Հասարակություն 19:21 23/05/2019
2019 թվականի մայիսի 23-ին Հայ-Հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնում, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մահաթմա Գանդիի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային:
650 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշը տպագրված է Կանադայի “Lowe Martin Group” տպագրատանը՝ 40 000 տպաքանակով:  Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Նամականիշի վրա պատկերված է Հնդկաստանի քաղաքական և հոգևոր առաջնորդ, փիլիսոփա Մահաթմա Գանդին (1869-1948թթ.): Նամականիշն ամբողջությամբ ձևավորված է գեղարվեստական ոճով, իսկ Մահաթմա Գանդիի կերպարը ներկայացված է եթերային գույներով՝ խորհրդանշելով իր «ո՛չ բռնությանը» փիլիսոփայական մոտեցումը և խաղաղասիրության գաղափարները:
Նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Գեղամ Վարդանյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Սանգվան Յոգեշվարը, «ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթի» գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Գանդիի շնորհիվ Հնդկաստանը կարողացավ անկախություն ձեռք բերել Մեծ Բրիտանիայից: «Մահաթմա» թարգմանաբար նշանակում է «Մեծհոգի»: Գանդին ճանաչվել և հարգվել է Հնդկաստանում իբրև Հնդկաստանի հայր։ Մոհանդաս Կարամչանդ «Մահաթմա» Գանդիի ծննդյան օրը՝ հոկտեմբերի 2-ին, Հնդկաստանում նշվում է իբրև «Գանդի Ջայանտի» ազգային տոն, իսկաշխարհում՝ «Ո՛չ բռնությանը» միջազգային օր։

Общество 20:05 23/05/2019 Армения
Сегодня, 23-ого мая, в здании Армяно-индийского центра превосходства информационных и телекоммуникационных технологий, ЗАО «Айпост» погасила и выпустила в обращение почтовую марку, посвященную теме «150-летие со дня рождения Махатмы Ганди».
Почтовая марка с номиналом 650 драм отпечатана в типографии “Lowe Martin Group” в Канаде тиражом в 40 000 экземпляров. Дизайн почтовый марки разработан главным дизайнером ЗАО “Айпост” Ваагном Мкртчяном.
На почтовой марке изображен политический и духовный лидер Индии, философ Махатма Ганди (1869-1948гг.). Марка полностью выполнена в художественном стиле, а образ Махатмы Ганди представлен в нежных тонах, символизируя его философский подход “ненасилия” и идеи мира.
Почтовую марку погасили Министр транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения Акоп Аршакян, Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Республике Армения Сангван Йогешвар, Председатель совета ЗАО “Айпост” Хуан Пабло Гечиджян, Президент Союза филателистов Армении Овик Мусаелян.
Благодаря Ганди Индия обрела независимость от Великобритании. “Махатма” в переводе означает “Великая душа”. Ганди известен в Индии как “Отец нации”. 2-ое октября, день рождения Мохандаса Карамчада “Махатмы” Ганди, в Индии отмечается как национальный праздник “Ганди Джаянти”. Этот день во всем мире также отмечается как Международный день ненасилия.