Քաղաքական 15:02 03/07/2019 Հայաստան
«Հայաստանը պետք է հստակ պատկերացնի, թե որոնք են մեր շահերը։ Իմ խորին համոզմամբ՝ մենք երեք խնդիր ունենք լուծելու՝ պետականության զարգացում, անվտանգության ապահովում և ՀՀ ազգաբնակչության բարեկեցություն»,- «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Վրաստան-Հայաստան. ինչպե՞ս արձագանքել ռուս-վրացական լարվածությանը» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ բոլոր պրոցեսները պետք է դիտարկել այս երեք խնդիրների համատքստում. «Ամեն ինչ պետք է ծառայեցնենք այս երեք խնդիրների լուծմանը»։
Խոսելով Վրաստանի հետ կապված Հայաստանի անելիքներից՝ քաղաքագետն ասաց,  թե նախ պետք է փորձել վերլուծել, փաստերը հստակեցնել, հասկանալու համար, թե ինչի հետ գործ ունենք։
«Վստահ եմ, որ վրացական խորհրդարանում տեղի ունեցածը փողոցներում տեղի ունեցածի հետ շատ քիչ կապ ունի։ Դա ընդամենը կատալիզատոր էր»,- ասաց Մինասյանը։
Նա նաև նկատեց, որ Ռուսաստանն ամեն կերպ փորձում է տուրիստական հոսքերը դեպի այլ երկրներ կրճատել։
«Հիմա ռուսները խնդիր ունեն Ղրիմը համալրել սեփական զբոսաշրջիկներով, և եթե չլիներ որևէ քաղաքական գործոն, ամենը կարելի էր դիտարկել տուրիստական հոսքերը Ղրիմ ուղղորդելու տեսանկյունից։ Ամեն ինչի մեջ պետք չէ քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական լուրջ պատճառաբանություն գտնել։ Բոլոր դեպքերում մենք շատ դինամիկ քաղաքական պրոցեսների կիզակետում ենք գտնվում։ Ունենք ռեգիոնալ լուրջ պրոցեսներ՝ սկսած Իրանի շուրջ զարգացումներից, Մերձավոր Արևելքից, վերջացրած՝ Ուկրաինայով։ Կարևոր գործոն է նաև Վրաստանում  և Ռուսաստանում առկա ներքին վիճակը», - ասաց նա։

Политика 18:21 03/07/2019 Армения
«Армения должна четко осознавать, каковы наши интересы. По-моему глубокому убеждению, нам предстоит решить 3 задачи – развитие государственности, обеспечение безопасности и благосостояние населения Республики Армения», – заявил политолог Армен Минасян на обсуждении по теме «Грузия-Армения: как реагировать на российско-грузинскую напряженность», организованное аналитическим центром «Восканапат».
По его словам, все эти процессы необходимо рассматривать в контексте данных трех задач.
Обратившись к предстоящим шагам Армении по части Грузии, политолог отметил, что прежде стоит попытаться проанализировать, уточнить факты, чтобы понять, с чем именно мы имеем дело.
«Убежден, произошедшее в парламенте Грузии имеет мало общего с произошедшим на улицах. Это был всего лишь катализатор», – отметил А. Минасян.
Он вновь отметил, что Россия всячески пытается сократить туристические потоки в другие страны.
«Сейчас перед российской стороной стоит задача по привлечению собственных туристов в Крым, и, если бы не было никакого политического фактора, то всё можно было бы рассматривать с точки зрения направления туристических потоков в Крым. Не стоит во всём находить политические или геополитические причины. Во всех случаях мы находимся в эпицентре очень динамических политических процессов. Налицо региональные серьезные процессы, начиная от развитий вокруг Ирана, Ближнего Востока, заканчивая – Украиной. Важным фактором является также нынешняя внутренняя ситуация в Грузии и России», – отметил эксперт.