Կրթություն, գիտություն 11:31 24/05/2019 Հայաստան
Այսօր դուք ավարտում եք դպրոցը: Ձեր աչքերում հուզմունք ու ոգևորություն կա, անհամբերություն և առաջ շարժվելու վճռականություն: Մի պահ թվում է, թե դուրս եք գալիս բաց տիեզերք, որտեղ ազատությունն անչափելի է, իսկ անսահմանությունը՝ անծայրածիր: Բայց, միևնույն ժամանակ, բոլորդ շատ լավ հասկանում եք, որ շարունակում եք քայլել կյանքի ճանապարհով, որտեղ ձեզ սպասում են բազմաթիվ մարտահրավերներ, փորձություններ եւ հնարավորություններ: Դպրոցն այդ ճանապարհի կարևորագույն հանգրվանն է:
Կյանքի այդ հիշարժան հատվածը դուք անցել եք ինքնահաստատվելով ու սովորելով, սիրելով ու երազելով, աչքի առաջ ունենալով ձեր վաղվա օրը, վաղվա աշխատանքը, վաղվա ընտանիքը, վաղվա հայրենիքը: Այսօր դուք հասել եք մի կետի, որից սկսած՝ ավելի գործնական պետք է մասնակցեք այդ ամենի կերտմանը՝ մտածելով, ստեղծելով, աշխատելով:
Աշխարհն արագորեն փոփոխվում է՝ նաև ձեր միջամտությամբ ու ձեր շնորհիվ: Մրցակցությունից դուրս չմնալու համար անհրաժեշտ է անդադար կրթվել, զինվել գիտելիքներով, զարգացնել երևակայությունը, առաջարկել գաղափարներ, դրանք իրագործել, անհրաժեշտ է խիզախել, ոգևորվել ու հաղթել:
Դուք կարո՛ղ եք և պե՛տք է դարձնեք Հայաստանն ավելի մրցունակ և ավելի բարեկեցիկ երկիր: Մեծ է ձեր ուսուցիչների ու ծնողների ներդրումը,և դուք պետք է անպայման մասնակից դառնաք առաջավոր երկրին վայել արժեքներ ստեղծելուն:
Սիրելինե՛րս,
Այսօր հնչող զանգը ձեզ կոչում է նոր մեկնարկի ու թռիչքի: Վստահ եղեք՝ ձեր մտքի և հոգու թռիչքը կարո՛ղ եք վերածել նյութեղեն ու հոգևոր հզոր արժեքների, որոնք կծառայեն մեր հայրենիքին, ժողովրդին, ամբողջ մարդկությանը:

Education 14:45 24/05/2019 Armenia
President Armen Sarkissian of Armenia has issued a congratulatory message to the school graduates on the symbolic Last Bell ceremony marked on Friday, May 24.
The message, published by the presidential press service, reads:
"Dear Graduates,
Today, you are graduating from school. There are emotions and excitement in your eyes, impatience and resolve to move forward. For a moment, it seems you are getting out into the space where freedom is boundless, infinity is immeasurable. But, at the same time, you understand all too well, that you continue to walk down the road of life where you will encounter multiple challenges, trials, and opportunities. School is the most important harbor on that road.
You have passed that memorable part of your lives by maturing and learning, by loving and dreaming, reckoning about your tomorrow, future job, future family, future of Fatherland. Today, you have reached a point after which you need to have a more practical participation in the creation of all these things, through thinking, creating, and working.
The world is changing rapidly, also through your participation and because of you. Not to be left out of competition, it is necessary to learn constantly, to arm yourselves with knowledge, to develop your imagination, to put forward ideas, to implement them, it is necessary to be courageous, to get inspired and win.
You can and must make Armenia a more competitive and a more prosperous country. The contribution of your teachers and parents is great, and you should participate in the creation of the values worthy of an advanced country.
The call you will hear today will urge you to make a new start and to soar. Rest assured that the rise of your mind and spirit can be translated into powerful material and spiritual values which will serve our Fatherland, our people, the entire humankind.