Առողջություն 15:21 10/06/2019 Հայաստան
Իրական մարդ իրական դեպքի մասին գրում է ֆեյսբուքյան իր էջում։ Ու քանի որ թեգել հնարավոր չի եղել առողջապահության նախարարին, միգուցե այստեղի՞ց տեղեկանան, թե ինչպիսի բուժօգնություն են ստանում Հանրապետությունում քաղաքացիները։
Այսինքն՝ չեն ստանում...
«Մարդիկ իրար միշտ առողջություն են մաղթում, բայց մեր երկրում մաղթանքով չես սահմանափակվի, որովհետև եթե ընկար հիվանդանոց կակ մինիմում պետք ա բախտդ բերի բարեխիղճ աշխատակցի հադիպես։
Շաբաթ օրը ես ու տղաս տաքսիով վթարի ենթարկվեցինք, չորս մեքենա շղթայական իրար մեջ մտան, մենք մեջտեղի մեքենայի մեջ էինք։ Տղաս քարսիթի մեջ էր, բարեբախտաբար ոչ մի բան չեղավ, ես գլուխս խփեցի նստարանի հենակին հետևի կողմից։ Արագ ուրիշ տաքսի եմ կանչել ու գնացել ենք հիվանդանոց, սկզբում Արաբկիր քանի որ այլ հարցով արդեն պայմանավորված էինք։
Զննումից հետո բժիշկն ասաց անհանգստանալու կարիք չկա, բայց դուք անպայման հետազոտվեք, քանի որ ունեի գլխապտույտ ու սրտխառնոց։ Ամենամոտը Իզմիրլյան բժշկական կենտրոն Izmirlian Medical Center էր, գնացինք։ Ընդունարանում մարդ չկա, միկիչ ձայն տվինք մեկ ել հայտնվեց քնած դշխուհին, կանչեց հերթապահ բժիշկների, որոնք ել հայտնեցին որ ռենտգեն ապարատ չունեն ( մարդ չգիտի ել ինչ րեակցիա տա) Գնացինք Մուրացան, որովհետև տղաս հետ տվեց, ասին Նեյրովիրաբուժ չունենք երեխուն տարեք Ծերեթելի։
Ընդունարանում մեղմ ասած բարդակ, պատմում ենք վթարի մասին, բուժքույրը աթոռին նստած մատյանում նշումներ ա անում ու ոչ մի նամյոկ ինչ որ ձևով օգնություն ցուցաբերելու, ասում ա բժշկին կանչել եմ սպասեք իսկ ձեզ իրավունք չունենք զննելու սա մանկական հիվանդանոց ա ու հրամայում ա որ դիմում գրեմ, որ կգնամ մեծահասակների հիվանդանոց ու մտքով չի անցնում ինձ գոնե աթոռ առաջարկի։
Վիրաբուժը տղուս ստից մտից նայում ա հագուստի վրայից, հետո տրավմատոլոգը վիզուալ զննում ա, թե բա քայլում ա՞ հա, չի՞ թոփԸլում չե, ազատ եք։ Լավ ա գոնե նեյրովիրաբուժն էր կոմպետենտ, մանրամասն զննեց։ ամեն ինչ կարգին էր։ Հասավ իմ հերթը արդեն Էրեբունի բկ ում ( թեգ անել չեղավ) այ այնտեղ բարդակ չեր այլ իսկական դժողք, մի կերպ հասավ մեր հերթը- վճարեք գնացեք հետազոտության։ Վճարեցի, ստուգվեցի լավ եմ, եկա տուն։
Ստեղ ամենա խնդալուն ա
Պարզվում ա վթարների դեպքում տուժողին պարտավոր են արագ օգնություն ցուցաբերել առանց որևէ վճարի, քանի որ ապահովագրական ընկերությունները ավտոմատ փոխհատուցում են, ընդորում մինչև 500 000 դրամ կանխավճար էն տրամադրում։ Օրենքը չիմանալը չի ազատում մուծվելուց։ Իհարկե գումարը հետ ստանալու ձև կա, բայց ճանապարհը նեղ է և քարքարոտ։

Здоровье 16:12 10/06/2019 Армения
Реальный человек пишет о реальном случае на своей странице в социальной сети Facebook. И поскольку не удалось отметить министра здравоохранения, может здесь узнают, какую медпомощь получают в республике граждане.
Точнее – не получают…
«Люди всегда желают друг другу здоровья, но в нашей стране лишь пожеланиями не ограничишься, потому что, если попадешь в больницу, – как минимум, должно повезти встретить добросовестного медработника.
В субботу я и мой сын на такси попали в цепное ДТП, столкнулись 4 автомобиля, мы находились в машине, что посередине. Сын находился в детском автомобильном кресле, к счастью, с ним ничего не случилось, я ударилась головой в изголовье кресла. Быстро вызвала другое такси, и мы поехали в больницу – сперва в Арабкир, поскольку у нас уже была договоренность, по другому вопросу.
После осмотра врач сказал, что беспокоиться не о чем, но посоветовал мне пройти обязательное обследование, поскольку у меня были тошнота и головокружение.  Ближе всего находился медцентр Измирлян (Izmirlian Medical Center), мы поехали. В приемной никого не было, затем на наши голоса  появилась спящая принцесса, позвала дежурных врачей, которые и сообщили, что у них нет рентгена (даже не знаешь, как реагировать). Потом ребенка стошнило, мы отправились в медцентр Мурацан, однако, поскольку у них не было нейрохирурга, нас отправили в МЦ «Сурб Аствацамайр».
В приемной, мягко говоря, был бардак. Мы рассказываем о ДТП, а медсестра делает какие-то пометки в журнале, при этом – ни намека на оказание каким-либо образом помощи. Говорит – позвала врача, а вас не имеем права осматривать, поскольку у нас детская больница, приказывает писать заявление о том, что отправлюсь в больницу для взрослых, при этом в голову даже не приходит предложить мне хотя бы стул.
Хирург вскользь осматривает моего сына, поверх одежды, затем визуальный осмотр проводит травматолог, говоря: ходит же, не хромает, вы свободны. Хорошо еще, что нейрохирург оказался компетентным, провел детальный осмотр, все было в порядке. Дошла очередь до меня – уже в МЦ Эребуни. Но там был уже не бардак, а настоящий ад. Еле-еле дошла до нас очередь, заплатили, пошли на обследование. Обследование показало, что все хорошо, поехали домой.
Теперь самое смешное.
Оказывается, в случае ДТП пострадавшим обязаны оперативно оказать помощь без каких-либо выплат, поскольку страховые компании автоматически предоставляют компенсацию – предоставляют предоплату в размере до 500 тыс драмов. Незнание закона не освобождает от выплат. Конечно, есть способ получить средства обратно, но путь узкий и каменистый.