Հասարակություն 18:22 19/06/2019 Հայաստան
«Բոլորի ելույթները լսելով՝ շատ հուզվել եմ։ Ես ինքս, արդեն հինգ տարի է, երեխա ունեմ  և  հասկանում եմ, թե ինչ ծանր կարող է լինել երեխայի կորուստը, հատկապես՝ նման հանգամանքներում», - երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննություան հետաձգումից հետո լրագրոներին ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի կրտսեր որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը՝ անդրադառնալով «Մարտի 1»-ի զոհերի հարազատների դատարանում ունեցած ելույթներին։
Նա նշեց, որ հասկանում է մարդկանց վիշտը, որ այս տարիների ընթացքում այդ ամենը չի բացահայտվել, կիսում  է այդ մտահոգությունը, ջղայնությունը։
«Դատախազները, որոնք բողոք են բերել, նոր չեն հայտնվել  այս համակարգում, այդ ամեն ինչի համար կային պատասխանատուներ։ Բացի այդ՝ մենք արդեն ելքային ինչ-որ դիրք ենք ընդունել, որ մարդիկ ինչ-որ բան են արել և իրենց ուզածն ուզում էին կոծկել։ Կամ նույն պարոն Քլոյանը հայտարարում է, որ 1000 հոգի սադրիչ է եղել։ Ասում են՝ «իրենց խանութը թալանել են, բայց իրենք չեն բողոքել»։ Հենց դա է՝   մարդկանց մոլորեցնում են՝ «Ռոբերտո»  խանութը, ինչի մասին խոսում են, երբևէ դրա հետ կապ չենք ունեցել։ Դա  սուտ է։ Այս կարգի մանիպուլացիաներից, որ արվել է... Երևի մեր մեղքն էլ կա՝ այնքանով, որ ժամանակին այդ դրանց պատասխանները հստակ չենք տվել»։
Անդրադառնալով  ՀՀ Գլխավոր դատախազի այն հայտարարությանը, թե Քոչարյանին 26-ամյա որդու հաշվին 2007-ից 18 միլիոն դոլար է փոխանցվել, Լևոն Քոչարյանն ասաց. «Դա իմ եղբոր հաշվի շարժի մասին է խոսքը։ Շնորհակալ եմ պարոն գլխավոր դատախազին, որ փարատեց միլիարդավոր դոլարների կարծիքները ու խոսում է հարյուրավոր անգամներ ավելի ցածր գումարներից։ Դրա հետ կապված ոչ նման  ցուցմունք կա, ոչ հաստատվել է»։

Право 19:01 19/06/2019 Армения
«Выслушав выступления всех, я был очень взволнован. 5 лет назад я стал отцом, у меня есть ребенок и я понимаю, насколько тяжелой может быть утрата ребенка, особенно – в подобных условиях», – заявил сегодня в беседе с журналистами в Апелляционном суде Армении сын второго президента РА Роберта Кочаряна – Левон Кочарян, обратившись к выступлениям в суде родных жертв трагических событий 1 марта 2008 года.
Отметим, рассмотрение жалоб Генеральной прокуратуры по уголовному делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна, а также представителей правопреемников потерпевших по делу 1 марта продолжится завтра, 20 июня в 14:00 по ереванскому времени.
Он отметил, что понимает горе людей, что на протяжении стольких лет обстоятельства так и не были выяснены, он разделяет обеспокоенность в связи с этим.
Комментируя заявление Генерального прокурора Армении Артура Давтяна о том, что на счет Кочаряна с 2007 года было перечислено 18 млн долларов, Л. Кочарян отметил: «Речь идет о движении средств по счету моего брата. Благодарен г-ну Генеральному прокурору, что он сломал стереотип о миллиардах долларов и говорит о средствах, которые в сотню раз меньше. В связи с этим нет ни показаний, ни подтверждений».