՀ 2-րդ նախագահի աջակիցները որոշ դեպքերում բղավելով պահանջել են տեղում հասարակական կարգի վերականգնում և Վարդգես Գասպարիի առերևույթ հակաիրավական վարքագծի դադարեցում, ինչի արդյունքում էլ ՀՀ 2-րդ նախագահի աջակիցների վարքագիծը որակվել է որպես խուլիգանություն, այսինքն՝ հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերնումքի դրսևորում, իսկ Վարդգես Գասպարին ստացել է տուժողի կարգավիճակ: Անհայտ պայմաններում ակտիվիստը ստացել է մարմնական վնասվածք, որը նրան պատճառելու արարքը վերագրվել է Արմեն Թավադյանին, իսկ ջրի շիշը որակվել է որպես զենք օգտագործվող առարկա:
Նման պայմաննրում վարույթն իրականացնող մարմինը Արմեն Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրել ծանր հանցագործություն կատարելու համար և միջնորդություն ներկայացրել դատարան՝ Արմեն Թավադյանին կալանավորելու նպատակով:
Այսպիսով՝ վարույթն իրականացնող մարմինը որոշել է դատարանում հավաք անցկացնելու փորձ կատարող, անձի անմեղության կանխավարկածը խախտող, դատարանում ՀՀ 2-րդ նախագահի աջակիցներին հրապարակային վիրավորող և բարձր ձայնով ու առերևույթ հակաիրավական գործողություններով դատարանի բանականոն աշխատանքը խաթարող անձի գործողությունները գնահատել որպես իրավաչափ գործողություններ և նրան ճանաչել տուժող, իսկ դատարանի բնականոն գործունեությունը ու հասարակական կարգը պահպանելու կոչեր հնչեցնող անձի գործողությունները գնահատել որպես խուլիգանությունը, ջրի շիշը գնահատել որպես զենք օգտագործվող առարկա, չի պարզել հնարավոր մարմնական վնասվածքի ծագման պայմանները (արդյոք դա որևէ կերպ կարող էր ստացվել պլատիկե շշով) և անձին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնել:
Նշվածը գնահատում ենք անկախ մամուլի նկատմամբ ակնհայտ միջամտություն և գտնում ենք որ սույն քրեական գործը հարուցվել է բացառապես 5-րդ ալիքի խմբագրական գործունեությանը միջամտելու և օբյեկտիվ քննադատության ձայնը լռեցնելու նպատակով»։

Общество 17:31 18/05/2019 Армения
Директорат телекомпании «5-й канал» распространил заявление касательно выдвижения обвинения владельцу телекомпании «5-й канал» Армену Тавадяну и представления ходатайства об аресте.
В частности, в заявлении отмечается:
«17 мая 2019 года в рамках расследования уголовного дела №17195919, расследуемого в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления Следственного комитета по городу Ереван уголовному делу, владельцу телеканала “5-й канал” Армену Тавадяну предъявлено обвинение по ч. 4 ст. 258 (Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) УК Армении. В тот же день орган, осуществляющий производство, представил ходатайство в суд об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Армена Тавадяна.
В связи с вышеуказанным примечательно следующее: 13 мая 2019 года активист Вардгес Гаспари с целью участия в предстоящем судебном заседании по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна в суде общей юрисдикции города Ереван вошел в здание суда.
Игнорируя то обстоятельство, что согласно Законодательству РА запрещено проведение собраний в суде, вышеупомянутый активист поднял над головой плакат, начал скандировать нарушающие презумпцию невиновности второго президента РА Роберта Кочаряна, содержащие оскорбления выражения, таким образом, явно нарушил нормальную работу суда и, не ограничившись этим, направив содержащий оскорбления плакат в сторону сторонников второго президента РА, начал также озвучивать оскорбления в их адрес.
Несущие на месте службу сотрудники Полиции, в том числе судебные распорядители, не сумели предотвратить вышеуказанное поведение активиста, что справедливо вызвало возмущение сторонников второго президента РА.
С целью сделать свой голос слышимым в  условиях высокого уровня шума сторонники второго президента РА, выкрикивая в некоторых случаях, требовали восстановления общественного порядка на месте и прекращения очевидно противоправного поведения Вардгеса Гаспари, в результате чего поведение сторонников второго президента РА было расценено в качестве хулиганства, иными словами – проявления неуважительного отношения к общественности, а Вардгес Гаспари получил статус потерпевшего.
При неизвестных обстоятельствах активист получил телесные повреждения, причинение которых приписывается Армену Тавадяну, а бутылка воды была расценена как предмет, используемый в качестве оружия.
В подобных условиях орган, осуществляющий производство, выдвинул обвинение Армену Тавадяну в совершении тяжкого преступления и представил ходатайство в суд с целью ареста Армена Тавадяна.
Таким образом, орган, осуществляющий производство, принял решение расценить действия лица, пытающегося провести собрание в суде, нарушающего презумпцию невиновности лица, публично оскорбляющего в суде сторонников второго президента РА и нарушающего нормальный ход работы суда повышенным голосом и очевидно противоправными действиями, в качестве правомерных и признать его потерпевшим, а действия лица, озвучивающего призывы по соблюдению естественной деятельности суда и общественного порядка расценить как хулиганство, бутылку воды расценить в качестве предмета, используемого в качестве оружия, не выяснил условия возникновения телесных повреждений (действительно ли они могли быть получены пластиковой бутылкой) и представил ходатайство об аресте лица.
Отмеченное расцениваем в качестве очевидного вмешательства в отношении независимой прессы и находим, что данное уголовное дело возбуждено исключительно с целью вмешательства в редакционную деятельность “5-го канала”, а также заставить замолчать голос объективной критики».