Քաղաքական 15:37 02/07/2019
Եվրոպական խորհրդարանի առաջին նիստին ԵՄ օրհներգի ժամանակ Բրեքսիթի կուսակցության անդամները մեջքով շրջվել են
Այսօր մեկնարկեց Եվրոպական խորհրդարանի առաջին նիստը՝ մայիսին կայացած ընտրություններից հետո։ Նիստի մեկնարկին հնչել է ԵՄ օրհներգի, որի ժամանակ Բրեքսիթ կուսակցական պատգամավորները մեջքով շրջվել են։
Մինչ այդ խորհրդարանի հեռացող նախագահ Անտոնիս Տայանին պատգամավորներին խնդրել էր ոտքի կանգնել, որպեսզի հնչեր Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 9-րդ սիմֆոնիայի «Ձոն ուրախությանը»։ Երբ ողջ պատգամավորները հարգանքով կանգնել էին, Նայջել Ֆարաջն ու իր կուսակցության 29 պատգամավորներ շրջվել էին։
Euronews-ին Ֆարաջն ասել է, թե հրաժարվում է  «հարգել օտարերկրյա օրհներգերը, որոնք իրենց պարտադրվում են»:

Politics 15:48 02/07/2019 World
Brexit Party MEPs attending the opening of the EU Parliament in Strasbourg on Tuesday turned their backs as the union's anthem was played, Euronews reported.
The 29 MEPs were pictured facing the back of the room as Beethoven's Ode to Joy — the EU's unofficial anthem — was played at the opening session.
Antonio Tajan, the parliament's outgoing president, had earlier asked fellow MEPs to stand in "respect" for the quartet playing the piece.
But while the rest of the chamber stood to face the music, Brexit Party leader Nigel Farage and his fellow party MEPs turned to face the wall.
Speaking to Euronews, Farage said he refused to show "respect for foreign anthems that have been forced upon us."