Իրավունք 09:46 22/06/2019 Հայաստան
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում հայտնաբերվել է դեռևս 2001 թվականից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ 56-ամյա քաղաքացին:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ դեռևս 2000 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2001 թվականի հոկտեմբեր ամիսը ՀՀ տարածքում գործել է 9 անձից բաղկացած կայուն զինված խումբ՝ բանդա, որը պարբերաբար հարձակվելով տարադրամի փոխանակման կետերի, բենզալցակայանների և խանութների վրա, սպանության սպառնալիքով, ինչպես նաև սպանություն կատարելով՝ տարբեր չափի գումարներ է հափշտակել ու դիմել փախուստի: Իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում բանդան վնասազերծվել է, իսկ նույն քրեական գործով կայացված դատարանի կայացրած դատավճռով 5 անձ դատապարտվել է ազատազրկման, 4-ը՝ դիմել են փախուստի, նրանցից մեկը հայտնաբերվել է 2009 թվականին, իսկ երեքի մասով գործը կասեցվել է՝ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում:
Օրեր առաջ, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներն օպերատիվ տվյալներ էին ստացել, որ վերոնշյալ 3 անձանցից 1-ը` նախկինում մի քանի անգամ դատապարտված Տ.Խ-ն օգտագործելով այլ` հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձի կենսորոշիչ տվյալները, կեղծել է անձնագրի լուսանկարը, հետագայում կեղծված փաստաթղթի հիման վրա ստացել ուկրաինական անձնագիր, որով ազատ ելումուտ է արել Հայաստանի Հանրապետության տարածք:
2019 թվականի հունիսի 21-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող՝ վերը նշված բանդայի անդամը հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել ԱԱԾ վարչական շենք:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համար¬վում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատա-վարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Право 11:41 22/06/2019 Армения
В результате реализации поступивших в СНБ Армении оперативных данных обнаружен 56-летний гражданин Республики Армения, который еще с 2001 года находился в международном розыске. Подробности представляет пресс-центр СНБ РА.
Еще с декабря 2000 года до октября 2001 года на территории Армении действовала состоящая из 9 человек стабильная вооруженная группа – банда, которая, периодически совершая нападения на пункты обмена валюты, бензоколонки и магазины, угрожая убийством, а также убивая , похищала деньги и скрывалась. В результате предпринятых правоохранителями действий банда была обезврежена, а по вынесенному судом по данному уголовному делу вердикту 5 лиц были приговорены к лишению свободы, 4 же скрылись. Один из них был обнаружен в 2009 году, трое же были объявлены в международный розыск.
Днями ранее сотрудники СНБ РА получили оперативные данные, что один из 3 вышеупомянутых лиц – ранее неоднократно осужденный Т.Х., использовав биометрические данные другого, имеющего психологические проблемы лица, подделал фото паспорта, в дальнейшем на основании поддельного документа получил украинский паспорт, с которым свободно посещал РА.
21 июня 2019 года в результате предпринятых сотрудниками СНБ РА широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий вышеупомянутый член банды, находящийся в международном розыске, был обнаружен и подвергнут приводу.