Հասարակություն 19:21 23/05/2019
2019 թվականի մայիսի 23-ին Հայ-Հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնում, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Մահաթմա Գանդիի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային:
650 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշը տպագրված է Կանադայի “Lowe Martin Group” տպագրատանը՝ 40 000 տպաքանակով:  Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Նամականիշի վրա պատկերված է Հնդկաստանի քաղաքական և հոգևոր առաջնորդ, փիլիսոփա Մահաթմա Գանդին (1869-1948թթ.): Նամականիշն ամբողջությամբ ձևավորված է գեղարվեստական ոճով, իսկ Մահաթմա Գանդիի կերպարը ներկայացված է եթերային գույներով՝ խորհրդանշելով իր «ո՛չ բռնությանը» փիլիսոփայական մոտեցումը և խաղաղասիրության գաղափարները:
Նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Գեղամ Վարդանյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Սանգվան Յոգեշվարը, «ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթի» գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Գանդիի շնորհիվ Հնդկաստանը կարողացավ անկախություն ձեռք բերել Մեծ Բրիտանիայից: «Մահաթմա» թարգմանաբար նշանակում է «Մեծհոգի»: Գանդին ճանաչվել և հարգվել է Հնդկաստանում իբրև Հնդկաստանի հայր։ Մոհանդաս Կարամչանդ «Մահաթմա» Գանդիի ծննդյան օրը՝ հոկտեմբերի 2-ին, Հնդկաստանում նշվում է իբրև «Գանդի Ջայանտի» ազգային տոն, իսկաշխարհում՝ «Ո՛չ բռնությանը» միջազգային օր։

Society 19:52 23/05/2019 Armenia
New postage stamp dedicated to the theme “150th anniversary of Mahatma Gandhi” has been cancelled and put into circulation by “HayPost” CJSC today in the premises of Armenian-Indian Center for Excellence in Information and Communication Technologies.
As the company reported in a release, the postage stamp with nominal value of 650 AMD is printed in “Lowe Martin Group” printing house in Canada with a print-run of 40 000 pcs. The author of the stamp’s design is the chief designer of “HayPost” CJSC Vahagn Mkrtchyan.
The postage stamp depicts the famous political and spiritual leader of India, philosopher Mahatma Gandhi (1869-1948). The postage stamp is fully designed in an artistic style and the personality of Mahatma Gandhi is presented in delicate colors symbolizing his philosophical approach of “nonviolence” and ideas of peace.
The postage stamp was cancelled by the Deputy Minister of Transport, Communication and Information Technologies of the Republic of Armenia Gegham Vardanyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India in the Republic of Armenia H.E. Yogeshwar Sangwan, the Chairman of the Board of “HayPost” CJSC Juan Pablo Gechidjian, the President of the Union of Philatelists of the RA Hovik Musayelyan.