Քաղաքական 15:37 02/07/2019
Եվրոպական խորհրդարանի առաջին նիստին ԵՄ օրհներգի ժամանակ Բրեքսիթի կուսակցության անդամները մեջքով շրջվել են
Այսօր մեկնարկեց Եվրոպական խորհրդարանի առաջին նիստը՝ մայիսին կայացած ընտրություններից հետո։ Նիստի մեկնարկին հնչել է ԵՄ օրհներգի, որի ժամանակ Բրեքսիթ կուսակցական պատգամավորները մեջքով շրջվել են։
Մինչ այդ խորհրդարանի հեռացող նախագահ Անտոնիս Տայանին պատգամավորներին խնդրել էր ոտքի կանգնել, որպեսզի հնչեր Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 9-րդ սիմֆոնիայի «Ձոն ուրախությանը»։ Երբ ողջ պատգամավորները հարգանքով կանգնել էին, Նայջել Ֆարաջն ու իր կուսակցության 29 պատգամավորներ շրջվել էին։
Euronews-ին Ֆարաջն ասել է, թե հրաժարվում է  «հարգել օտարերկրյա օրհներգերը, որոնք իրենց պարտադրվում են»:

Политика 18:21 02/07/2019 В мире
Депутаты – сторонники выхода Великобритании из ЕС устроили демарш на первом заседании нового созыва Европарламента в Страсбурге. Об этом сообщает РИА Новости.
Из-за затянувшего в ЕС процесса согласования кандидатур выборы нового спикера перенесли на 3 июля, поэтому на заседании председательствовал уходящий спикер Антонио Таяни.
Он объявил сессию открытой и попросил евродепутатов встать на время исполнения европейского гимна. Однако 28 депутатов из группы Найджела Фараджа, сторонники Brexit, повернулись к залу спиной и так простояли до конца гимна, чем вызвали удивленные взгляды других евродепутатов.
«Слушать гимн ЕС, даже если вы не разделяете его взглядов, это вопрос уважения», – заявил Таяни.
При этом несколько евродепутатов пришли на заседание в ярко-желтых майках с надписями "Стоп Brexit".