Հասարակություն 17:11 04/07/2019 Հայաստան
Թուրքիայի Կեսարիայի նահանգի Թոմարզա շրջանում (հայկական նախկին Տոմարածին գյուղ)  հայկական Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին անմխիթար վիճակում է գտնվում: Եկեղեցու տանիքի քարե սալիկները ճաքեր են տվել, կոտրվել, իսկ պատերի ստորին հատվածներում ծեփերը թափվել են: Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը։
Թոմարզայի մշակութային միության նախկին ղեկավար Հասան Գյուրբյուզը հայտնել է, որ եկեղեցին փլուզման վտանգի մեջ է:
Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին կառուցվել է 1837թ. (1570թ.) տեղական քանդակագործական հատուկ արվեստով և աղյուսներով:  1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո  եկեղեցին որպես պահեստ և կինոսրահ  են օգտագործել, իսկ հետագա շրջանում այն լքվել է: Անտարբերության մատնված եկեղեցու քիվերը նույնպես կոտրվել են: Տանիքը խոտով է ծածկվել:
Նշվում է, որ Կեսարիայի հուշարձանների պահպանության վարչության նախաձեռնությամբ, մշակույթի և բնության ժառանգության պաշտպանության հանձնաժողովի որոշմամբ զեկույց է պատրաստվել, որտեղ ներկայացվել է եկեղեցու վերականգնման ծրագիրը: Բայց պատմական եկեղեցին այդպես էլ չի վերանորոգվել:
Հասան Գյուրբյուզը նշել է, որ Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին պատմական և ճարտարապետական կառուցվածքով կարևոր մշակութային ժառանգություն է:
«Մեր ամենամեծ ցանկությունն է վերականգնել եկեղեցին և այն դարձնել զբոսաշրջային վայր: Եկեղեցին վերածվել է աղավնիների բույնի և ամեն պահի փլուզման վտանգի մեջ է: Ակնկալում ենք, որ մշակույթի և զբոսաշրջության նահանգային վարչության պաշտոնյաները կզբաղվեն այս հարցով»,-ասել է Գյուրբյուզը:
Հիշեցնենք, որ թուրքերն ու քրդերը տեղաբնակ հայերի քաջության համար Թոմարզան անվանում էին «Քյուչուկ Զեյթուն»,  այսինքն՝ Փոքր Զեյթուն։ Ցեղասպանության օրերին մեծ ու փոքր, կին ու տղամարդ զենքի են դիմել՝ թրքական բանակին ու քուրդ համիդիեին պատճառելով մեծ կորուստներ։
1929-ին վերջին հայերը, թվով 145 հոգի, հեռացան հայրենի բնակավայրից եւ տեղափոխվեցին Խորհրդային Հայաստան։ Թոմարզայի հայկական մշակութային հետքերը մինչ օրս էլ տեսանելի են թե՛ քաղաքում, թե՛ քաղաքի մերձակայքում։

17:56 04/07/2019 Armenia
The Armenian Surp Poghos-Petros Church in Tomarza town (formerly Tomaratsin) in central Turkey is in desperate condition and on the verge of collapse, Ermenihaber reports, citing Hasan Gyurbuz, the former head of the district cultural union.
In his words, the church represents an important example of cultural heritage with its unique architecture and history, adding all previous reconstruction plans arranged with the district agencies responsive for preservation of historical cultural monuments, remained unaddressed.
It is noted that the Saints Poghos-Petros church (church of Saints Paul and Peter) is first mentioned in 1570. In the early decades of the nineteenth century the church was a small and semi-dilapidated chapel. In 1837 the Armenians of Tomarza erected in its place a magnificent new church built of stone. The church was used as a municipal warehouse during the 1990s, and photographs from that period show the floor covered with equipment, oil drums, scrap metal, and assorted junk. The interior is now completely empty.
About 4000 Armenians lived in Tomarza in 1915, and they comprised the vast majority of the town's population. In August 1915 the entire Armenian population was deported. Some Tomarza Armenians who survived the massacres and deportations during the Armenian Genocide returned to their native town in 1919 but they had all left again by the late 1920s. Part of the surviving community migrated to America and settled in Racine, Wisconsin, where some Armenians from Tomarza had established themselves in the years prior to the Genocide.